Drobne na zakupy. Za parkowanie zapłacimy także kartą

Bolączką kierowców - w każdym mieście - są parkometry. Szukanie monet w portfelu i kieszeniach, by zapłacić za postój, przejdzie w Gdańsku najpewniej do historii. Miasto wymieni urządzenia na nowe, dzięki czemu będzie można płacić kartą. Być może do opłaty za postój w Specjalnych Strefach Parkowania posłużą również specjalne żetony i biletomaty ZTM.
( Publikacja: 16.11.2015 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Gdańsku mamy 110 parkomatów. W przyszłym roku mają zostać wymienione lub zmodernizowane

W mieście pracuje 110 parkomatów, 80 z nich to sprzęt wyeksploatowany.

- Dlatego na początku przyszłego roku ogłaszamy przetarg na zakup nowoczesnych urządzeń do obsługi SPP (Strefa Płatnego Parkowania – przyp. red.) - wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. - Pozostałe 30 urządzeń ma zostać zmodernizowanych. 

- Nowe parkomaty będą nowoczesne, łatwe w obsłudze i bardzo uniwersalne - dodaje zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. - Będzie można płacić w nich nie tylko monetami, ale też kartami płatniczymi.

Jeśli procedury przetargowe nie napotkają na przeszkody, to nowe urządzenia powinny się pojawić przy gdańskich ulicach jeszcze w czerwcu 2016 roku.

Na początku honorowany będzie każdy rodzaj opłat: gotówka, karta, wirtualna portmonetka.

- Z biegiem czasu, dzięki stałemu monitoringowi wpłat, ocenimy czy nie zrezygnować kompletnie z opłat gotówkowych. Pozwoli to obniżyć koszty zarządzania SPP oraz zminimalizować przypadki kradzieży gotówki z parkomatów, które się zdarzają – wyjaśnia Kotłowski.

W planach jest także uruchomienie sprzedaży specjalnych żetonów, kupowanych np. w kiosku, którymi można by płacić za postój oraz regulowanie opłat w biletomatach ZTM. 


Gdzie i kiedy płacimy za parking

Parkowanie na Starym Mieście, Głównym Mieście i Wrzeszczu jest płatne od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 17.00.

Parkowanie w dzielnicy Aniołki (okolice Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) jest płatne od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 15.00.

W pozostałe dni i godziny parkowanie w tych sektorach jest bezpłatne. 


Ile płacimy

Wysokość opłaty za postój w strefie płatnego parkowania:

- do upłynięcia pierwszej godziny: 3,00 zł/godz

- w czasie upływania drugiej godziny: 3,60 zł/godz

- w czasie upływania trzeciej godziny: 4,30 zł/godz

- w czasie upływania czwartej godziny i następnych: 3,00 zł/godz


Parkomaty w Gdańsku przyjmują monety 10-, 20-, 50-groszowe oraz 1-, 2-, 5-złotowe (nie przyjmuje monet okolicznościowych). 
Minimalna opłata, jaką można wpłacać to 10 groszy, umożliwia ona 2-minutowy postój na miejscu parkingowym.