51. gala najważniejszej nagrody kulturalnej miasta - transmisja dziś na gdansk.pl

Znamy nazwiska nominowanych w 51. edycji Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Kto dołączy do grona dotychczas uhonorowanych twórców? Do kogo trafi tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za 2023 rok? Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w piątek, 24 maja, podczas której wystąpi Maria Peszek z zespołem. Relację będzie można śledzić od godz. 19.00 na portalu gdansk.pl. 
18.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się grupa osób, które pozują na scenie podczas uroczystości wręczenia Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis". W tle widoczny jest ekran z napisem "Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury 'Splendor Gedanensis' Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska 1973-2023"
Nz. Złoty jubileusz nagród Splendor Gedanensis w 2023 roku w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Za co można dostać nagrodę Splendor Gedanensis? 

Gdańsk od ponad pół wieku honoruje wybitnych artystów i twórców. Nagroda przyznawana jest co roku, osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury oraz zasługi w promocji twórców i kultury Gdańska wśród jego mieszkańców, w kraju i za granicą. 

Niezwykły herb Gdańska z programu “Złoto Bałtyku” na wystawie w Muzeum Bursztynu

Wraz z wyróżnieniami dla twórców przyznawany jest również tytuł Mecenas Kultury Gdańska. Jest to honorowe wyróżnienie przyznawane darczyńcom gdańskiej kultury, osobom lub instytucjom znacząco wspierającym działania w obszarze kultury za rok poprzedzający rok przyznania tytułu. 

Gala i koncert - transmisja na gdansk.pl

Wręczenie nagród Splendor Gedanensis odbędzie się w piątek, 24 maja, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Galę uświetni występ Marii Peszek z zespołem. Wstęp na wydarzenie na podstawie zaproszeń.

Gala z 51. edycji wręczenia najważniejszych nagród Miasta Gdańska w dziedzinie kultury Splendor Gedanensis będzie transmitowana na www.gdansk.pl. Początek o godz. 19.00.

Nominowani do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis

Nominowani do nagrody za osiągnięcia w 2023 roku:

 • Stefan Chwin za całokształt twórczości beletrystycznej i eseistycznej od „Hanemanna” po „Wolność pisaną po Jałcie”.
 • Tomasz Chyła za skomponowanie muzyki, nagranie i wydanie albumu „Music We Like To Dance To” z zespołem Tomasz Chyła Quintet wydanej przez Alpakę Records
 • Marcin Grulkowski za przełożenie i naukowe opracowanie publikacji „Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej” inicjującej nową serię wydawniczą Muzeum Gdańska „Źródła do dziejów Gdańska”
 • Dorota Karaś i Marek Sterlingow za książkę „Urban. Biografia” wielowymiarowy reportaż dający nowe spojrzenie na życie legendarnego propagandzisty czasów PRL.
 • Grzegorz Kwiatkowski za poruszający i skrywający rodzinne tajemnice tom poetycki „Zagadka”, wydany przez Biuro Literackie.
 • Maciej Salamon, Adam Witkowski - zespół Nagrobki za muzykę do spektaklu „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć" Jarosława Murawskiego w reż. Marcina Libera wystawionego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
 • Jerzy Snakowski za reżyserię spektaklu operetkowego „Księżniczka Czardasza” Imre Kálmána w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, popularyzację teatru muzycznego – opery, baletu, musicalu, operetki oraz za cykl audycji muzycznych Opera? Si!
 • Krystyna Stańko za album muzyczny „Eurodyka” muzycznej podróży po europejskich miastach.

Nowa książka Andrzeja Januszajtisa zabiera czytelników w trzeci wymiar Gdańska

Nominowani do tytułu Mecenas Kultury Gdańska za 2023 rok:

 • Ziaja Ltd. Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. za wsparcie bieżącej działalności Teatru Wybrzeże.
 • Józef Poltrok, prezes zarządu firmy Łączpol sp. z o.o. za wspieranie od ponad 20 lat Cappelli Gedanensis.
 • Fundacja Artystyczna Podróż Hestii za prężnie rozwijany program mecenatu artystycznego - program dotacyjny Artystyczna Podróż Hestii.
 • Mercor S.A. za wsparcie zakupu portretów Daniela Chodowieckiego oraz jego żony, namalowanych przez Antona Graffa, wybitnego XVIII-wiecznego portrecistę, stanowiących ozdobę kolekcji Muzeum Gdańska

 

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku