• Start
  • Wiadomości
  • Droga rowerowa na Wyspie Sobieszewskiej. Postępy widać gołym okiem

Droga rowerowa na Wyspie Sobieszewskiej. Postępy widać gołym okiem

Prawie na całej długości budowanej w Gdańsku Sobieszewie drogi rowerowej położono już warstwę ścieralną. Nie oznacza to jednak końca całej inwestycji. Zajrzeliśmy na plac budowy z kamerą.
14.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowa droga rowerowa na Wyspie Sobiewszewskiej
Nowa droga rowerowa na Wyspie Sobiewszewskiej
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Zakres prac przy tej miejskiej inwestycji jest spory. To nie tylko budowa szerokiej na 3 metry drogi rowerowej. Najpierw gdzieniegdzie potrzebna była wycinka drzew i krzewów. Potem prowadzono długotrwałe i niezwykle ważne prace ziemne. Powstały też nowe wjazdy do posesji.

Teraz droga pokryta już została warstwą ścieralną. To najbardziej widoczny efekt trwających prac. Czarna wstążka wije się na południowej krawędzi ul. Turystycznej prawie na całym budowanym odcinku, który ma mieć 4,4 km Jedynie w dwóch miejscach są jeszcze przerwy. Niektórzy rowerzyści nie mogą się doczekać i już testują nową trasę, co chwilę widać jak przemykają po nowiutkim asfalcie.


Droga ma być oświetlona, widać już gotowe instalacje pod latarnie. Wzdłuż niej pojawi się jeszcze zieleń. Wykonawca układa chodniki oraz wyspy przystankowe. Przebudowywane jest też skrzyżowanie ul. Turystycznej i ul. Przegalińskiej na mini rondo. Właśnie w tym miejscu spotkać można najliczniejsze brygady budowlane i najwięcej ciężkiego sprzętu.

Nowe rondo powstające na skrzyżowaniu ulic Turystycznej i Przegalińskiej
Nowe rondo powstające na skrzyżowaniu ulic Turystycznej i Przegalińskiej
źródło: DRMG


Nowa droga rowerowa, która według planu gotowa ma być w czerwcu tego roku, stanie się z pewnością jednym z najbardziej atrakcyjnych rowerowych szlaków w Gdańsku. Dzięki niej będzie można z centrum Sobieszewa dojechać aż do Świbna. Koszt tej inwestycji, którą realizuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska wybosi 14,1 mln zł.

Zobacz jak wygląda droga rowerowa:


Zadanie realizowane jest w ramach przedsięwzięcia strategicznego, którego inspiratorem jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Projekt zakłada wybudowanie na terenie województwa pomorskiego dwóch długodystansowych tras rowerowych EuroVelo 10/13 oraz EuroVelo 9/Wiślana Trasa Rowerowa - WTR.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku