Dzieci z Ukrainy spędzają wakacje na Pomorzu. W sobotę odwiedziły zoo

50-osobowa grupa dzieci pochodzących z Mariupola spędza krótkie wakacje na Pomorzu. W Gdańsku, Sopocie i Gdyni zażywają odrobiny wypoczynku, oddechu i przerwy od dramatu wojny w swojej ojczyźnie. W sobotę wycieczka odwiedziła Gdański Ogród Zoologiczny.
29.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę dzieci i młodzieży, z których większość nosi niebieskie czapki, stojącą przy barierce nad zarośniętym stawem. Tło zdjęcia tworzy bujna, zielona roślinność i drzewa, co nadaje scenerii spokojny, naturalny wygląd
Dla 50-osobowej grupy dzieci i młodzieży z Ukrainy sobota, 29 czerwca, była przyjemnym dniem na łonie natury
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

ECS współpracuje z Ukrainą. Umowa, wystawa i trzy Medale Wdzięczności we Lwowie

50-osoba grupa dzieci wraz z wychowawczyniami – kilkoma nauczycielkami i wolontariuszkami - z Ukrainy na Pomorze przyjechała na kilka dni w czwartek, 27 czerwca. Dotarła tu ze Szwecji, gdzie rozpoczęły się ich zagraniczne wakacje – od szkoły i od wojny. Mają od 7 do 17 lat, są dziećmi ukraińskich żołnierzy, którzy walczą na froncie. Część z nich utraciła ojców. 

- Dzieci na co dzień mieszkają na terenie Ukrainy. Ich codzienność to alarmy przeciwlotnicze, spadające rakiety, wojenne realia. Od 2022 roku żyją w niebezpieczeństwie. Chcemy, żeby chociaż w trakcie wakacji mogły trochę od tego wszystkiego odpocząć. Nawet to, że tutaj mogą spokojnie zasnąć i nie są budzone w nocy alarmem, to już bardzo dużo – mówi Oleksandr Martsiniv, wicekonsul Ukrainy w Gdańsku.

Na zdjęciu widać dużego ptaka siedzącego na pniu drzewa w klatce, oglądanego przez grupę dzieci stojących na zewnątrz. Dzieci, z których dwoje nosi niebieskie czapki, robią zdjęcia ptaka, a na klatce znajduje się tabliczka informacyjna z napisem biosco .
W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym czekało wiele atrakcji
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Dzieci i młodzież biorące udział w wyjeździe pochodzą głównie z Mariupola, a część z nich z Dniepra, gdzie nawet dzień wcześniej był atak rakietowy, i z obwodu ługańskiego.

- Zostali rozsiedleni wewnątrz kraju w związku z okupacją. Teraz mogą znowu być razem i odpocząć po zakończeniu roku szkolnego - tak jak marzy o tym każde dziecko - dodaje Oleksandr Martsiniv.

Na zdjęciu widać grupę dzieci i młodzieży, w większości noszących niebieskie czapki, stojących w kolejce przed wejściem do budynku, prawdopodobnie w zoo. Po prawej stronie znajduje się kamienna rzeźba lwa stojącego na kuli, a w tle widać zielone drzewa i krzewy.
Wycieczka do zoo była tylko jednym z punktów bogatego programu zwiedzania Trójmiasta
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W piątek wycieczka odwiedziła Gdynię – na zaproszenie prezydent Aleksandry Kosiorek zwiedziła Urząd Miasta w Gdyni, gdzie młodzi mogli poczuć się jak miejscy radni, oraz spotkać się z prezydentką i wiceprezydentką Oktawią Gorzeńską. Grupa zawitała także na gdyńskie nabrzeże i do akwarium. Był to również dzień na wyprawę do Sopotu, spacer po molo i oglądanie najważniejszych zabytków kurortu. Bogaty program przerwała niestety gwałtowna burza. Ale już w sobotę goście zwiedzali Gdański Ogród Zoologiczny, a po południu Główne Miasto.  

Na zdjęciu widać grupę ludzi, w większości dzieci i młodzieży, noszących niebieskie czapki, idących w kierunku budynku z czerwonym dachem i balkonami ozdobionymi kwiatami. W tle widoczne są drzewa, które otaczają budynek
Pogoda tego dnia dopisała - uczniowie z Ukrainy, którzy pod koniec maja obchodzili zakończenie roku szkolnego, mogli cieszyć się wakacjami
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Wrażenia są bardzo pozytywne, dzieci są uśmiechnięte. Mimo upałów, wciąż mają siłę na zwiedzanie i wycieczki. Bardzo się cieszą, że zaplanowano dla nich odwiedziny Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. To uruchomiło dobre wspomnienia – kto, gdzie, kiedy był ostatnio w zoo, i w jakim – głównie wspominano ogrody ukraińskie. Dla dzieci w tym wieku to chyba najlepszy pomysł. Myślę, że wrażenia z dzisiejszego dnia na długo zostaną w ich pamięci – cieszy się wicekonsul Ukrainy.

W programie spędzania czasu wolnego nad morzem nie mogło też zabraknąć odwiedzin na gdańskiej plaży. Na zakończenie dnia zaplanowano kolację przybliżającą polską kuchnię.

Wizyta jest efektem współpracy konsulatu Ukrainy w Gdańsku, Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Urzędu Miasta Gdyni.

„Najważniejsze zadanie Trójkąta Weimarskiego to wsparcie dla Ukrainy”

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska