Delegacja z Komisji Europejskiej w Gdańsku

W dniach 19-20 czerwca w Gdańsku odbywa się posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027. Towarzyszy mu wizyta przedstawicielek Komisji Europejskiej, które w poniedziałek odwiedziły m.in. Dom Sąsiedzki Gościnna Przystań, który powstał w ramach projektu Rewitalizacja Oruni w Gdańsku, zmodernizowany w ramach tego samego projektu Ratusz Oruński oraz Europejskie Centrum Solidarności i Politechnikę Gdańską.
19.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna w garniturze, obok niższa kobieta. Za nimi idzie kilka innych osób, w tle rozmazany budynek
Zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak i Angela Martinez Sarasola z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej
fot. Rafał Kucharek / www.gdansk.pl

Wizyta delegacji w Domu Sąsiedzkim Gościnna Przystań

Przed popołudniowym rozpoczęciem obrad delegacja odwiedziła m.in. Orunię, gdzie środki unijne wspierają realizowany w tej części miasta program rewitalizacji. Rolę gospodarzy pełnili Piotr Grzelak - zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji oraz Ewa Pielak - zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska, kierująca Zespołem Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego.

Podczas wizyty w Domu Sąsiedzkim Gościnna Przystań prezydent podkreślił, jak ważna jest zmiana postrzegania rewitalizacji przez mieszkańców. Dzięki takim projektom jak Dom Sąsiedzki, ludzie zaczynają rozumieć, że rewitalizacja to nie tylko remonty, ale przede wszystkim działania, które dają im możliwość bycia razem, ciekawego spędzania czasu oraz potrzebne wsparcie. O funkcjonowaniu Gościnnej Przystani opowiadali gospodarze tego miejsca z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej: Piotr Kluz i Ewa Patyk oraz Piotr Wróblewski z zarządu fundacji.

Angela Martinez Sarasola z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej z uznaniem wypowiadała się o tym, jak mieszkańcy są zapraszani do współtworzenia tego miejsca. Zwracała także uwagę na międzypokoleniowy charakter prowadzonych działań i projektów.

Orunia - Św. Wojciech - Lipce. Dom Sąsiedzki przy ul. Dworcowej oficjalnie otwarty

Gościnna Przystań. Co to za miejsce?

Dom Sąsiedzki Gościnna Przystań na Oruni to druga tak duża inwestycja w tej części miasta, po modernizacji Ratusza Oruńskiego, współfinansowana ze środków unijnych. Inwestycja obejmowała także zagospodarowanie otoczenia; dzięki temu powstał plac zabaw, boisko do gry w koszykówkę, ogród warzywny, miejsce do grillowania, ławki i miejsca parkingowe. Koszt to ponad 8 mln złotych. Gościnna Przystań to miejsce wielopokoleniowe. Swoje miejsce mają tu najmłodsi (w placówce działa przedszkole), ich rodzice, odkrywające świat i często zbuntowane nastolatki oraz seniorzy z grupy polsko-ukraińskiej.

Podczas wizyty na Oruni przedstawicielki Komisji Europejskiej odwiedziły także Ratusz Oruński, uroczyście otwarty w ubiegłym roku, po kompleksowym remoncie i modernizacji. W Ratuszu działa filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, swoją siedzibę mają Rada Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce oraz Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Jak bardzo potrzebne jest to miejsce delegacja z Brukseli mogła się przekonać podczas krótkiej pogawędki z czytelniczką, wypożyczającą właśnie książki w Bibliotece Ratuszowej.

Ratusz Oruński oficjalnie otwarty. Serce dzielnicy znów bije przy ul. Gościnnej

Komitet Monitorujący Fundusze Europejskie dla Pomorza

Delegacja z Komisji Europejskiej przyjechała do Gdańska w związku z posiedzeniem Komitetu Monitorującego. Komitet to niezależny organ doradczo-opiniodawczy dla Zarządu Województwa Pomorskiego w sprawach związanych z wdrażaniem programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027. Jego zadaniem jest zapewnienie skutecznej i sprawnej realizacji programu oraz sprawowanie społecznej kontroli nad wydatkowaniem środków unijnych na Pomorzu. Pierwsze posiedzenie Komitetu odbyło się 29 marca 2023 r. W czerwcowym posiedzeniu udział biorą dwie przedstawicielki Komisji Europejskiej: Angela Martinez Sarasola oraz Magdalena Horodyska z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Rewitalizacja Oruni

Gminny Program Rewitalizacji jest realizowany na Oruni od 2017 roku. Dzięki niemu powstają nowe inwestycje, takie jak Dom Sąsiedzki i realizowane są działania społeczne. W ramach projektu zagospodarowane zostały także m.in. skwery przy ul. Związkowej i Gościnnej, trwają remonty budynków komunalnych. Obecnie prowadzone są także prace projektowe związane z modernizacją Rynku Oruńskiego.

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim