
Dlaczego ważny jest głos mieszkańców? Goście w studiu gdansk.pl zapraszają na warsztaty
O wynikach ostatniego spisu powszechnego, i tym, jak w ich świetle jawi się przyszłość województwa pomorskiego w poniedziałek, 27 marca, porozmawiają eksperci w Bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności (1 piętro). Na debatę zatytułowaną „Przyszłość Pomorskiego w świetle spisu powszechnego 2022” w imieniu Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprasza prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń.
Spis ludności jest szczególnym badaniem demograficznym i statystycznym. Jego historię tworzą spisy organizowane już w starożytnych Chinach, Persji, Egipcie czy Cesarstwie Rzymskim, głównie dla celów militarnych, podatkowych czy religijnych. W Polsce pierwszy spis ludności odbył się w 1789 roku, zarządzony przez Sejm Czteroletni. Po odzyskaniu niepodległości pierwszy spis powszechny zorganizowano w 1921 roku, kolejny dziesięć lat później.
Po II wojnie światowej pierwszy spis powszechny odbył się w 1946 roku, co m.in. umożliwiło oszacowanie strat wojennych. Kolejne spisy zarządzono w 1988, 2002, 2011 i 2022 roku. Informacje uzyskane dzięki tym spisom, stanowią podstawę wielowymiarowej oceny skali przeobrażeń demograficznych i społecznych. Ponadto oferują unikalną możliwość jednoczesnej oceny tych przemian.
Gośćmi będą: prof. Jerzy Auksztol - dyrektor Urzędu Statystycznego w Gdańsku, dr Joanna Stępień - Uniwersytet Gdański, Zakład Geografii Społeczno-Ekonomicznej, i dr Piotr Zbieranek - Uniwersytet Gdański, Zakład Antropologii Społecznej. Dyskusję będzie moderować dr Radomir Matczak - Uniwersytet SWPS, ekspert ds. rozwoju regionalnego.
Początek o godzinie 11:00. Wstęp wolny. Rozmowa będzie transmitowana na żywo w portalu gdansk.pl, ecs.gda.pl i na stronie ECS na Facebooku.