• Start
  • Wiadomości
  • “Dziękujemy Pawle za Twoją pracę” - Paweł Adamowicz z Honorowym Wyróżnieniem za Zasługi dla Pomorza

“Dziękujemy Pawle za Twoją pracę” - Paweł Adamowicz z Honorowym Wyróżnieniem za Zasługi dla Pomorza

Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego przyznawane jest osobom szczególnie wybitnym, których praca i aktywność publiczna wpłynęły na kształt i pozycję Pomorza i na zachowanie jego tożsamości. W czwartek, 25 kwietnia, to najwyższe wyróżnienie Sejmiku Województwa Pomorskiego przyznano pośmiertnie Pawłowi Adamowiczowi.
25.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Magdalena Adamowicz odbiera Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego dla Pawła Adamowicza z rąk marszałka Mieczysława Struka, w tle członkowie kapituły Wyróżnienia (od l.) - przewodniczący sejmiku województwa pomorskiego Jan Kleinszmidt oraz wicemarszałek Wiesław Byczkowski
Magdalena Adamowicz odbiera Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego dla Pawła Adamowicza z rąk marszałka Mieczysława Struka, w tle członkowie kapituły Wyróżnienia (od l.) - przewodniczący sejmiku województwa pomorskiego Jan Kleinszmidt oraz wicemarszałek Wiesław Byczkowski
Aleksandra Chalińska/pomorskie.eu

 

Uroczystość przyznania pośmiertnie Honorowego Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa Pomorskiego Pawłowi Adamowiczowi miała miejsce podczas VII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, w czwartek (25 kwietnia). Wyróżnienie, które jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez radnych samorządu wojewódzkiego, odebrała żona zamordowanego prezydenta Gdańska Magdalena Adamowicz. Obecni byli również rodzice zmarłego: Teresa i Ryszard Adamowiczowie oraz jego brat - Piotr.

- Paweł Adamowicz pozostawił po sobie wielkie dzieła, a jego tragiczna śmierć była dla nas szokiem - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i przypomniał, że Sejmik Województwa Pomorskiego oddał hołd Pawłowi Adamowiczowi w dniu jego pogrzebu (19 stycznia 2019 r.), przyjmując deklarację pożegnalną. Marszałek zacytował fragmenty przyjętej wówczas przez aklamację uchwały: “Paweł Adamowicz był człowiekiem, który całe swoje życie od wczesnej młodości poświęcił służbie publicznej. To za sprawą jego wizji, usilnej pracy oraz zdolnościom przywódczym Gdańsk, stolica Pomorza, stała się w ciągu ostatnich dwudziestu lat prawdziwą europejską metropolią, z której jesteśmy dumni. Gdańsk stał się miastem nowoczesnym, przyjaznym mieszkańcom i gościom, dobrym miejscem do życia. Miastem wolności i solidarności - jak często powtarzał, miastem tych wartości, które przyświecały także jego całej działalności”.

- Zasługi Pawła, których część tylko zdołaliśmy wymienić w uzasadnieniu do uchwały, nie pozostawiają wątpliwości, że z całą pewnością na to wyróżnienie zasłużył - zaznaczył Mieczysław Struk i przeczytał zebranym fragment z książki autorstwa Pawła Adamowicza “Gdańsk jako wspólnota”, wydanej w 2018 r.

" (...) jaka jest (jakość życia w gminach województwa pomorskiego), o tym świadczą wyniki wyborów samorządowych, gdzie najczęściej zwycięzcami są politycy lokalni z długim stażem. Nie dlatego, że zapewniają sobie reelekcję przez układy, ale dlatego że wyborcy na co dzień mają kontakt z owocami pracy samorządowców i najlepiej potrafią je ocenić. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza ukształtował się w naszym regionie taki typ przywództwa politycznego, który wyrasta z jedynej sensownej, w moim przekonaniu, definicji polityki - jako działania na rzecz dobra wspólnego”.

 

Marszałek Mieczysław Struk mówił o zasługach Pawła Adamowicza dla gdańskiego i pomorskiego samorządu
Marszałek Mieczysław Struk mówił o zasługach Pawła Adamowicza dla gdańskiego i pomorskiego samorządu
Aleksandra Chalińska/pomorskie.eu

 

- Dziękujemy Pawle za twoje świadectwo, za twoją pracę, za to, że byłeś wychowawcą kolejnych młodych pomorskich samorządowców, którzy podejmują twoje dzieło jako roztropną troskę o dobro wspólne. Czasami cytowałeś łacińską sentencję umieszczoną na Złotej Bramie “Zgodą małe republiki rosną, niezgodą wielkie upadają”. Gdańsk Pawła Adamowicza jednoczył i przyciągał ludzi, stał się dobrym miejscem do życia. Dziękujemy, że mogliśmy współpracować z tobą, Pawle, i za wszystko, co zrobiłeś dla Pomorza. - zakończył marszałek.

Magdalena Adamowicz podziękowała za przyznanie zmarłemu mężowi Honorowego Wyróżnienia i podkreśliła, że Paweł Adamowicz całą swoją drogę zawodową i życiową łączył z działalnością samorządową: poczynając od końca studiów, kiedy pomagał szkolić i przygotowywać do pracy pierwszych radnych sejmiku gdańskiego (jeszcze przed reformą samorządową).

Był radnym pierwszej kadencji Rady Miasta Gdańska, w drugiej kadencji został jej przewodniczącym, a później od 1998 r. przez 21 lat nieprzerwanie służył samorządowi jako prezydent Gdańska - przypomniała Magdalena Adamowicza. - Paweł traktował swoją pracę jako wielką pasję, nawet jako swoją miłość. Kochał Gdańsk. Czasem czułam, że jego działalność jest moją największą rywalką, ale pogodziłam się z tym, zaczęłam ją lubić, a potem nawet kochać - przyznała Magdalena Adamowicz. - Paweł ciągle się uczył, nie bał się wyzwań i zmieniał się w swojej działalności samorządowej, ale jego najważniejszą ideą była działalność na rzecz wspólnoty. Dla niego ważne było to, by zaktywizować mieszkańców Gdańska i Pomorza. By czuli tożsamość tego miejsca, jego szczególne znaczenie, by chcieli się sami zaangażować, zmienić sami coś na dobre, dać coś od siebie wspólnocie.

 

Rodzice Pawła i Piotra Adamowiczów: Teresa i Ryszard. Mieczysław Struk wspominał o wileńskich korzeniach uhonorowanego śp. prezydenta Gdańska
Rodzice Pawła i Piotra Adamowiczów: Teresa i Ryszard. Mieczysław Struk wspominał o wileńskich korzeniach uhonorowanego śp. prezydenta Gdańska
Aleksandra Chalińska/pomorskie.eu

 

Żona Pawła Adamowicza zaznaczyła, że jej mąż walczył o wspólnotę demokratyczną, otwartą, tolerancyjną i solidarną.

- Dlatego dopingował wszystkich, by sami decydowali o swoim losie. Namawiał ludzi, by każdy zagłosował w wyborach: tak jak chce, ale by był za ten wybór odpowiedzialny - tłumaczyła Magdalena Adamowicz. - Dziś ta wspólnota jest niestety zagrożona poprzez mechanizmy inżynierii społecznej, o których powoli zaczyna się mówić. Inżyniera ta poprzez fake newsy, półprawdy i kłamstwa wpływa na nasze emocje z jednym celem: wywołania strachu, niechęci i nienawiści. Te emocje są tak silne, że zmieniają nasze wybory. Pochodną tej inżynierii jest mowa nienawiści, o której dużo dziś mówię jako osoba, która wraz z rodziną najbardziej doświadczyła jej skutków. Apeluję i proszę byście przyłączyli się do budowanej przeze mnie koalicji walki z mową nienawiści. Wierzę, że można wprowadzić odpowiednie instrumenty prawne i mechanizmy, które pozwolą to zmienić.

 

Piotr Adamowicz
Piotr Adamowicz
Aleksandra Chalińska/pomorskie.eu

 

Piotr Adamowicz wspomniał o swojej wizycie w Wałbrzychu (24 kwietnia), gdzie uczestniczył w kongresie małych i średnich miast (wziął także udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej dla Pawła Adamowicza w wałbrzyskim ratuszu). - Podczas wystąpienia na kongresie mówiłem m.in. o problemach z finansowaniem edukacji. Powiedziałem, że na każdą złotówkę przeznaczoną na oświatę w Gdańsku 43 grosze pochodzą z budżetu miasta - relacjonował Piotr Adamowicz. - Burmistrzowie i prezydenci zaczęli przeliczać “swoje” nakłady na edukację i wyszła im podobna skala. Kilkanaście lat temu, kiedy przygotowywałem podobne zestawienia dla dziennika “Rzeczpospolita”, dofinansowanie samorządowe do edukacji wynosiło 25 - 27 procent, obecnie wszędzie sięga ponad 40 procent.

Piotr Adamowicz poinformował radnych Sejmiku, że małe i średnie miasta pracują nad katalogiem postulatów i żądań skierowanych do władz centralnych.

Katalog ten dotyczy spraw fundamentalnych: ile zadań należy do państwa, ile do samorządu; ile zadań, które powinno finansować państwo, zostało już przejętych przez budżety gminne. Wiele z pozycji tego katalogu może być tożsamych z postulatami dużych miast i samorządów województw - zaznaczył. - Wydaje mi się, że istnieje obecnie potrzeba szerokiej debaty, o tym, czym jest i czym ma być samorząd, jakie jest jego umocowanie prawne, jakie ma być jego finansowanie. Apeluję o taką debatę.

 

Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego


Przyznawane jest osobom szczególnie wybitnym, których praca i aktywność publiczna wpłynęły na kształt i pozycję Pomorza i na zachowanie jego tożsamości. Przyznawane od 2004 r. Jest najwyższym odznaczeniem Sejmiku Województwa Pomorskiego. W poprzednich latach otrzymali je m.in.: prezydent Lech Wałęsa, abp. Tadeusz Gocłowski, marszałek senatu Bogdan Borusewicz, prof. Brunon Synak, prof. Józef Borzyszkowski, ks. Jan Kaczkowski, prymas senior abp. Henryk Muszyński. Wszyscy dotychczasowi laureaci Wyróżnienia otrzymali je za życia, po raz pierwszy przyznano je pośmiertnie właśnie Pawłowi Adamowiczowi.  


Honorowe Wyróżnienie przyznawane jest na wniosek Kapituły w składzie: marszałek Mieczysław Struk (przewodniczący kapituły), przewodniczący sejmiku województwa pomorskiego Jan Kleinszmidt, wicemarszałek Wiesław Byczkowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Grzegorz Grzelak i przewodniczący komisji samorządu terytorialnego Sejmiku Piotr Karczewski.