• Start
  • Wiadomości
  • “Europejski Poeta Wolności”. W Gdańsku obradowało jury

“Europejski Poeta Wolności”. Obradowało jury literackiej nagrody, wyniki 11 maja

W Instytucie Kultury Miejskiej, odbyły się obrady jury Nagrody Literackiej Miasta Gdańska “Europejski Poeta Wolności”. Spośród pięciu finalistek i finalistów wyłoniono laureata lub laureatkę, jednak werdykt poznamy dopiero 11 maja. Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystej gali 10 czerwca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
( Publikacja: 26.04.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
12 osób, przedstawicieli jury pozują stojąc przed banerem z napisem Europejski Poeta Wolności
W Jury Nagrody Literackiej Miasta Gdańska “Europejski Poeta Wolności” zasiadają [od lewej]: Anna Czekanowicz, Anda Rottenberg, Paweł Huelle, Olga Tokarczuk, Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Beata Stasińska, Stanisław Rosiek oraz [stoją u góry] Zbigniew Mikołejko i Andrzej Jagodziński
fot. Martyna Niećko

Europejski Poeta Wolności - lista nominowanych

W skład Jury Nagrody "Europejski Poeta Wolności” wchodzą wybitne osobowości życia kulturalnego w Polsce: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Olga Tokarczuk, Anna Czekanowicz, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska oraz sekretarz Andrzej Jagodziński. Jury przez kilka godzin obradowało w poniedziałek, 25 kwietnia 2022 r., nad wyłonieniem zwycięskiego tytułu, ale nie od razu poznamy werdykt komisji – będzie on trzymany w tajemnicy do 11 maja.

Statuetka za najlepszy tom jest przyznawana poecie lub poetce oraz tłumaczowi, tłumaczce lub tłumaczom na gali podczas festiwalu Europejski Poeta Wolności. W tym roku wręczenie Nagrody odbędzie się 10 czerwca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, a sam festiwal potrwa od 9 do 11 czerwca w różnych lokalizacjach Gdańska.

Obok spotkań autorskich znajdą się w nim panele dyskusyjne, wykłady, wieczorne głośne czytania, spotkania muzyczne oraz interwencje artystyczne. Szczegółowy program wydarzenia poznamy wkrótce.

Jury Nagrody Literackiej Miasta Gdańska “Europejski Poeta Wolności” podczas obrad. Na zdj.: Anna Czekanowicz, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk i Zbigniew Mikołejko
Jury Nagrody Literackiej Miasta Gdańska “Europejski Poeta Wolności” podczas obrad. Na zdj.: Anna Czekanowicz, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk i Zbigniew Mikołejko
fot. Martyna Niećko

Finalistkami i finalistami tegorocznej edycji są poeci i poetki z czterech europejskich krajów oraz ich tłumacze i tłumaczki: Anja Golob (Słowenia) w tłumaczeniu Marleny Grudy i Miłosza Biedrzyckiego, Kateryna Kałytko (Ukraina) w tłumaczeniu Anety Kamińskiej, Marianna Kijanowska (Ukraina) w tłumaczeniu Adama Pomorskiego, Luljeta Lleshanku (Albania) w tłumaczeniu Doroty Horodyskiej oraz Petr Hruška (Czechy) w tłumaczeniu Doroty Dobrew i Franciszka Nastulczyka.

Nieodłączną częścią festiwalu jest publikacja tomów, które znalazły się w finale Nagrody. W tym roku po raz pierwszy na polskim rynku ukażą się: 

  • „Woda i węgiel” Luljety Lleshanaku, 
  • „Chcieliśmy się uratować” Petra Hruški, 
  • „Didaskalia do oddechu” Anji Golob, 
  • „Nikt nas tu nie zna i my - nikogo” Kateryny Kałytko,
  • „Babi Jar. Na głosy” Marianny Kijanowskiej. 

Tomy pojawią się w drugiej połowie maja w sklepie internetowym Instytutu Kultury Miejskiej pod adresem www.sklepikm.pl.

Ludzie siedzą za stołem: mężczyzna w kapeluszu gestykuluje, kobieta w okularach czyta
Wyniki obrad poznamy 11 maja. Wręczenie Nagrody odbędzie się 10 czerwca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Na zdj.: pisarz Paweł Huelle i kuratorka Anda Rottenberg
fot. Martyna Niećko

Organizatorem konkursu Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności są Miasto Gdańsk i Instytut Kultury Miejskiej. Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności tematów – temat wolności, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi. Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności zbiegnie się w czasie ze spotkaniem członków Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN.

Szczegółowe informacje o festiwalu: www.europejskipoetawolnosci.pl.