Dzień Jedności Kaszubów. Kwiaty, przemówienia i występy artystyczne pod pomnikiem Świętopełka II

Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto obchodzone corocznie 19 marca, upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach. W tym roku główne uroczystości odbyły się w Gniewinie, ale nie zabrakło ich także w Gdańsku - na skwerze przy ul. Szerokiej i Górze Gradowej. ZOBACZCIE naszą fotogalerię z uroczystości pod pomnikiem księcia Świętopełka II Wielkiego.
19.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młoda uśmiechnięta kobieta w stroju kaszubskim. Za nią żółta tablica: Gdunsk, stoleca Kaszub
Jednym z elementów Dnia Jedności Kaszubów na skwerze przy ul. Szerokiej były występy artystyczne
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Dzień Jedności Kaszubów od 2004 roku

19 marca 1238 papież Grzegorza IX w bulli zatytułował szczecińskiego księcia Bogusława I „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną.

Była to prawdopodobnie pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach. Na jej pamiątkę - 19 marca - obchodzony jest Dzień Jedności Kaszubów.   

Pierwszy w historii Dzéń Jednotë Kaszëbów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Podobnie było rok później, natomiast w następnych latach kolejno w miejscowościach: Tuchomie, Kramarzyny, Miastko, Bytów, Kartuzy, Słupsk, Brusy, Kościerzyna, Sierakowice, Sulęczyno, Bojano, Chmielno, Kosakowo oraz Żukowo. 

Ten dzień ma też przypominać o Kaszubach, którzy z różnych przyczyn rozjechali się po całym świecie. Ma również przypominać i podkreślać jedność i wspólnotę Kaszubów.

 

Kobieta i mężczyzna z kwiatami przed pomnikiem
Kwiaty pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego na skwerze przy ul. Szerokiej w Gdańsku składali wspólnie Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania i Wojciech Józef Konkel - prezes gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W Gdańsku na skwerze i Górze Gradowej  

Gospodarzem tegorocznej edycji Dnia Jedności Kaszubów było Gniewino. Uroczystości w niedzielę, 19 marca, odbyły się jednak także w Gdańsku. 

Na Górze Gradowej została wciągnięta na maszt ogromna czarno-żółta kaszubska flaga o wymiarach 8 na 5 metrów. W trakcie podnoszenia flagi odgrywany był kaszubski hymn Zemia Rodnô (Ziemio Ojczysta) autorstwa Jana Trepczyka.

Hymn kaszubski odegrany został także na skwerze przy ul. Szerokiej. Tam - pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego, najwybitniejszego i najbardziej zasłużonego dla Gdańska i Pomorza władcy pomorskiego ze wschodniopomorskiej dynastii Sobiesławiców (XIII wiek) złożono kwiaty. Były także okolicznościowe przemówienia i występy artystyczne. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały tradycyjne kaszubskie tańce i pieśni w wykonaniu uczniów ze szkół podstawowych w Liniewie i Pomlewie występujących wraz z poetką i nauczycielką języka kaszubskiego Idą Czaja. 

Wiązankę kwiatów złożyli wspólnie: Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania i Wojciech Józef Konkel - prezes gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 
 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z GDAŃSKIEGO DNIA JEDNOŚCI KASZUBÓW