• Start
  • Wiadomości
  • Ostra dyskusja i pojedynek na zdjęcia. Dlaczego pomoc gminie Michałowo poróżniła radnych?

Ostra dyskusja i pojedynek na zdjęcia. Dlaczego pomoc gminie Michałowo poróżniła radnych?

LIV sesja Rady Miasta Gdańska miała być spokojna, ale różnice zdań pojawiły się już w czasie wystąpień w imieniu klubów radnych. Była wymiana zdań dotycząca bieżącej sytuacji polityczno-gospodarczej w kraju, która ma negatywny wpływ na finanse samorządów. Dyskusję wzbudziła też uchwała o udzieleniu przez Gdańsk wsparcia finansowego dla podlaskiej gminy Michałowo. Dlaczego ta kwestia tak emocjonuje radnych? Zobacz relacje wideo z wystąpień podczas sesji.
29.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przewodniczący klubów (od lewej): Kazimierz Koralewski (PiS), Beata Dunajewska (WdG) i Cezary Śpiewak-Dowbór (KO)
Przewodniczący klubów w gdańskiej Radzie Miasta (od lewej): Kazimierz Koralewski (PiS), Beata Dunajewska (WdG) i Cezary Śpiewak-Dowbór (KO)
fot. Radosław Janiec/gdansk.pl

Pomoc dla Michałowa - dyskusja przewodniczących

W uchwale dotyczącej finansowej pomocy dla Michałowa chodzi o przeznaczenie 100 tys. zł na zakup minibusa. Ma on pomóc gminie w niesieniu pomocy humanitarnej uchodźcom, którzy przekraczają polsko-białoruską granicę (druk 1364). Duże różnice zdań na ten temat ujawniły się już w studiu gdansk.pl, podczas programu „Wszystkie Strony Miasta”.

"Wszystkie Strony Miasta". Rozmowa z radnymi przed LIV sesją Rady Miasta

Podczas sesji uchwałę poparł w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej jego przewodniczący Cezary Śpiewak-Dowbór.

- Gmina Michałowo to jest niewielka gmina położona przy granicy granicy polsko-bialoruskiej, która od wielu miesięcy jest w stanie permanentnego kryzysu. Z jednej strony mieszkańcy tej gminy mają świadomość, która na pewno nie wpływa dobrze na ich stan psychiczny, że kilka kilometrów od nich umierają ludzie, a z drugiej strony działania również takie, gdzie sądy stwierdzały, że były one dokonywane z naruszeniem prawa, są podejmowane przez organy państwowe. Ci mieszkańcy są w pewnym klinczu, który wymaga solidarności - mówił Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu KO.

Budżet Obywatelski 2023. Prezydent i radni Gdańska zachęcają do głosowania na projekty 

Z kolei przewodniczący klubu PiS zwracał uwagę, że w Michałowie nie powinno się udzielać pomocy. Zdaniem Kazimierza Koralewskiego taka pomoc powinna być ewentualnie udzielana w ośrodkach, gdzie imigranci są umieszczani.

- Bo przecież oni potrzebują pomocy, tak jak wszyscy w trudnej sytuacji mogą tej pomocy potrzebować. [...} Tam, gdzie są ośrodki odosobnienia takich osób, które złamały prawo, nielegalnie przekroczyły granice. Tam należy pomagać ludziom, jeśli takiej pomocy wymagają. Natomiast sam komunikat, że oto przybywajcie, bo mamy dla was ciepłą, gorącą zupę, to ręce do oklasków składają się, ale na Białorusi – powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu PiS.

Polemizowała z tym przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska.

- Wszyscy Państwo jesteście katolikami, jesteście osobami wierzącymi. Proszę mi wskazać prawo chrześcijańskie, które mówi, żeby nie pomagać ludziom. Ludzie, którzy są na granicy Białorusi tak samo potrzebują pomocy, jak wszyscy inni, którym pomagaliśmy na przestrzeni lat - ripostowała Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radny WdG.

Zobacz wystąpienia przewodniczących klubów w sprawie pomocy dla Michałowa:

Pomoc dla Michałowa - pojedynek na zdjęcia

Gorąca dyskusja na ten temat wróciła jeszcze podczas sesji tuż przed głosowaniem wniosku w sprawie pomocy dla Michałowa.  Przedstawiała go Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Do dyskusji zapisało się bardzo wiele osób. Bardzo ostro krytykowali wsparcie dla Michałowa radni PiS Andrzej Skiba i Przemysław Majewski. Wskazywali na zagrożenia ze strony imigrantów, m.in. dla bezpieczeństwa Polski. Henryk Hałas (rownież klub PiS) wskazywał, że trzeba najpierw pomagać mieszkańcom Gdańska np. w problemach mieszkaniowych.

Projektu bronili radni koalicji. Mówili, że musimy być solidarni z bliźnimi. Bogdan Oleszek (WdG) zaznaczył, żeby nie ulegać narracji, że pomoc dla Michałowa, to poparcie dla nielegalnej emigracji. Radna KO Emilia Lodzińska podkreślała, że "człowieczeństwo nie ma granic" i powinniśmy również okazać człowieczeństwo.

Radny PiS Andrzej Skiba wydrukował zdjęcia ze starcia imigrantów z polskimi służbami granicznymi, które prezentował podczas dyskusji.
Radny PiS Andrzej Skiba wydrukował zdjęcia ze starcia imigrantów z polskimi służbami granicznymi, które prezentował podczas dyskusji.
fot. Tomasz Maciuk/gdansk.pl
Odpowiedzieli mu radni KO, którzy posłużyli się tą samą metodą. Radny Łukasz Bejm pokazał rozemocjonowanego podczas sesji radnego Skibę...
Odpowiedzieli mu radni KO, którzy posłużyli się tą samą metodą. Radny Łukasz Bejm pokazał rozemocjonowanego podczas sesji radnego Skibę...
fot. Tomasz Maciuk/gdansk.pl
młody mężczyzna pokazuje zdjęcie innego mężczyzny w stroju księdza
...a radny Krystian Kłos przypomniał nawet zdjęcie, kiedy radny Skiba - jeszcze jako działacz lewicowy - przebrał się za księdza, żeby zrobić wrażenie podczas antykościelnego happeningu
fot. Tomasz Maciuk/gdansk.pl

Radni stosunkiem głosów 18 do 12 zdecydowali, że pomoc dla Michałowa zostanie udzielona. Mobilny Punktu Pomocy zostanie wyposażony w podstawowy sprzęt medyczny oraz ubrania, koce, prowiant i podstawowe artykuły higieniczne. Punkt ten będzie wydawał także ciepłe posiłki dla osób potrzebujących. Gmina Michałowo z własnych środków zapewni obsługę pojazdu oraz świadczenie pomocy poprzez wolontariuszy oraz ratownika medycznego.

NASZA FOTOGALERIA Z WRZEŚNIOWEJ SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA