• Start
  • Wiadomości
  • Nowa kampania promuje noszenie maseczek w gdańskich autobusach i tramwajach

Nowa kampania promuje noszenie maseczek w gdańskich autobusach i tramwajach

Nie jest źle z przestrzeganiem przez gdańszczan obowiązku noszenia maseczek ochronnych bądź przyłbic w komunikacji miejskiej. Potwierdzają to przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego, którzy każdego dnia kontrolują miejskie tramwaje i autobusy. Nie jest też jednak idealnie - wciąż zdarzają się osoby bez maseczek. Miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje postanowiła przypominać wszystkim pasażerom o tym obowiązku.
( Publikacja: 21.10.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ZTM zorganizuje dodatkowe kursy komunikacji miejskiej w kierunku gdańskich cmentarzy
Gdańskie Autobusy i Tramwaje ruszają z kampanią przypominającą o obowiązku zasłaniania ust i nosa
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Już w tym tygodniu pasażerów komunikacji miejskiej "witać będą" popularne, kultowe wręcz postacie komiksowe - Kajko i Kokosz. Miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje postanowiła przy ich pomocy promować obowiązek noszenia maseczek ochronnych bądź przyłbic w publicznych pojazdach. Komiksowi bohaterowie będą też przypominać o bezpiecznej i wygodnej możliwości zakupu biletów w aplikacji mobilnej.

- Czasy są niewesołe, dlatego postanowiliśmy skorzystać z pomocy znanych i lubianych postaci z komiksów, stworzonych przez trójmiejskiego autora - mówi Anna Dobrowolska, rzeczniczka Gdańskich Autobusów i Tramwajów. - Liczymy na to, że nasza kampania będzie dobrze przyjęta nie tylko przez dorosłych, ale i dzieci. 

Krótkie filmiki promocyjne wyświetlane będą na ekranach LCD znajdujących się w tramwajach. We wszystkich pojazdach pojawią się też plakaty z kultowymi postaciami.

- Ściśle współpracowaliśmy z Fundacją "Kreska" im. Janusza Christy, która posiada wszystkie prawa do wykorzystania postaci Mistrza. Każdy projekt (grafiki - dop.red.) był konsultowany co do najdrobniejszego szczegółu ze znawcami dzieł Janusza Christy - dodaje Anna Dobrowolska.

 

 

17 października br. Gdańsk znalazł się w tzw. czerwonej strefie - w związku z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi w autobusach i tramwajach może podróżować jednocześnie tyle osób, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących. W związku z tym w dalszym ciągu obowiązuje zakaz zajmowania oznaczonych miejsc siedzących. Dla przykładu: jeśli dany pojazd jest przystosowany do przewozu 140 osób, to w takim typie pojazdu będą mogły podróżować jednocześnie 42 osoby.

 

To grafika przedstawiająca drużynę Kajka i Kokosza, która zapowiada przygotowaną przez GAiT kampanię promocyjną
To grafika przedstawiająca drużynę Kajka i Kokosza, która zapowiada przygotowaną przez GAiT kampanię promocyjną
Mat. Gdańskie Autobusy i Tramwaje

 

Codzienne kontrole napełnień pojazdów

Pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego codziennie obserwują i analizują potoki pasażerskie w autobusach i tramwajach miejskich, by w razie potrzeby wprowadzać kolejne zmiany w ich kursowaniu.

- Wiosną wypracowaliśmy szereg rozwiązań dotyczących tego, jak przewieźć pasażerów w obowiązującym reżimie sanitarnym i bazując na tych doświadczeniach, przygotowaliśmy nową ofertę przewozową - zaznacza Sebastian Zomkowski, Dyrektor ZTM w Gdańsku. - Pojawiły się dodatkowe, „bisowe” kursy na wybranych liniach, na których zaobserwowaliśmy największe napełnienia. Jednocześnie będziemy cały czas monitorować sytuację i analizować dane z bramek zliczających (znajdujących się przy drzwiach autobusowych i tramwajowych - red.), na bieżąco reagując tam, gdzie pasażerów będzie więcej. Bezpieczne przewiezienie pasażerów zgodnie z reżimem sanitarnym dla strefy czerwonej jest dla nas bezwzględnym priorytetem - dodaje.

W wyniku prowadzonych kontroli zdecydowano m.in. o tym, by wprowadzić zmianę w jednym z kursów „bisowych” na linii tramwajowej 8. W tym przypadku chodziło o to, by zapewnić bezpieczny dojazd do stoczni pracownikom z rejonu Przymorza i Zaspy.

 

 

Bilety z automatu lub w aplikacji

Ze względów bezpieczeństwa, zarówno kierowców jaki motorniczych, a także samych pasażerów, ponownie wstrzymano sprzedaż karnetów biletowych w pojazdach. Bilety należy zakupić przed wejściem do autobusu bądź tramwaju z automatów biletowych (lista biletomatów wraz z lokalizacją) lub w aplikacjach mobilnych na telefony komórkowe (jak kupić bilet w aplikacji mobilnej).

 

 

Popularne postacie komiksowe, Kajko i Kokosz, będą przypominać podróżnym o obowiązku zasłaniania ust i nosa
Popularne postacie komiksowe, Kajko i Kokosz, będą przypominać podróżnym o obowiązku zasłaniania ust i nosa. To projekt plakatu
Mat. Gdańskie Autobusy i Tramwaje