• Start
  • Wiadomości
  • Dziewięć kąpielisk morskich czynnych w tym sezonie. Ruszają od 24 czerwca

Dziewięć kąpielisk morskich czynnych w tym sezonie letnim. Ruszają od 24 czerwca

Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę w sprawie określenia sezonu kąpielowego oraz wykazu kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do granic Gminy Miasta Gdańska w roku 2022. W sezonie letnim, na terenie Gdańska będzie funkcjonowało 9 kąpielisk morskich. Ich organizatorem, podobnie jak w poprzednich latach będzie Gdański Ośrodek Sportu.
( 28.04.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sezon kąpielowy na obszarze Gminy Miasta Gdańska w tym sezonie będzie trwał od 24 czerwca do 31 sierpnia
Sezon kąpielowy na obszarze Gminy Miasta Gdańska w tym sezonie będzie trwał od 24 czerwca do 31 sierpnia
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Skwer Bohaterskiego Mariupola we Wrzeszczu jest już faktem. Radni Miasta Gdańska jednogłośnie za

Jak co roku, przed sezonem wakacyjnym miejscy radni pochyli się na projektem uchwały dotyczącej sezonu kąpielowego i wykazu kąpielisk, które planuje się zorganizować w danym roku na terenie gminy lub na polskich obszarach morskich przyległych do gminy. Organizatorem kąpielisk będzie Gdański Ośrodek Sportu. Obowiązek określania sezonu kąpielowego oraz wykazu kąpielisk nakłada na radę gminy prawo wodne. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Bezpieczne kąpiele od 24 czerwca

Zgodnie z przyjętą uchwałą, sezon kąpielowy na obszarze Gminy Miasta Gdańska będzie trwał od 24 czerwca 2022 do 31.08.2022 r. Uchwała ustala dziewięć kąpielisk na terenie Gdańska. Są to następujące kąpieliska morskie: Gdańsk Orle, Gdańsk Świbno, Gdańsk Sobieszewo, Gdańsk Stogi, Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno, Hallera Gdańsk Brzeźno, Molo Gdańsk Brzeźno, Piastowska Gdańsk Jelitkowo i Gdańsk Jelitkowo.

Według podjętej uchwały w zbliżającym się sezonie letnim dziewięć kąpielisk to łącznie 1300 m. Największe z nich zlokalizowane będzie na Stogach i będzie obejmowało 300 m plaży – na wysokości wejścia nr 26. Plażowicze będą mieli też do dyspozycji dwa kąpieliska, na których długość strzeżonej linii brzegowej wynosi 200 m. To kąpieliska Jelitkowo i Molo Brzeźno.

W sezonie letnim, każdego dnia, gdańskich kąpielisk, strzec będzie blisko 70 ratowników. Przy molo w Brzeźnie całodobowo funkcjonuje Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego. W tym roku Gdański Ośrodek Sportu aplikował o 5 certyfikatów Błękitnej Flagi. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie nagród przyznawanych plażom, marinom i organizacjom zrównoważonej turystyki żeglarskiej.

Bądź bezpieczny na plaży

Gdański Ośrodek Sportu, oprócz zapewnienia pełnej obsady ratowniczej w obrębie wyznaczonych kąpielisk, podejmuję również inne działania mające wpływ na bezpieczeństwo wypoczywających. W sezonie letnim prowadzone są zajęcia w ramach projektów Letnia Szkoła Ratownictwa i Mały Ratownik. Są to zajęcia dla najmłodszych. Przez całe wakacje dzieci w wieku od 8 do 16 lat będą zaznajamiać się z tajnikami pracy ratownika i uczyć się obsługi sprzętu wykorzystywanego na co dzień na kąpieliskach. W planach jest również letnia odsłona programu „Aktywuj się w ratownictwie”. To okazja dla młodzieży i dorosłych, aby poczuli się jak prawdziwi ratownicy na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku.

Oprac. AO

Łosie na wiosennym spacerze. Niezwykłe spotkanie na Wyspie Sobieszewskiej