Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wicemistrzami Europy w żeglarskiej klasie 49er

W dniach 8-13 listopada w portugalskiej miejscowości Vilamoura odbyły się mistrzostwa Europy w żeglarskich klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Znakomicie spisali się Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań), którzy w olimpijskiej klasie 49er wywalczyli srebrny medal.
13.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwóch żeglarzy w piankach na desce z żaglem
Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki podczas regat mistrzostw Europy
fot. Prow Media

Słaby wiatr, czyli trudne warunki 

Żeglarze nie mieli szczęścia do warunków atmosferycznych. Przez całe regaty wiało bardzo słabo, siła wiatru często była na granicy możliwości rozegrania wyścigów. Gdy już nieco powiało, wiatr był bardzo niestabilny i zmienny.

W tych trudnych warunkach najlepiej z Polaków poradzili sobie Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań). Przez całe regaty żeglowali równo, bez większych wpadek i ostatniego dnia rywalizacji tracili zaledwie 0,4 punktu do prowadzących Francuzów Lucasa Ruala i Emile Amorosa. W poniedziałek, 13 listopada, w wyścigu medalowym liczyli na skuteczną walkę o złoto. Na przeszkodzie stanął wiatr, a w zasadzie jego brak. Wyścig nie został rozegrany.

Trzecie miejsce w regatach zajęli Nowozelandczycy Isaac McHardie i William McKenzie, ale brązowy medal mistrzostw Europy przypadł następnym w klasyfikacji generalnej Austriakom Benjaminowi Bildsteinowi i Davidowi Husslowi. 

Polska powtórka z 2018 roku 

W klasie 49er Polska ma już zapewniony udział w przyszłorocznych Igrzyskach olimpijskich, dzięki wynikom uzyskanym podczas sierpniowych mistrzostw świata w Hadze. Teraz trwa wewnętrzna rywalizacja między polskimi załogami.

– Srebrny medal jest dla nas ważnym wynikiem w perspektywie wewnętrznej rywalizacji o nominację imienną do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Jesteśmy zadowoleni z tego, jak żeglowaliśmy. Dotychczas w słabym wietrze popełnialiśmy sporo błędów, a tutaj w Vilamourze, gdzie całe regaty były słabowiatrowe, żeglowaliśmy praktycznie bez większych wpadek, osiągaliśmy satysfakcjonującą prędkość i wracamy ze srebrem, które jest pięknym zwieńczeniem bardzo dobrego sezonu – mówią Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, którzy powtórzyli sukces z 2018 roku, kiedy wicemistrzostwo Europy zdobyli w Gdyni. 

W Vilamourze w klasyfikacji generalnej regat dopiero na 20. miejscu (na 16. mistrzostw Europy) zostali sklasyfikowani Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, na 21. pozycji (na 17. mistrzostw Europy) Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk). Na 27. miejscu (na 22. mistrzostw Europy) Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (ChKŻ Chojnice / AZS AWFiS Gdańsk), którzy byli na czwartej pozycji wśród zawodników do lat 23.  

Wyniki regat

 

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże