• Start
  • Wiadomości
  • Dla mieszkańców przygotowano 2,4 mln bezpłatnych maseczek - rozdawane będą od środy, 2 lutego

Dla mieszkańców przygotowano 2,4 mln bezpłatnych maseczek - rozdawane będą od środy, 2 lutego

Do Gdańska dotarło 2 400 000 sztuk jednorazowych maseczek ochronnych dla mieszkańców. Teraz będą rozdawane bezpłatnie w 107 punktach miasta. Po maseczki zainteresowane osoby mogą zgłaszać się od środy, 2 lutego. Akcja potrwa do wyczerpania zapasów. - Dbajmy o siebie i innych i pamiętajmy o szczepieniach, trzymaniu dystansu fizycznego i poprawnym noszeniu maseczek - apeluje prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
31.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Do Gdańska przyjechało 2,4 mln maseczek ochronnych
Do Gdańska przyjechało 2,4 mln maseczek ochronnych
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Nasze miasto otrzymało maseczki z rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W sobotę, 29 stycznia, pierwsze bezpłatne maseczki rozdawała Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Piotr Borawski - zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Wspierali ich miejscy radni: Kamila Błaszczyk, Katarzyna Czerniewska i Andrzej Stelmasiewicz.

Od środy, 2 lutego, mieszkańcy będą mogli odbierać maseczki bezpłatnie w 107 punktach zlokalizowanych w różnych częściach miasta.

- Jesteśmy w szczycie, bądź przed szczytem kolejnej fali pandemii covid-19. Liczby zachorowań, także w Gdańsku, rosną każdego dnia i martwią. Ale z jednego jestem dumna - miasto Gdańsk jest na 5. miejscu jeśli chodzi o poziom wyszczepienia w Polsce. 70% gdańszczanek i gdańszczan jest w pełni zaszczepionych. Nieustająco zachęcamy do szczepień - mówiła w sobotę Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Szczepienia sprawiają, że nawet jeśli zachorujemy, to chorobę przechodzimy łagodniej. Na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich działa szpital tymczasowym. Dzisiaj przebywa tam powyżej 30 osób, a łóżka OIOMowe, czyli najciężej chorujących pacjentów, w 90% są zajęte przez osoby niezaszczepione. To powinna być dla nas wszystkich przestroga. Dbajmy o siebie i innych i pamiętajmy o szczepieniach, trzymaniu dystansu fizycznego i poprawnym noszeniu maseczek.

Pierwsze maseczki rozdane pod LOT-em

W sobotę, 29 stycznia, mieszkanki i mieszkańcy Gdańska mogli odbierać bezpłatne maseczki w specjalnie przygotowanym punkcie w okolicach budynku LOT. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem gdańszczanek i gdańszczan.

- Przygotowaliśmy 2,4 mln maseczek, żeby w tym trudnym czasie lepiej zabezpieczyć przed koronawirusem mieszkańców naszego miasta. Dzisiaj je rozdajemy, a już od 2 lutego maseczki będzie można odebrać w 107 punktach na terenie całego Gdańska. Omikron, typ wirusa w piątej fali pandemii jest dużo bardziej zaraźliwy. Prawidłowe noszenie maseczki umożliwia ochronę siebie i innych. Wszystkich zachęcamy, żeby w miejscach publicznych, tam, gdzie stykamy się z innymi ludźmi, pamiętać, by nosić prawidłowo założone maseczki – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczóści i ochrony klimatu.

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz rozdawała maseczki mieszkankom i mieszkańcom Gdańska
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz rozdawała maseczki mieszkankom i mieszkańcom Gdańska
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Maseczki od środy w wielu punktach

Maseczki będą dostępne m. in. w siedzibach jednostek miejskich, komisariatach policji i straży miejskiej, bibliotekach publicznych, na miejskich pływalniach a w niektórych dzielnicach także w siedzibach rad dzielnicy. Maseczki poprzez dystrybucję w szkołach i przedszkolach publicznych trafią do uczniów i ich rodzin. Maseczki zostaną skierowane również do domów pomocy i instytucji pomocowych, które przekażą je swoim podopiecznym.

Rządowa Agencja Rezerw Materiałowych przewidziała 5 maseczek na mieszkańca. W tym tygodniu do magazynu Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przyjechał transport 49 palet zawierających 2,4 mln sztuk maseczek Przygotowano plan podziału, a od poniedziałku rusza dystrybucja do punktów w dzielnicach. Do szkół maski zostaną rozdystrybuowane w terminie do zakończenia zimowych ferii.

 

PREZYDENT ALEKSANDRA DULKIEWICZ ZACHĘCA DO KORZYSTANIA Z BEZPŁATNYCH MASECZEK:

 

W pierwszej kolejności maseczki zostaną dostarczone do rad dzielnic. Z uwagi na ograniczone godziny funkcjonowania tych placówek, wydawanie maseczek będzie obywało się zgodnie z informacją przedstawioną poniżej.

Do pozostałych lokalizacji po maseczki będzie można zgłaszać się od środy, 2 lutego.

To spore wyzwanie logistyczne, zwłaszcza, że całą akcję trzeba przeprowadzić przy zachowaniu środków bezpieczeństwa wynikających z wciąż poważnej sytuacji epidemicznej.

 

Zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski prezentuje pudełko z maseczkami
Zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski prezentuje pudełko z maseczkami
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Różne godziny otwarcia punktów

W związku z tym, że punkty dystrybucji zostały przygotowane w różnego typu placówkach, a każda z nich może być dostępna dla mieszkańców w innych godzinach, prosimy o szczegółowe zapoznanie się z poniższą listą punktów odbioru maseczek. Lista zawiera dokładną lokalizację oraz, w przypadku ograniczonej dostępności, godziny otwarcia. Pozostałe placówki pracują w standardowych godzinach pracy. Zachęcamy do sprawdzania w jakich godzinach dostępne są poszczególne instytucje, ponieważ, ze względu na dynamiczną sytuację pandemiczną, ich godziny pracy mogą ulec zmianie.

W punktach dystrybucji obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Prosimy o utrzymanie odpowiedniego dystansu fizycznego oraz używanie maseczek. Maseczki wydawane będą do wyczerpania zapasów. Maseczki wydawane są bezpłatnie i nie ma potrzeby rejestrowania się ani informowania kogokolwiek o woli otrzymania pakietu. Maseczki może odebrać każda mieszkanka i mieszkaniec Gdańska, jednakże intencją inicjatorów akcji było, aby maseczki trafiły do najbardziej potrzebujących. Warto więc rozważyć, czy inni nie potrzebują tych maseczek bardziej niż my.


ROZDAWANIE MASECZEK - ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ 

 

Lista punktów dystrybucji maseczek

· Aniołki - Rada Dzielnicy Aniołki ul. Kopernika 8/4 (1, 8, 15, 22 lutego 17:00-18:00), Gdańskie Nieruchomości Obszar Administracyjny 1 ul. Śniadeckich 12.

· Brętowo – Biblioteka Niedźwiednik ul. Podkarpacka 1.

· Brzeźno - Projektornia ul. Dworska 29A (godziny 10:00 -19:00), Biblioteka Brzeźno ul. Dworska 27.

· Chełm - Straż Miejska w Gdańsku Referat V ul. Wilanowska 2, UM Gdańsk ZOM Nr 2 ul. Milskiego 1, UM Gdańsk ZOM Nr 4 ul. Wilanowska 2, Biblioteka Chełm ul. Dragana 26, Pływalnia Chełm ul. Chałubińskiego 13.

· Jasień – Rada Dzielnicy Jasień ul. Leszczynowa 5 (dowolny wtorek, godz. 17.30 – 18.30), Biblioteka Lawendowa ul. Lawendowe Wzgórze 5.

· Kokoszki – Biblioteka Kokoszki ul. Azaliowa 18.

· Krakowiec - Górki Zachodnie - Rada Dzielnicy Górki Zachodnie ul. Jodłowa 105 (2 lutego, w każdą pierwszą środę miesiąca godz. 17.00).

· Letnica – Rada Dzielnicy Letnica ul. Uczniowska 22 (w każdy wtorek: 1, 8, 15, 22 lutego godz. 18:00-19:00), UM Gdańsk ZOM Nr 5 ul. Żaglowa 2, Gama ul. Starowiejska 15/16., GAK GAMA ul. Starowiejska 15/16, (godziny 12:00-17:00)

· Matarnia - Informacja Turystyczna Lotnisko, ul. Słowackiego 200.

· Młyniska - Rada Dzielnicy Młyniska ul. Marynarki Polskiej 134 A (wtorki od 17.00-18.00), MOPR CPS 7 ul. Marynarki Polskiej 134a.

· Nowy Port - Rada Dzielnicy Nowy Port ul. Oliwska 53/55 (1.02.2022 od 18:00 do 19:00, Komisariat Policji VI, ul. Kasztanowa 6, Gdańskie Nieruchomości Obszar Administracyjny 3 ul. Na Zaspę 31, MOPR-CPS 2 pl. Gustkowicza 13, Biblioteka Portowa ul. Strajku Dokerów 5.

· Oliwa - Komisariat Policji IV ul. Kaprów 14, Biblioteka Oliwska ul. Opata Rybińskiego 9.

· Olszynka – Rada Dzielnicy Olszynka ul. Zagony 10 (w każdy czwartek w godzinach 17:30 – 19:00).

· Orunia Górna - Gdańsk Południe - Rada Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe ul. Platynowa 11/3 (2.02 i 22.02 godz. 18.00-19.00), ZTM POK Nr 4 ul. Świętokrzyska 15 (pętla tramwajowa Łostowice-Świętokrzyska), Komisariat Policji I ul. Platynowa 6F, Scena Muzyczna ul Nowiny 2B.( godziny 08:00-16:00)

· Orunia - Św. Wojciech - Lipce - Rada Dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce ul. Gościnna 1 (od 5 lutego, środy 18:00-19:00), Gdańskie Nieruchomości Obszar Administracyjny 4 ul. Gościnna 17, Stacja Orunia Dworcowa 9 (godziny 08:00-20:00), Biblioteka w Ratuszu ul. Gościnna 1, Pływalnia Orunia ul. Smoleńska 6/8.

· Osowa - Komisariat Policji IX ul. Balcerskiego 35, Straż Miejska w Gdańsku Referat IV ul. Orfeusza 2, Pływalnia Osowa ul. Siedleckiego 14.

· Piecki - Migowo - MOPR- CPS 9 ul. Piekarnicza 16, Biblioteka Morenowa ul. Wyrobka 5A.

· Przeróbka - Gdańskie Nieruchomości Mobilne Biuro Obsługi ul. Sienna 6, MOPR CPS 5 ul. Siennicka 25, Biblioteka Przeróbka ul. Kryniczna 20.

· Przymorze Małe - Gdańskie Nieruchomości Obszar Administracyjny 2 ul. Mściwoja II 44, Biblioteka przy Rynku ul. Czerwony Dwór 21.

· Przymorze Wielkie - Rada Dzielnicy Przymorze Wielkie ul. Jagiellońska (2, 9,16, 23 luty godz. 18:00-19:00), Komisariat Policji V ul. Obrońców Wybrzeża 19, Biblioteka Na Fali ul. Jagiellońska 8, Biblioteka Filia Naukowa ul. Obrońców Wybrzeża 2, Biblioteka Babie Lato ul. Opolska 3, Miejska Hala Sportowa ul. Kołobrzeska 61.

· Rudniki - Rada Dzielnicy Rudniki ul. Rzęsna 1 (w każdą środę: 02.02, 09.02, 16.02, 23.02 godz. 17.00 - 19.00).

· Siedlce - Rada Dzielnicy Siedlce ul. Kartuska 63-65 (w każdy wtorek od 18:00 do 19:00), Komisariat Policji VIII, Wydział Ruchu Drogowego ul. Kartuska 245, Gdańskie Centrum Świadczeń ul. Kartuska 32/34, Urząd Miejski w Gdańsku ul. Kartuska 32/34.

· Stogi - Dom Sztuki ul. Stryjewskiego 25 (godziny 12:00-20:00), Biblioteka Na Stogach ul. Stryjewskiego 29.( godziny 12:00-20:00), Pływalnia Stogi ul. Stryjewskiego 28

· Strzyża - Rada Dzielnicy Strzyża ul. Ks. Sychty 12 (w każdy czwartek: 3, 10, 17, 24 lutego godz.16:00-17:00), Biblioteka na Strzyży ul. Chopina 40.

· Suchanino - Rada dzielnicy Suchanino ul. Paderewskiego 4/35 (8.02 godz. 17:00-18:00, 15.02 godz. 18:00 oraz 22.02 17:00-18:00), Biblioteka Suchanino ul. Paderewskiego 11.

· Śródmieście - Zarząd Transportu Miejskiego ul. Na Stoku 49, Gdański Urząd Pracy ul. Lastadia 41, Komenda Miejska Policji w Gdańsku ul. Nowe Ogrody 8/12, Komisariat Policji II ul. Długa Grobla 4, Straż Miejska ul. Elbląska 54/60, Gdańskie Nieruchomości ul. Dyrekcyjna 6, Gdańskie Nieruchomości Obszar Administracyjny 1 ul. Dyrekcyjna 7, Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności ul. Dyrekcyjna 5, Biblioteka pod Żółwiem ul. Św. Ducha 111/113, Biblioteka Na Grobli ul. Angielska Grobla 8/10, Biblioteka Filia Gdańska ul. Mariacka 42, Biblioteka Główna ul. Targ Rakowy 5/6, Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej ul. Długi Targ 28/29, , MOPR CPS 3 ul. Dyrekcyjna 5, MOPR CPR 8 ul. Reduta Wyskok 6, Urząd Miejski w Gdańsku ul. Kartuska 5, ul. Długi Targ 39/40, Nowy Ratusz ul. Wały Jagiellońskie 1, ul. Lastadia 2

· Ujeścisko - Łostowice - Rada Dzielnicy Ujeścisko - Łostowice ul. Przemyska 21 (w czwartki w godzinach 10:00-12:00 oraz w środy - 1 i 15 lutego w godzinach od 18:00 do 19:00).

· VII Dwór - Rada Dzielnicy VII Dwór ul. Abrahama 15A (każdy pierwszy czwartek miesiąca 18:00-19:00).

· Wrzeszcz Dolny - Komisariat Policji III ul. Biała 1A, MOPR CPS-1 ul. Modrzewskiego 2A, ZTM POK Nr 2 ul. Wyspiańskiego 9a, Urząd Miejski w Gdańsku ul. Wyspiańskiego 9a, Winda ul. Racławicka 17 (godziny 09:00-19:00), Biblioteka pod Kotem i Myszą ul. Lelewela 21/22, Biblioteka Kolonia ul. Manifestu Połanieckiego 32/34.

· Wrzeszcz Górny - Straż Miejska w Gdańsku Referat III ul. Grunwaldzka 186, Gdańskie Nieruchomości ul. Partyzantów 74, Urząd Miejski w Gdańsku ZOM NR 1 ul. Partyzantów 74, Biblioteka Manhattan ul. Grunwaldzka 82.

· Wyspa Sobieszewska - OSP Świbno ul. Boguckiego 98, Biblioteka Na Wyspie ul. Turystyczna 3.

· Zaspa Młyniec - Siedziba Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec w XV LO ul. Pilotów 7 pokój nr 6 (8,15,22 lutego po 17:00), Plama ul. Pilotów 11(godziny 09:00-17:00) , Biblioteka Pilotów ul. Pilotów 3.

· Żabianka - Wejhera - Jelitkowo - Tysiąclecia - Straż Miejska w Gdańsku Referat I ul. Gospody 2c, MORP CPS 4 ul. Lecha 1, Biblioteka Żabianka ul. Gospody 3B.

 

autorzy:
Jędrzej Sieliwończyk, Urząd Miejski w Gdańsku
Marta Formella, Urząd Miejski w Gdańsku

 

Dzień z prezydent Gdańska lub rejs z marszałkiem. Co jeszcze można wylicytować dla WOŚP?

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?