• Start
  • Wiadomości
  • Druga tura wyborów zagrożona. Zgłoś się do pracy w komisji

Druga tura wyborów zagrożona. Zgłoś się do pracy w komisji

Sytuacja staje się dramatyczna. W piątek, 2 listopada, na godz. 12, brakowało już 20 osób, które powinny zasiąść w komisjach obwodowych. To oznacza, że w tej sytuacji w niedzielę, 4 listopada, podczas drugiej tury wyborów samorządowych zagrożonych zamknięciem będzie co najmniej 20 lokali wyborczych.
( Publikacja: 02.11.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Brakuje chętnych do pracy w komisjach obwodowych 4 listopada!
Brakuje chętnych do pracy w komisjach obwodowych 4 listopada!
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Po pierwszej turze wyborów samorządowych, które odbyły się 21 października, do Miejskiej Komisji Wyborczej zaczęły spływać pierwsze rezygnacje z pracy w drugiej turze. Po 21 października wielu członków komisji obwodowych narzekało na chaos i nadmiar pracy, czasem trwającej nawet kilkadziesiąt godzin. W ostatnich dniach rezygnowało z pracy nawet kilkadziesiąt osób dziennie.

Obecnie brakuje chętnych przede wszystkim w dziennych komisjach, a więc do tych, które zajmują się m.in. wydawaniem kart do głosowania.

 

Wszyscy chętni powinni zgłaszać się do Nowego Ratusza (dawny Żak), przy ul. Wały Jagiellońskie 1, do pokoju 111. Dzisiaj, do godz. 17, a w sobotę w godz. 10 – 14. Zgłosić należy się osobiście, ponieważ wypełnić trzeba odpowiednie formularze i podpisać zgodę.

Członkiem komisji może być mieszkaniec województwa pomorskiego, niekoniecznie Gdańska. Zameldowany na stałe, pełnoletni, niekarany i niespokrewniony z kandydatami na urząd Prezydenta Gdańska.

 

Sędzia Marek Jasiński, Komisarz Wyborczy w Gdańsku, przyznaje, że sytuacja z brakiem chętnych do pracy w komisjach przybrała dramatyczny obrót dopiero w piątek, 2 listopada.

- Jeszcze 31 października mieliśmy osoby z tzw. listy rezerwowej, więc nie było takiego zagrożenia. Kolejne rezygnacje zmieniły tę sytuację. Obawiamy się, że będą spływać jeszcze następne. Dlatego apelujemy o zgłaszanie się do pracy w komisjach w najbliższą niedzielę. Wynagrodzenie wynosi 150 złotych, ale pracy będzie zdecydowanie mniej niż w pierwszej turze, ponieważ do wydania będzie tylko jedna karta, a nie trzy, jak to miało miejsce 21 października – zachęca sędzia Jasiński.

Ustawowy minimalny skład komisji obwodowej wynosi pięć osób. Co najmniej cztery osoby muszą być stale na miejscu.

Co ciekawe, Państwowa Komisja Wyborcza nie przewidziała sytuacji, w której... może zabraknąć członków komisji. Dlatego też Komisarz Wyborczy w Gdańsku czeka obecnie na wytyczne PKW, co stanie się w przypadku, jeżeli faktycznie w niedzielę zabraknie chętnych do pracy.

W pierwszej turze wyborów samorządowych, 21 października, na terenie Gdańska działało 199 komisji obwodowych.