• Start
  • Wiadomości
  • Debata w ECS: Przyszłość Pomorskiego w świetle spisu powszechnego 2022

Debata w ECS w poniedziałek: Przyszłość Pomorskiego w świetle spisu powszechnego 2022

Po co nam spis powszechny, co wynika z wiedzy o powierzchni naszych nieruchomości czy sposobie ich ogrzewania, czemu, mimo rejestrów administracyjnych prowadzonych przez różne instytucje, nadal potrzebne jest zbieranie statystycznych informacji o ludności? Na debatę poświęconą tym zagadnieniom, w poniedziałek, 27 marca, zaprasza Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.
24.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zielona grafika z białym napisem zapraszającym na debatę
Najbliższe spotkanie Klubu Myśli Obywatelskiej odbędzie się 27 marca i będzie poświęcone zagadnieniom związanym ze spisem powszechnym
mat. Klubu Myśli Obywatelskiej

Dlaczego ważny jest głos mieszkańców? Goście w studiu gdansk.pl zapraszają na warsztaty

O wynikach ostatniego spisu powszechnego, i tym, jak w ich świetle jawi się przyszłość województwa pomorskiego w poniedziałek, 27 marca, porozmawiają eksperci w Bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności (1 piętro). Na debatę zatytułowaną „Przyszłość Pomorskiego w świetle spisu powszechnego 2022” w imieniu Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprasza prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń.

Spis ludności jest szczególnym badaniem demograficznym i statystycznym. Jego historię tworzą spisy organizowane już w starożytnych Chinach, Persji, Egipcie czy Cesarstwie Rzymskim, głównie dla celów militarnych, podatkowych czy religijnych. W Polsce pierwszy spis ludności odbył się w 1789 roku, zarządzony przez Sejm Czteroletni. Po odzyskaniu niepodległości pierwszy spis powszechny zorganizowano w 1921 roku, kolejny dziesięć lat później. 

Po II wojnie światowej pierwszy spis powszechny odbył się w 1946 roku, co m.in. umożliwiło oszacowanie strat wojennych. Kolejne spisy zarządzono w 1988, 2002, 2011 i 2022 roku. Informacje uzyskane dzięki tym spisom, stanowią podstawę wielowymiarowej oceny skali przeobrażeń demograficznych i społecznych. Ponadto oferują unikalną możliwość jednoczesnej oceny tych przemian.

Gośćmi będą: prof. Jerzy Auksztol - dyrektor Urzędu Statystycznego w Gdańsku, dr Joanna Stępień - Uniwersytet Gdański, Zakład Geografii Społeczno-Ekonomicznej, i dr Piotr Zbieranek - Uniwersytet Gdański, Zakład Antropologii Społecznej. Dyskusję będzie moderować dr Radomir Matczak - Uniwersytet SWPS, ekspert ds. rozwoju regionalnego.

Początek o godzinie 11:00. Wstęp wolny. Rozmowa będzie transmitowana na żywo w portalu gdansk.pl, ecs.gda.pl i na stronie ECS na Facebooku.

TV

Seniorom - Wesołego Alleluja!