• Start
  • Wiadomości
  • Europa, Polska i Ukraina - 3 hymny, by przypomnieć o wspólnocie wartości

Europa, Polska i Ukraina - odśpiewano 3 hymny, by przypomnieć o wspólnocie wartości

W przededniu obchodzonego 9 maja Dnia Europy u stóp Ratusza Głównego Miasta odbyło się wydarzenie „Pomorze śpiewa dla Europy”. - Myśląc o Unii możemy mieć przed oczyma inwestycje, które powstały dzięki wsparciu z jej funduszy, ale Unia Europejska to przede wszystkim wspólnota wartości ludzi ceniących pokój - przypomniała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, otwierając to rozśpiewane wydarzenie, po którym nastąpił Marsz Pokoju dla Ukrainy.
( Publikacja: 08.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dzień Europy w Gdańsku tradycyjnie uczczono wspólnym śpiewem
Dzień Europy w Gdańsku tradycyjnie uczczono wspólnym śpiewem
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Zgromadzeni w miejscu wydarzenia (ich liczbę trudno dokładnie ustalić, ponieważ ul. Długą płynęły równolegle tłumy turystów i spacerowiczów dołączających spontanicznie do wspólnego śpiewania) otrzymali śpiewniki rozdawane na miejscu przez wolontariuszy zawierające słowa nie tylko “Ody do radości”, czyli hymnu Europy oraz Mazurka Dąbrowskiego. W tym roku do zestawu tych od lat już śpiewanych wspólnie w Gdańsku z okazji Dnia Europy pieśni, dołączono także hymn Ukrainy - na znak wsparcia dla naszych sąsiadów w ich w dążeniu do członkostwa w Unii Europejskiej.

Na miejscu dostępne były śpiewniki
Na miejscu dostępne były śpiewniki
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Kiedy dzisiaj patrzę na was dzierżących niebiesko - żółte flagi ukraińskie i tak samo niebiesko - żółte flagi Unii Europejskiej widać, że mają ze sobą wiele wspólnego - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska otwierając wydarzenie. - Z niepokojem w sercach od prawie trzech miesięcy patrzymy na to, co dzieje się tuż za naszą granicą. Przeżywamy tę napaść na Ukrainę w naszych domach, wspierając tak, jak umiemy najlepiej naszych ukraińskich braci i siostry. Symbolicznie łączą się ze sobą te dwie rocznice: zakończenia II wojny światowej - wielkiej tragedii, na którą odpowiedzią było powstanie Unii Europejskiej, dla której najwyższą wartością jest pilnowanie pokoju, ale od kilku lat ma ona także piękne hasło - zjednoczeni w różnorodności.

Od lewej: Henryka Krzywonos-Strycharska posłanka, Małgorzata Chmiel posłanka, Andrzej Stelmasiewicz radny Miasta Gdańska oraz Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska
Od lewej: Henryka Krzywonos-Strycharska posłanka, Małgorzata Chmiel posłanka, Andrzej Stelmasiewicz radny Miasta Gdańska z wnuczką oraz Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Prezydent podkreśliła, że w Polsce to hasło realizowane jest w praktyce już od 18 lat - do początku obecności naszego kraju w UE.

- Myśląc o Unii możemy mieć przed oczyma bardzo ważne inwestycje, które powstały dzięki wsparciu z jej funduszy, ale Unia Europejska to przede wszystkim wspólnota wartości, wartości ludzi ceniących pokój, demokrację, wolność, praworządność, prawa i godność człowieka. Cieszę się, że dziś wspólnie odśpiewamy te trzy hymny, aby połączyć się w tej wspólnocie wartości.

Polska jest w Unii Europejskiej już od 18 lat
Polska jest w Unii Europejskiej już od 18 lat
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ulicznym chórem gdańszczan i Pomorzan dyrygowała chórmistrzyni prof. Agnieszka Franków-Żelazny z towarzyszeniem chóru Cappelli Gedanensis, Chóru I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku Musicalove i reprezentacji Towarzystwa Śpiewaczego im. Karola Szymanowskiego w Gdańsku.

Zaraz po zakończeniu wydarzenia "Pomorze śpiewa dla Europy" pod ratuszem rozpoczął się Marsz Pokoju dla Ukrainy organizowany przez KOD Pomorze, którego uczestnicy, dzierżąc flagi ukraińskie, polskie, białoruskie i europejskie przeszli głównymi ulicami Gdańska do Placu Solidarności.

Marsz Pokoju dla Ukrainy odbył się zaraz po zakończeniu wspólnego śpiewania
Marsz Pokoju dla Ukrainy odbył się zaraz po zakończeniu wspólnego śpiewania
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Majowe uroczystości patriotyczne. PROGRAM od 8 do 18 maja

ZOBACZ, JAK ŚPIEWANO NA DŁUGIEJ

 

TRANSMISJA FILMOWA

Do wspólnego śpiewania zaprosili Magdalena Adamowicz - posłanka do Parlamentu Europejskiego, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska oraz Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego.