• Start
  • Wiadomości
  • Drugiego takiego wiaduktu w Polsce nie ma. Już niebawem otwarcie

Drugiego takiego wiaduktu w Polsce nie ma. Już niebawem otwarcie

W ciągu al. Pawła Adamowicza (Nowa Bulońska Północna) powstał niezwykły obiekt inżynierski. To ogromny, wyglądający jak antyczny, wiadukt o imponujących parametrach. Jak wygląda widać dokładnie na naszym filmie. Planowane oddanie go do użytku ma nastąpić 13 stycznia 2020 r.
01.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wiadukt w ciągu al. Pawła Adamowicza
Wiadukt w ciągu al. Pawła Adamowicza
mat. NDI


Wiadukt budzi skojarzenia ze starożytnymi rzymskimi akweduktami. Jego projekt tzw. wiaduktu weneckiego wzorowany był na wiaduktach łukowych, które budowali właśnie starożytni Rzymianie. Zastosowano tu wieloprzęsłowy układ 8 łuków osadzonych na kilkunastometrowych podporach.

 

Moment kładzenia nawierzchni na wiadukcie
Moment kładzenia nawierzchni na wiadukcie
mat. NDI

 

Obiekt ma 220 metrów długości, tworzą go 154 prefabrykaty ważące ok. 40 ton każdy. Przęsła powstały z potężnych żelbetowych łupin. Prefabrykowano je w sąsiedztwie estakady i montowano przy pomocy dźwigu. 20-metrowe prefabrykaty są w jednym elemencie montowane na podporach, dzięki czemu nie mają zamków do zalewania ani betonowych przegubów, czyli elementów konstrukcji najszybciej ulegających degradacji.


Zobacz wideo z placu budowy

 

Dwa odcinki nowej drogi oddano do użytku jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Planowane otwarcie wiaduktu dla ruchu samochodowego ma nastąpić 13 stycznia 2020 r.

 

Otwarty niedawno dla kierowców odcinek al. Pawła Adamowicza Nz. skrzyżowanie z ul. Nową Myśliwską
Otwarty niedawno dla kierowców odcinek al. Pawła Adamowicza Nz. skrzyżowanie z ul. Nową Myśliwską
mat. NDI

 

Potem najważniejszą sprawą będzie dokończenie budowy linii tramwajowej. Do wykonania pozostała też trakcja, która zostanie wykonana przed obiorem całej inwestycji, z uwagi na brak możliwości etapowania tego zakresu prac. Roboty torowe trwają również na nowej pętli tramwajowej Ujeścisko. Zgodnie z umową tramwaj ma przejechać po trasie do końca maja 2020 roku.

 

Wiadukt wenecki na al. Pawła Adamowicza
Wiadukt wenecki na al. Pawła Adamowicza
mat. NDI

 


Al. Pawła Adamowicza (Nowa Bulońska Północna) to część opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Zadanie realizowane jest w ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IV a.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm, którego lideruje NDI S.A. Koszt inwestycji to niemal 240 mln zł. Jest ona dofinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020. 

 TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole