Debata przy okrągłym stole

Humanity's Condition Week to cykl warsztatów, dyskusji, projekcji, spacerów, które odbywają się w Gdańsku w dniach 22-27 maja. Na zakończenie - w sobotę, 27 maja - otwarcie wystawy prac Thomasa Lamprechta oraz debata przy okrągłym stole, w której udział wezmą: Mieczysław Struk, Barbara Frydrych, ks. Krzysztof Niedałtowski, prof. Maria Mendel i prof. Tomasz Szkudlarek. Transmisja z debaty na www.gdansk.pl od godz. 17.00.
26.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie (z góry) okrągłego stołu składającego się z kilku części w białych czerwonych kolorach blatów
W ostatnim dniu Humanity's Condition Week odbędzie się debata przy okrągłym stole
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Debata przy okrągłym stole

Myślenie, działanie, wytwarzanie, praca - to podstawowe aktywności, które wpływają na ludzką kondycję. I właśnie o ludzkiej kondycji,  zagrożeniach i nadziejach z nią związanych, rozmawiać będą uczestnicy debaty przy okrągłym stole.

Debata odbędzie się w sobotę, 27 maja, na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej przy restauracji/winiarni Mielżyński mieszczącej się w budynku dawnej Straży Pożarnej Stoczni Gdańskiej. 

Przy symbolicznym okrągłym stole rozmawiać będą:

  • Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego
  • Barbara Frydrych, dyrektorka Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury
  • ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych w Gdańsku
  • prof. dr hab. Maria Mendel, Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych
  • prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek, Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych

Prowadzenie: dr Katarzyna Kasia - filozofka, wykładowczyni akademicka, dziennikarka.

Transmisja z debaty w sobotę, 27 maja, na www.gdansk.pl. Początek o godz. 17.00.

Wystawa prac Thomasa Lamprechta

Zwieńczeniem Humanity's Condition Week będzie otwarcie wystawy prac Thomasa Lamprechta w Przestrzeni Sztuki WL4 w Mlecznym Piotrze. Wystawa także dotyczy ludzkiej kondycji. 

Thomas (właściwie Tomasz) Lamprecht - malarz, pisarz, twórca wizualny, muzyk, artysta performatywny. Urodził się po drugiej wojnie światowej w Warszawie, w 1969 roku rozpoczął studia malarskie w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod okiem Aleksandra Kobzdeja. W 1973 roku wyjechał do Nowego Jorku, tam uczęszczał do School of Visual Arts, którą ukończył trzy lata później z tytułem BFA. W tym czasie otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Lambrecht wystawiał swoje prace w Stanach Zjednoczonych, Europie, także w Polsce (Galeria Zachęta), jego dzieła znajdują się w kilku międzynarodowych kolekcjach, wydał kilka płyt ze swoją muzyką. 

Organizatorzy wystawy myśląc o kondycji ludzkiej, zadają szereg pytań dotyczących nas i naszej rzeczywistości. Jak odnajdujemy się w sytuacjach, które jako cywilizacja sami tworzymy? Czy wartości, uznawane dotąd za podwaliny naszego świata, takie jak demokracja czy humanizm jeszcze funkcjonują? Jaką rolę dla współczesnego człowieka odgrywa wiara? Jakie znaczenie ma życie drugiego człowieka? Czy możemy mówić o sobie, że jesteśmy wolni? Coraz częściej rozbrzmiewa pytanie o naszą wspólną przyszłość - dokąd zaprowadzą nas zmiany, które sami zainicjowaliśmy?

Wystawa Thomasa Lamprechta będzie czynna do 15 czerwca. 

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Przestrzeń Sztuki WL4, Fundacja Wspólnota Gdańska, restauracja/winiarnia Mielżyński Gdańsk

Partnerzy: Marszałek Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, American Corner Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, Stocznia Cesarska.

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy