• Start
  • Wiadomości
  • Jaką misję mają ogrody zoologiczne? Dowiesz się podczas spaceru w gdańskim zoo

Jaką misję mają ogrody zoologiczne? Dowiesz się podczas spaceru w gdańskim zoo

W piątek, 11 marca, po raz trzeci ogrody zoologiczne w Polsce połączą siły, by jednym głosem mówić o rolach współczesnego zoo. Tegoroczna edycja Dnia Misji Ogrodów Zoologicznych skupia się na podkreślaniu znaczenia tych instytucji dla ratowania zagrożonych gatunków. Zobacz, co zaplanowano w gdańskim zoo.
10.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańskie żyrafy zapraszają na edukacyjny spacer...
Gdańskie żyrafy zapraszają na edukacyjny spacer...
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Pod wspólnym hasłem „ZOO edukuje i zwierzęta ratuje” 14 ogrodów zoologicznych z całej Polski wraz ze swoimi ambasadorami zachęca do uczestnictwa w obchodach. W związku z tym wyjątkowym świętem Gdański Ogród Zoologiczny przygotował spacer z ZOOedukatorem, podczas którego dowiecie się:

  • jak ważna jest edukacja w zoo
  • w jaki sposób ogrody zoologiczne współpracują ze sobą oraz innymi instytucjami by chronić zagrożone gatunki
  • czego każdy z nas może nauczyć się podczas wizyty w zoo
  • jak fantastycznymi edukatorami są zwierzęta
Na przestrzeni kilkuset lat ogrody zoologiczne zdecydowanie zmieniły charakter swojej działalności. Dawniej były to niedostępne dla społeczeństwa zwierzyńce i menażerie należące do osób o wysokim statusie społecznym. Później te instytucje zostały otwarte dla szerokiej publiczności. W drugiej połowie XX w. ogrody zoologiczne rozwijały się dynamicznie. Pod koniec ubiegłego stulecia zaczęły się zrzeszać, wypracowując wspólne standardy funkcjonowania, kodeksy etyki, wytyczne pielęgnacyjne i hodowlane, zasady dbałości o dobrostan zwierząt.

Na przełomie wieków zaczęto coraz więcej uwagi poświęcać edukacji i dydaktyce. Powstały stowarzyszenia zrzeszające edukatorów zoologicznych, szkolących się wzajemnie i uczących od profesjonalistów. Teraz rozpoczął się proces przekształcania ogrodów zoologicznych w nowoczesne ośrodki zachowania bioróżnorodności, nastawione na zabezpieczenie gatunków zagrożonych wymarciem oraz szeroką przyrodniczą edukację społeczeństwa.

Postrzeganie ogrodów zoologicznych jako miejsc wyłącznie do rozrywki jest już mocno podstarzałe. Podstawową misją działania współczesnych ogrodów zoologicznych jest ochrona  przyrody. Zadanie to realizowane różnymi sposobami  - od hodowli gatunków zagrożonych wymarciem (ex situ), poprzez badania naukowe, edukację społeczną, szkolenia, wpływanie na poglądy, doradzanie, po ochronę in situ gatunków, populacji i ich środowisk. Hodowla wymierających gatunków nie jest prowadzona przypadkowo - odbywa się w oparciu o międzynarodowe programy hodowlane (EEP) i księgi rodowodowe (ESB). Dzięki temu udało się odtworzyć w naturze bardzo wiele gatunków. Ogrody zoologiczne na całym świecie realizują obecnie prawie 1 000 projektów ochrony gatunków w środowisku naturalnym. 

 

plakat


Gdańskie zoo serdecznie zaprasza do uczestnictwo. Spacer edukacyjny odbędzie 11 marca o godz. 11:30, gwoździem programu będzie spotkanie z opiekunami naszych żyraf. Uczestnicy spotkają się z edukatorem przy głównym wejściu do zoo, pod dużą mapą. Spacer jest bezpłatny, nie wymaga wcześniejszych zapisów.

Warunkiem uczestnictwa jest zakup biletu wstępu do zoo według bieżącego cennika dostępnego na naszej stronie gdańskiego zoo.

 

Na podst.: zoo.gda.pl, zoo.waw.pl, zoo.lodz.pl

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów