Stypendyści w dziedzinie kultury odebrali dyplomy podczas uroczystej gali

Powstaną projekty artystyczne i kulturalne oraz inicjatywy mające na celu m.in. upowszechnianie kultury i dbanie o dziedzictwo kulturowe miasta. Stypendyści przed przystąpieniem do tworzenia, z rąk prezydent Gdańska odebrali oficjalne dyplomy. Stypendialna Gala odbyła się w poniedziałek, 21 sierpnia, w Klubie Żak.
21.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zbiorowe zdjęcie kilkudziesięciu osób ustawionych na scenie. W tle widoczne zdjęcie z panoramą miasta
W drugim naborze do Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska wpłynęły 194 wnioski. Wsparcie otrzymało 61 osób
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

- Nie minęło jeszcze dziesięć lat od chwili, gdy kultura została uwzględniona w europejskiej agendzie politycznej. Szefowie państw dostrzegli, że kultura ma potencjał, bo napędza gospodarkę i rozwój miast. Uznali, że kultura nie jest ozdobą i kosztem, ale częścią zrównoważonego rozwoju, bo nie można mówić o kulturze w izolacji od gospodarki, ekonomii, polityki. W Gdańsku też wiemy, że warto inwestować w kulturę. Dziękuję Państwu za to, że tworzycie i chcecie się z nami dzielić owocami swojej wrażliwości. Rozwijajcie się, a Wasze dzieła niech znajdują wciąż nowych odbiorców, powiem więcej, wielbicieli – mówiła podczas gali Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W drugim naborze do Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska wpłynęły 194 wnioski. Wsparcie otrzymało 61 osób, których projekty ujęte we wnioskach komisja uznała za najatrakcyjniejsze.


ZOBACZ ZDJĘCIA ZE STYPENDIALNEJ GALI 

 

W obu naborach 2023 roku przyznano 145 stypendiów.

W kategoriach:

  • sztuki wizualne - 60
  • muzyka - 49
  • literatura - 21
  • taniec + inne - 10
  • teatr - 4
  • film - 1

Wsparcie trafiło do 78 kobiet i 67 mężczyzn. W tym do 87 osób powyżej 35 roku życia i 58 osób poniżej 35 roku życia.

Miesięczna wartość stypendium w 2023 roku to 3600 zł brutto. Będzie ono wypłacone w miesięcznych transzach. Najkrótszy okres przyznanego stypendium w II naborze to 1 miesiąc – najdłuższy to 5 miesięcy.

Pełna lista stypendystów