Majowe uroczystości patriotyczne i europejskie. PROGRAM OBCHODÓW aż do 18 maja

Podczas miejskich uroczystości w Gdańsku zostanie upamiętniona 77. rocznica zakończenia II wojny światowej, Dzień Europy, Dzień Pamięci Polaków zamordowanych Ponarach, 87. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego i Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945. W niedzielę, 8 maja, mieszkańcy i turyści wspólnie zaśpiewają hymny i odbiorą flagi państwowe RP, Ukrainy i Unii Europejskiej w ramach inicjatywy „Pomorze śpiewa dla Europy”.
( Publikacja: 08.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pomnik Tym co za polskość Gdańska . To odbywa się uroczystość związana z rocznicą zakończenia II wojny światowej
Pomnik "Tym co za polskość Gdańska". To odbywa się uroczystość związana z rocznicą zakończenia II wojny światowej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

„Pomorze śpiewa dla Europy”, to inicjatywa, która ma na celu pokazanie wsparcia dla naszych sąsiadów Ukraińców w ich w dążeniu do członkostwa w Unii Europejskiej. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 8 maja o godz. 12.30 przy Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. Mieszkańcy i turyści będą mogli odbierać tam flagi państwowe RP, Ukrainy i Unii Europejskiej.

Oprawę artystyczną wydarzenia zapewni Cappellą Gedanensis pod kierownictwem prof. Agnieszki Franków-Żelazny. Gdańscy muzycy wraz z pomorskimi chórami zainicjują Odę do Radości. Do wspólnego śpiewania będą zaproszeni także zgromadzeni goście. W takiej samej konwencji zostaną zaśpiewane hymny Polski i Ukrainy. Przed wspólnym śpiewaniem będzie można odebrać specjalnie przygotowaną publikację z tekstami hymnów.

Na stoisku przy Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku będzie można także sprawdzić swoją wiedzę o Europie.

Na wydarzenie w przeddzień Dnia Europy zapraszają Magdalena Adamowicz poseł do Parlamentu Europejskiego, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Transmisja z wydarzenia w niedzielę, 8 maja, od godz. 12.30 na www.gdansk.pl.

 

Już się odbyły w maju:

Zobacz, jak w Gdańsku świętowano 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona góruje nad Gdańskiem

Flaga UE nad Gdańskiem. Aleksandra Dulkiewicz i Donald Tusk o wartościach Zjednoczonej Europy

 

8 maja - 77. rocznica zakończenia II wojny światowej

Na 8 maja przypada 77. rocznica zakończenia II wojny światowej. Tego dnia, o godzinie 14.00 samorządowcy i kombatanci złożą biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Przedmiejskie. Uroczystość odbędzie się przy udziale Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. W programie zaplanowano także modlitwę międzywyznaniową, apel pamięci i odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Stanisław Skrzypski prezesa Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele środowisk kombatanckich, poczty sztandarowe, młodzieży wraz z nauczycielami i goście.

9 maja - Dzień Europy

Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. W Gdańsku także nie zabraknie wydarzeń tym związanych. Obchody rozpoczną się na górze Gradowej, gdzie o godzinie 10.00 na maszt podniesiona zostanie europejska flaga. Jest ona symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta. W wydarzeniu na Górze Gradowej weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Na ten dzień, o godz. 12.00 zaplanowano koncert carillonowi. Na wieży kościoła św. Katarzyny zagra Wojciech Lauer. W programie muzyka z krajów członkowskich UE i ich narodowe hymny.

Europejska flaga w wielkim formacie

Na gdańszczanki i gdańszczan z okazji Dnia Europy czekają też widowiskowe iluminacje. 9 maja na fasadzie budynku Rady Miasta Gdańska zostanie wyświetlona flaga Unii Europejskiej. Na niebiesko po zmroku rozbłyśnie także fontanna Neptuna.

10 maja - Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach koło Wilna

W Gdańsku upamiętnieni zostaną pomordowani w Ponarach - ofiary największej zbrodni popełnionej podczas okupacji niemieckiej na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Uroczystość z pełną asystą wojskową odbędzie się we wtorek, 10 maja o godz. 14.00 u stóp Pomnika Ponarskiego na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku. Pamięć poległych uczci Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. W programie przewidziano odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienia oficjalne, modlitwę, recytację wierszy ponarskich, apel pamięci oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy pomniku Ponarskim, który stoi przy Kwaterze Sybiraków głównej alei cmentarza Łostowickiego, po lewej stronie, około 150 metrów za pomnikiem Golgota Wschodu.

12 maja - 87. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

Uroczystości upamiętniające Józefa Piłsudskiego mają swoją tradycję w Gdańsku od 16 lat. Uczczenie rocznicy 87. śmierci marszałka odbędzie się w czwartek, 12 maja, o godz. 11:00 u stóp pomnika na placu Józefa Piłsudskiego u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego na Strzyży. W programie przewidziano odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienia oficjalne, modlitwę, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów i odegranie Marsza I Brygady. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Gdański oraz samorządowcy.

18 maja - Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945

W 78. rocznicę zakończenia bitwy pod Monte Cassino upamiętniony zostanie Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie 1939-1945. Uroczystość odbędzie się w środę, 18 maja o godz. 10.00 pod Pomnikiem Stanisława Maczka na placu imienia generała u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego na Strzyży. W programie przewidziano odegranie hymnu państwowego RP, wystąpienia oficjalne, modlitwę, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz odegranie Pieśni Wojskowej – Czerwone maki na Monte Cassino.

Maj to miesiąc, w którym obchodzimy liczne rocznice patriotyczne
Maj to miesiąc, w którym obchodzimy liczne rocznice patriotyczne
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

PROGRAM

8 maja – Pomorze śpiewa dla Europy

12:30 - przy Ratuszu Głównego Miasta odśpiewanie hymnu państwowego RP i hymnu Ukrainy oraz Ody do Radości (rozdawane będą flagi państwowe RP, Ukrainy i Europejskie).

8 maja - 77. rocznica zakończenia II wojny światowej

14:00 - uroczystość pod Pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” - ul. Podwale Staromiejskie. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

9 maja - Dzień Europy

10:00 - podniesienie flagi europejskiej na Górze Gradowej. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

12:00 - koncert carillonowy z wieży kościoła św. Katarzyny - Wojciech Lauer

10 maja - Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach koło Wilna

14:00 - uroczystość pod Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Łostowickim

12 maja - 87. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

11:00 - uroczystość pod Pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu jego imienia

18 maja - Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945

10:00 - uroczystość pod Pomnikiem generała Stanisława Maczka na placu gen. Maczka u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego na Strzyży