Ekiden 2023. W Gdańsku pływało ponad 500 osób, przepłynęli łącznie około 290 km

Ekiden 2023 to ogólnopolska akcja. W sobotę, 18 listopada, na czterech pływalniach Gdańskiego Ośrodka Sportu w wydarzeniu wzięło udział ponad 500 osób, a 76 drużyn przepłynęło łącznie około 290 kilometrów, co daje dystans blisko 7 maratonów!
20.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Basen, kilka osób pływa
W tegorocznej edycji Ekidenu pływano na czterech basenach zarządzanych przez Gdański Ośrodek Sportu
fot. GOS

Cztery gdańskie pływalnie uczestniczyły w ogólnopolskim wydarzeniu, w którym wzięło udział 13 obiektów działających w ramach stowarzyszenia Polskie Aquaparki i Pływalnie. Na basenach na Chełmie, Stogach, Osowej i Oruni impreza spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem całego środowiska pływackiego.

- Cieszymy się, że ta inicjatywa wyszła właśnie z Gdańska. Zaangażowała się cała lokalna społeczność, widzieliśmy drużyny reprezentujące szkółki i kluby pływackie, ale i zwykłych użytkowników naszych pływalni w różnym wieku. Płynęli zarówno najmłodsi jak i seniorzy. Jak na pierwszą edycję tej imprezy odzew był bardzo duży. Na 13 pływalniach w całej Polsce było około 1200 osób, uważam, że to wynik dający duże nadzieje na rozwój w przyszłości - zauważa Kamil Koniuszewski, z-ca dyrektora Gdańskiego Ośrodka Sportu, pomysłodawca Ekidenu 2023.

Rzeczywiście, na pływalniach GOSu można było zaobserwować pełen przekrój lokalnej, pływackiej społeczności. Najmłodszy uczestnik startujący w maratońskiej sztafecie miał 2 lata, a najstarszy - ponad 80. Każdy dorzucił swoją cegiełkę do celu, jakim było kolektywne pokonanie dystansu 42 kilometrów i 195 metrów. Na każdej gdańskiej Pływalni nie tylko udało się osiągnąć ten wynik, ale i znacznie go przekroczyć.

Kilkanaście osób stoi obok siebie na basenie, na szyjach mają medale
W Gdańsku w całym wydarzeniu wzięło udział ponad 500 osób
fot. GOS

- W Ekidenie brały udział osoby w różnym wieku, a na naszym obiekcie startowały między innymi osoby niepełnosprawne, a nawet niewidome. Oprócz zorganizowanych grup, zgłoszonych jako drużyny, dołączały również pojedyncze osoby, które chciały wziąć udział w tym wydarzeniu – mówi Waldemar Sidorowicz, kierownik pływalni na Oruni.

Ostatecznie na czterech gdańskich pływalniach przepłynięto blisko 290 kilometrów, co daje prawie 7 dystansów maratońskich.