• Start
  • Wiadomości
  • „Europa potrzebuje chwili wspólnej refleksji”. Minuta ciszy dla ofiar pandemii

„Europa potrzebuje chwili wspólnej refleksji”. Minuta ciszy dla ofiar pandemii

Rok po rozpoczęciu pandemii koronawirusa w Europie miejska sieć Eurocities złoży hołd zmarłym na covid-19 i ich bliskim. Ich pamięć uczci minutą ciszy, która będzie także okazją do refleksji w tych trudnych czasach. W wydarzeniu można uczestniczyć online, w środę, 24 marca, punktualnie o godzinie 12:00 naszego czasu.
23.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Minuta ciszy dla Europy uczci ofiary trwającej ponad rok pandemii. Wydarzenie będzie transmitowane na YouTubie
Minuta ciszy dla Europy uczci ofiary trwającej ponad rok pandemii. Wydarzenie będzie transmitowane na YouTubie
Fot. S. Hermann & F. Richter / Pixabay

- Europa potrzebuje chwili wspólnej refleksji. Zatrzymajmy się na chwilę, aby opłakiwać zmarłych, uhonorować tych, którzy cierpią z powodu konsekwencji pandemii i zastanowić się nad własną sytuacją - odetchnąć w gorączkowej codziennej walce, której wszyscy doświadczamy - mówi burmistrz Florencji Dario Nardella, prezes międzynarodowej organizacji Eurocities, zrzeszającej duże, liczące ponad 250 tysięcy mieszkańców, europejskie miasta - łącznie 198 miejskich ośrodków z 38. krajów, w tym także Gdańsk. 

Organizacja, której celem jest jednoczenie się we wspólnym działaniu kulturotwórczym i biznesowym w Europie, oraz podejmowanie wzajemnej współpracy na innych polach, w środę, 24 marca zaprasza wszystkich na europejską minutę ciszy. Wspólne upamiętnienie odbędzie się o godzinie 12:00, czasu środkowoeuropejskiego.

- Zapraszam wszystkich do przyłączenia się i chwilowej ciszy, do uczczenia pamięci i wspólnego odnalezienia nowych sił - zachęca Dario Nardella, i podkreśla, że ponieważ w tej chwili spotkania na żywo i organizowanie dużych wydarzeń nie są możliwe, każdy powinien uczcić tę minutę ciszy prywatnie - ale nie samotnie. Aby wesprzeć wspólne doświadczenie, Eurocities przygotował transmisję wideo na żywo, z udziałem miedzy innymi burmistrza Florencji.

Transmisja dostępna będzie na kanale YouTube organizacji Eurocities: A minute of silence for Europe.

Tego dnia różne miasta europejskie uczczą ofiary covid-19 także na inne sposoby. Węgry, które według danych z piątku i soboty, 19-20 marca, odnotowały najwyższą liczbę ofiar śmiertelnych na milion ludzi w Europie, w Budapeszcie - swojej stolicy - 24 marca w południe wstrzymają na krótką chwilę transport publiczny.

- Uczynimy to, aby podzielić się żalem z tymi, którzy stracili bliskich, przyjaciół i znajomych - napisał w oświadczeniu burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony. - Tym gestem chcielibyśmy podziękować też wszystkim na linii frontu: lekarzom, rezydentom, pielęgniarkom, sanitariuszom i tym, którzy odpowiadają za funkcjonowanie naszego miasta i kraju, podczas ograniczeń związanych z pandemią.