• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Tydzień Demokracji. "Europa na zakręcie" - prof. Davies stawia diagnozę

Gdański Tydzień Demokracji. "Europa na zakręcie" - Norman Davies stawia diagnozę

Podczas trwającego do 22 września 2018 roku Gdańskiego Tygodnia Demokracji w Europejskim Centrum Solidarności o kondycji Europy i najważniejszych problemach, które musi rozwiązać Unia Europejska mówił Norman Davies podczas wykładu "Europa na zakręcie".
( 16.09.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prof. Norman Davies o 'Europie na zakręcie' dyskutował w niedzielę, 16 września 2018 r. w ECSProf. Norman Davies o 'Europie na zakręcie' dyskutował w niedzielę, 16 września 2018 r. w ECS
Anna Rezulak / KFPDyskusję z profesorem poprowadziła Dominika Wielowieyska z "Gazety Wyborczej".

- Unia jest dziś jak człowiek, który się zatrzymał i ma wątpliwości, czy poszedł w dobrym kierunku. Pyta siebie, czy ma iść dalej czy zmienić kierunek - mówi Norman Davies. - Czy to impas, kryzys? Raczej marazm, konfuzja wobec szeregu problemów, przed którymi stoi unia: imigracja, granice, brexit, populizm. Weżmy choćby problem imigrantów. Słyszałem jak premier Grecji mówił, że pytanie o to co dalej z imigrantami musi być wspólną decyzją krajów unii, a to nie wychodzi. 

Prosfesor Davies mówił też o tym, jak trudno tworzyć tożsamość europejską:

- Jest ona bardzo mocna w niektórych środowiskach i słaba gdzie indziej - mówił Davies. - Niestety tożsamości narodowe są mocniejsze niż tożsamość europejska. Ludzie myślą jestem Polakiem; jestem Europejczykiem i tu nie ma konfliktu, czlowiek ma wiele płaszczyzn tożsamości.