• Start
  • Wiadomości
  • Dwa nowe punkty testowe COVID-19 w Gdańsku. Aktualna lista mobilnych punktów na Pomorzu

Dwa nowe punkty testowe COVID-19 w Gdańsku. Aktualna lista mobilnych punktów na Pomorzu

W Gdańsku od 3 listopada 2020 roku działa dziesięć punktów, w których bezpłatnie wykonamy test na koronawirusa. Doszły dwie nowe lokalizacje - to punkty w szpitalach spółki Copernicus, przy ulicy Jana Pawła II i Powstańców Warszawskich. Aby wykonać test, trzeba mieć skierowanie.
( 04.11.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mobilny Punkt Testowy Covid-19 w formule walk-thru na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie 202010157900
Mobilny Punkt Testowy Covid-19 w formule walk-thru na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie 
                                                                                                                                     Fot. Sylwia Mierzewska/Uniwersyteckie Centrum Kliniczne

 

Na Pomorzu działa obecnie 37 punktów poboru wymazów finansowanych przez NFZ, czyli bezpłatne dla pacjenta. Z powodu wzrastającej liczby zakażeń w województwie pomorskim i zwiększającej się stale liczbie osób kierowanych na wykonanie testu lista i informacje dotyczące zasad wykonywania testów są stale aktualizowane. Powstają nowe punkty, a niektóre - jak niedawno stało się z punktem przy stadionie Energa Gdańsk, po uszkodzeniach z powodu wichury - zamykają się. 

Przypominamy, że od 21 października 2020 roku, w podziemiach Muzeum II Wojny Światowej działa ósmy bezpłatny punkt testowania na COVID-19 w Gdańsku. To punkt działających w formule drive-thru,: na pobranie próbki pacjent przyjeżdża samochodem i z niego nie wysiada.

Obecnie doszły dwa nowe punkty w szpitalach spółki Copernicus przy ulicy Jana Pawła II (w okolicach SOR szpitala im. św. Wojciecha na Zaspie) i przy ulicy Powstańców Warszawskich (dawny szpital Kolejowy), zmieniony został też harmonogram pracy niektórych. 

 

Jak wyglądają badania?

Przed pobraniem próbki pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli i za pośrednictwem kuriera przekazywany do WSSE w Gdańsku. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku.