• Start
  • Wiadomości
  • Do kiedy można dopisać się do spisu wyborców i pobrać zaświadczenie do głosowania?

Wybory 2023. Do kiedy można dopisać się do spisu wyborców oraz wziąć zaświadczenie do głosowania?

Tylko do czwartku, 12 października, gdańszczanie, którzy w dniu wyborów parlamentarnych będą przebywać poza miastem, mogą osobiście pobrać zaświadczenie do głosowania. Dokument ten pozwoli spełnić obywatelski obowiązek w dowolnym miejscu kraju. Także do 12 października o dopisanie do spisu wyborów powinni zadbać np. studenci oraz ci, którzy są czasowo w Gdańsku, a chcieliby oddać głos w naszym mieście. Wybory do parlamentu połączone z referendum odbędą się 15 października. 
03.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uśmiechnięta kobieta wrzucająca kartę wyborczą do urny
W wyborach 15 października wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Zameldowany głosuje bez stresu

Najpewniejszym rozwiązaniem, aby wziąć udział w wyborach, jest zameldowanie w miejscu zamieszkania. 
 
Każdy, kto jest zameldowany na pobyt stały w danej gminie, automatycznie w tej gminie jest wpisany do rejestru wyborców
 
Każdy, kto nie ma pewności, czy znajduje się w spisie wyborców, może to sprawdzić online, za pośrednictwem profilu zaufanego na portalu gov.pl.

Jak dopisać się do spisu wyborców?

Jeśli z jakiegoś powodu zameldowanie nie jest możliwe, to rozwiązaniem, które pozwala głosować poza miejscem zameldowania jest dopisanie się do spisu wyborców.

Budzik w centrum Gdańska odlicza czas do wyborów: Namówcie 5 osób do pójścia na wybory

Dopisanie się do spisu wyborców to dobre rozwiązanie dla osób, które studiują, pracują i mieszkają w naszym mieście, ale pozostają zameldowane w rodzinnych stronach. I żeby na dzień wyborów nie musiały wracać do miejscowości, z których pochodzą, mogą zmienić miejsce głosowania i dopisać się do spisu wyborców tu w Gdańsku, gdzie faktycznie mieszkają.
 
Dopisywanie do spisu było popularną procedurą w poprzednich wyborach. W tegorocznych może jeszcze zyskać na popularności, ponieważ wszystkie formalności można będzie załatwić przez stronę internetową gov.pl.
 
Usługa dopisania do spisu wyborców jest dostępna do 12 października, do godz. 23.59. Lepiej jednak nie zwlekać z tym do ostatniej chwili.
 
Osoby, które nie chcą korzystać z internetu mogą złożyć wniosek osobiście. W Gdańsku będzie to możliwe w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców:
 
  • nr 1, ul. Partyzantów 74,
  • nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego),
  • nr 4, ul. Wilanowska 2

Warto wspomnieć, że dopisanie się do spisu wyborców obowiązuje jedynie na dane wybory i przy każdym kolejnym głosowaniu trzeba tę czynność powtarzać.

Jak pobrać zaświadczenie do głosowania?

Zaświadczenie do głosowania będzie też potrzebne każdemu z zameldowanych mieszkańców Gdańska, który wie, że w dniu wyborów 15 października z różnych powodów (np. praca, pobyt w sanatorium, wycieczka, wyjazd do rodziny lub znajomych itd.) będzie przebywać poza miejscem zameldowania.
 
Można je odebrać wyłącznie osobiście (lub przez pełnomocnika) w dowolnym urzędzie gminy na terenie Polski.
 
W Gdańsku zaświadczenie do głosowania można otrzymać w jednym z trzech wymienionych powyżej Zespołów Obsługi Mieszkańców, do czwartku, 12 października, do godz. 16.00.

Wybory i referendum. Czy można zrezygnować z któregoś głosowania?

Zaświadczenie do głosowania ma formę papierową i jest opatrzone hologramem. Ewentualne zgubienie lub zniszczenie dokumentu oznacza, że nie zostaniemy dopuszczeni do głosowania. Duplikaty nie są wydawane. 

Jak głosować przez pełnomocnika? 

W przypadku osób z orzeczoną niepełnosprawnością i w wieku lat 60 plus istnieje też możliwość oddania głosu przez pełnomocnika. Wniosek można złożyć jeszcze do piątku, 6 października, do godz. 15.00 w jednym z Zespołów Obsługi Mieszkańców w Gdańsku lub elektronicznie za pośrednictwem serwisu gov.pl.
 
W celu sporządzenia "aktu pełnomocnictwa" wyborca składa wniosek o jego udzielenie, a osoba wskazana na pełnomocnika wyraża zgodę na jego przyjęcie. Wszystkie działania załatwia się przez internet a tożsamość potwierdza się profilem zaufanym, Jeśli pełnomocnictwa udziela osoba niepełnosprawna powinna dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności wyborcy. Jeśli pełnomocnictwa udziela osoba, która najpóźniej w dniu wyborów kończy 60 lat żadnych więcej dokumentów nie potrzeba.

Jakie są dane dotyczące procedury wyborczej?

Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przekazał statystykę dotyczącą poszczególnych procedur wyborczych w mieście na dzień 2 października.
 
Zmiana miejsca głosowania: elektronicznie - 16169, papierowo - 676
 
Zaświadczenia o prawie do głosowania: 3252
 
Zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego: 190
 
Chęć  udzielenia pełnomocnictwa: 226
 
Wnioski o wpis do stałego rejestru wyborców: 1386