• Start
  • Wiadomości
  • Wiadukt w ciągu ul. Kościuszki i Neptun świeciły na fioletowo

Wiadukt w ciągu ul. Kościuszki i Neptun świeciły się na fioletowo

W czwartek, 17 listopada, na fioletowo zostały rozświetlone na fioletowo: wiadukt w ciągu ul. Kościuszki - z okazji Światowego Dnia Raka Trzustki oraz Neptun z okazji Światowego Dnia Wcześniaka.
( 17.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z okazji Światowego Dnia Raka Trzustki wiadukt przy ul. Kościuszki zaświeci się na fioletowo
Z okazji Światowego Dnia Raka Trzustki wiadukt przy ul. Kościuszki zaświeci się na fioletowo
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Światowy Dzień Raka Trzustki

Rak trzustki stanowi jedno z największych wyzwań onkologii. Nie ma typowych objawów i dlatego najczęściej diagnozowany jest w zaawansowanych stadiach. Z tego powodu tak ważne jest mówienie o nim i profilaktyka. W Polsce co roku na tę chorobę zapada ponad 3000 osób.

Światowy Dzień Raka Trzustki przypada w każdy trzeci czwartek listopada.

Po raz kolejny Miasto Gdańsk przyłącza się do kampanii edukacyjnej Fundacji EuropaColon Polska „Najwyższy czas”. Z tej okazji w czwartek, 17 listopada, po zmroku na fioletowo zaświecił wiadukt w ciągu ul. Kościuszki na wysokości Galerii Bałtyckiej. Fioletowe barwy można było podziwiać do piątku, 18 listopada, rano.

 

Neptun zostanie podświetlony z okazji Światowego Dnia Wcześniaka
Neptun zostanie podświetlony z okazji Światowego Dnia Wcześniaka
fot. GZDiZ

Światowy Dzień Wcześniaka

17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. Celem działań jest zwrócenie uwagi na problem wcześniactwa i jego następstw, ale również uhonorowanie wygranej walki o życie. 

W naszym kraju Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest od 2011 roku. Co dziesiąte dziecko na świecie jest wcześniakiem. Oznacza to, iż urodziło się przed 37. tygodniem ciąży. W Polsce w 2021 roku urodziło się ich 24 523, co stanowiło 7,37 proc. wszystkich urodzeń. Wiele z nich boryka się z przeróżnymi problemami spowodowanymi zbyt szybkim ukończeniem życia płodowego.

Tradycja podświetlania charakterystycznych budynków na fioletowo z okazji Światowego Dnia Wcześniaka w dniu 17 listopada, znana jest na całym świecie. Barwę tą przybrał już Empire State Building, wodospad Niagara czy zamek Kopciuszka w Disneylandzie na Florydzie. W Gdańsku na fioletowo tego dnia rozświetlona została fontanna Neptuna.


ZOBACZ ZDJĘCIA PODŚWIETLONEGO WIADUKTU I NEPTUNA