• Start
  • Wiadomości
  • Drugi "sklep" społeczny dedykowany migrantom wojennym. Powstał w centrum biznesowym w Oliwie

Drugi "sklep" społeczny dla uchodźców z Ukrainy. Powstał w centrum biznesowym w Oliwie

W sobotę, 2 kwietnia, oficjalnie otwarto drugi już w naszym mieście sklep społeczny, z którego korzystać mogą ukraińscy uchodźcy - nasi sąsiedzi ze Wschodu, którzy uciekli od terroru wojny. Nazwa jest umowna, bowiem klienci nie muszą płacić za towary, które czekają na półkach. Uruchomienie tej placówki było możliwe w ramach inicjatywy Gdańsk Pomaga, dzięki współpracy Olivia Business Centre, Fundacji Inicjowania Rozwoju “UP Foundation” oraz Miasta Gdańsk.
( Publikacja: 02.04.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z myślą o naszych sąsiadach z Ukrainy, w kompleksie Olivia Business Centre otwarto sklep społeczny, w którym za darmo mogą zaopatrzyć się w podstawowe środki higieniczne i chemiczne
Z myślą o naszych sąsiadach z Ukrainy, w kompleksie Olivia Business Centre otwarto sklep społeczny, w którym za darmo mogą zaopatrzyć się w podstawowe środki higieniczne i chemiczne
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Sklep społeczny, w którym można nabyć potrzebne produkty za zero złotych, “Take & Go Olivia Centre”, znajduje się w budynku "Olivia Four" na terenie centrum biznesowego przy al. Grunwaldzkiej, w sąsiedztwie Hali Olivia. Uchodźcy mogą zaopatrzyć się w nim w najpotrzebniejsze rzeczy, w tym w szczególności chemię domową i kosmetyki, a także artykuły szkolne.

W oficjalnym otwarciu wzięła udział Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

- Pomoc migrantom wojennym to taki moment głębokiej empatii, spotkania z ludźmi, którzy cierpią, którzy stracili swoje domy, kontakt i bliskość ze swoimi ukochanymi. To, co dziś robimy, ten sklep, to jest coś, czym możemy się podzielić. Nie oddamy im tej bliskości, tęsknoty, ale możemy dać im bezpieczeństwo, godne funkcjonowanie, życzliwy uśmiech - pokazać, że są tutaj mile widziani, że są w przyjacielskim środowisku. Dziękuję za to zaangażowanie - podkreślała Monika Chabior. - Myślę, że to super miejsce. W Olivia Business Centre pracuje dużo ludzi z całego świata. Jest tutaj dużo aktywnych przedsiębiorstw, firm, które dzięki temu sklepowi będą mogły, myślę, zdobyć nowe kontakty. Widzę tutaj taką soczewkę dobra, z czego bardzo się cieszę - dodała.

 

W tym miejscu powstał drugi w Gdańsku sklep społeczny dedykowany migrantom wojennym z Ukrainy
W tym miejscu powstał drugi w Gdańsku sklep społeczny dedykowany migrantom wojennym z Ukrainy
Mat. Olivia Business Centre

 

W otwarciu nietypowego "sklepu" wzięli udział przedstawiciele Olivia Business Centre, a także Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa, Tomasz Strug.

- Wojna jest okrutna, wojna zabija, więc cieszmy się, że możemy w tym uczestniczyć w tak dobry sposób, że możemy pomagać. Apeluję, żebyśmy wytrzymali w naszym miłosierdziu i dobroci, i dalej pomagali oraz byli tak solidarni. My, jako Rada Dzielnicy, będziemy to miejsce promować, i zachęcać mieszkańców do tego, by wspierali je swoimi darami - zaznaczył Tomasz Strug.

Punkt "Take & Go" będzie otwarty od poniedziałku do soboty, w godzinach 12.00-18.00. Dary będą pochodziły ze zbiorek rzeczowych i finansowych, w tym darowizn przekazywanych w ramach akcji Gdańsk Pomaga, dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz dzięki wsparciu firm działających na terenie Olivia Business Centre.

 

W obsługę sklepu są zaangażowani wolontariusze. Do realizacji idei wolontariatu pracowniczego zaproszono pracowników firm - rezydentów kompleksu Olivia Business Centre, w tym działający na terenie kompleksu Klub Społecznik.

To już drugi, po “Take and Go Madison”, punkt wydawania darów dla potrzebujących uchodźców dotkniętych wojną w Ukrainie.

Galeria Handlowa Madison mieści się przy ul. Rajskiej 10. Punkt charytatywny działa na poziomie + 1. Uchodźcy wojenni mogą bezpłatnie odebrać tutaj odzież i obuwie (a wcześniej je przymierzyć), a także podstawowe środki chemiczne. Ten "sklep" powstał dzięki współpracy Galerii Madison, Miasta Gdańsk i Fundacji Inicjowania Rozwoju.