• Start
  • Wiadomości
  • Decyzja rządu: w województwie pomorskim od 13 marca wracają obostrzenia

Decyzja rządu: w województwie pomorskim od 13 marca wracają obostrzenia

Nauka w trybie hybrydowym, zamknięte hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, kin, teatrów, galerii sztuki, basenów, saun i innych obiektów sportowych - na Pomorze wracają obostrzenia z powodu wysokiej i stale rosnącej liczby zakażeń Covid-19.
( 05.03.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował w piątek, 5 marca 2021 roku o obostrzeniach w woj. pomorskim
Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował w piątek, 5 marca 2021 roku o obostrzeniach w woj. pomorskim
Fot. MZ

 

O powrocie do obostrzeń, takich samych jakie obowiązują od 27 lutego 2021 roku w woj. warmińsko-mazurskim, poinformował w piątek, 5 marca Adam Niedzielski, minister zdrowia. 

 

 

Oznacza to powrót do zamkniętych galerii handlowych, kin, teatrów i innych ośrodków kultury. Zamknięte zostaną też ośrodki sportu na świeżym powietrzu i baseny. Do nauki zdalnej, ale w trybie hybrydowym, wrócą dzieci z klas I-III szkół podstawowych, które od stycznia ponownie uczą się stacjonarnie. 

- Podobnie jak w województwie warmińsko-mazurskim od 13 do 20 marca nauka będzie odbywała się w trybie hybrydowym - powiedział Adam Niedzielski. - Głównym argumentem pozwalającym na poluzowanie tego trybu zdalnego nauczania w klasach I-III jest przede wszystkim szczepienie nauczycieli. 

Pierwszym województwem, do którego od 27 lutego powróciły obostrzenia związane z koronawirusem, było warmińsko-mazurskie. W tym województwie średnia liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców wyniosła 44,8 w ciągu ostatniego tygodnia. Dziś taka sama decyzja zapadła wobec woj. pomorskiego, w którym poziom zakażen przekroczył 40 przypadków na 100 tys. mieszkańców dziennie

Liczba zarażonych w województwach - 5 marca 2021 r.
Liczba zarażonych w województwach - 5 marca 2021 r.

 

Jak powiedział Niedzialski w przypadku woj. pomorskiego zostaną zastosowane dokładnie te same obostrzenia. - Wycofujemy luzowania: zamknięte będą hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, kin, teatrów, galerii sztuki, basenów, saun i innych obiektów sportowych - dodał. - Nauka będzie odbywała się w trybie hybrydowym od 13 do 20 marca.

 

 

Minister zdrowia zapowiedział, że decyzje dotyczące ograniczeń regionalnych, będą zapadały w trybie tygodniowym.

Komunikat w związku z przywróceniem obostrzeń:

Od poniedziałku 15 marca w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim szkoły będą mogły funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie. Dyrektorzy szkół przez najbliższy tydzień podejmą decyzję, w jakim zakresie uczniowie najmłodszych klas powrócą do nauki stacjonarnej.

Oprócz tego od 13 marca swoją działalność muszą zawiesić:

• baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
• sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
• hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
• galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
• teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
• kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
• stoki narciarskie
• kluby fitness i siłownie
• obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).


TV

Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif Spring 2023