• Start
  • Wiadomości
  • Dolne Miasto. Radosny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia rozpoczęty. Choinka już rozbłysła

Dolne Miasto. Radosny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia rozpoczęty. Choinka już rozbłysła

Działo się dziś (7 grudnia) przy skrzyżowaniu ulic Wróblej i Toruńskiej. Mieszkańcy, w towarzystwie Świętego Mikołaja i zastępcy prezydent Gdańska Piotra Grzelaka, wzięli udział w uroczystym zapaleniu światełek na dzielnicowej choince. Drzewko stanęło w sąsiedztwie charakterystycznego tramwaju, który na dobre "zaparkował" w tej części miasta. Dzielnicowa zabawa trwała ponad dwie godziny. Co jeszcze się tam działo?
07.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Świąteczna choinka rozświetla już przestrzeń Dolnego Miasta
Świąteczna choinka rozświetla już przestrzeń Dolnego Miasta
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Dolne Miasto przechodzi właśnie drugi etap procesu rewitalizacji. Od kilku lat w tym miejscu Miasto Gdańsk, we współpracy z organizacjami pozarządowymi, a także prywatnymi firmami, współorganizuje także dzielnicowe wydarzenia, które przyciągają dziesiątki, a czasem nawet i setki mieszkańców. Podobnie było w tym roku. Wzięli oni udział m.in. we wspólnym śpiewaniu kolęd, konkursach czy kiermaszu rękodzieła. Na obecnych czekał też ciepły poczęstunek.

We wtorkowe popołudnie, na Dolnym Mieście można było również obejrzeć występy dzieci ze  Szkoły Podstawowej nr 65 (wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek) i seniorów z dziennego domu opieki "Gedanus" z ul. Św. Barbary, a także występ młodzieży z Centrum Reduta - Mrowisko. Rozstrzygnięto konkurs na najładniejszą ozdobę choinkową wykonaną (konkurs ogłoszony przez SP 65 i porozumienie Bliżej Centrum), a także zorganizowano konkursy z nagrodami - dla chętnych - organizowane przez Opowiadaczy Historii. To wszystko działo się na specjalnie zbudowanej z tej okazji scenie w pobliżu ul. Wróblej.

 

Uroczystemu zapaleniu lampek na choince towarzyszył też lokalny kiermasz uczniowski, kameralne zajęcia plastyczne i wiele innych atrakcji
Uroczystemu zapaleniu lampek na choince towarzyszył też lokalny kiermasz uczniowski, kameralne zajęcia plastyczne i wiele innych atrakcji
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Poza sceną odbyły się z kolei warsztaty prowadzone przez Fundację Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, wspólne malowanie obrazu pod namiotem i kiermasz uczniowski - fundusze ze sprzedaży uczniowskich ozdób, przedmiotów i pamiątek zostaną przeznaczone na potrzeby uczniów SP 65. Na miejscu pojawili się również anielscy szczudlarze.

Partnerami wtorkowej imprezy byli: Miasto Gdańsk, Dwór Uphagena ARCHE, Fundacja LPP, Rada Dzielnicy Śródmieście, Biuro Rozwoju Gdańska, Fundacja Gdańska, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Szkoła Podstawowa nr 65, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Gedanus Klub Seniora, Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Centrum Reduta - Mrowisko, Werbrand, CSW Łaźnia, Opowiadacze Historii Dolnego Miasta oraz ISE Dolne Miasto.

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska