• Start
  • Wiadomości
  • Debata online w ECS. Bilans Polski w Unii Europejskiej - transmisja wtorek. godz. 18.00

Debata online w ECS. Bilans Polski w Unii Europejskiej - transmisja wtorek. godz. 18.00

Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprasza na debatę online. Odbędzie się ona w Europejskim centrum Solidarności w Gdańsku we wtorek, 25 stycznia 2022 o godz. 18.00. Będzie ją można śledzić w internecie na stronie gdansk.pl.
( Publikacja: 23.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Flaga Unii Europejskiej na Górze Gradowej w Gdańsku
Flaga Unii Europejskiej na Górze Gradowej w Gdańsku
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Polski Instytut Ekonomiczny, państwowy instytut badawczy nadzorowany przez prezesa Rady Ministrów, podaje, że 72 proc. Polaków ma pozytywny stosunek do UE. Polska to jeden z najbardziej proeuropejskich krajów wspólnoty.


Gdyby Polska nie przystąpiła do Unii Europejskiej, to dzisiaj o 12 proc. byłaby mniejsza krajowa gospodarka i o 32 proc. niższa wartość eksportu rodzimych firm. Przynależność do Unii Europejskiej to nie tylko udział we wspólnym rynku, ale również transfery środków unijnych. Tylko w pierwszym dziesięcioleciu członkostwa zapewniły one niemal 410 tys. nowych miejsc pracy, ok. 50 tys. km sieci Internetu szerokopasmowego, 12 tys. zbudowanych lub zmodernizowanych autostrad lub dróg na różnym szczeblu regionalnym oraz 1,4 tys. wspartych uczelni i jednostek naukowych.
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że przez 16 lat Polska otrzymała z Unii Europejskiej ponad 181 mld euro. W tym samym czasie do unijnego budżetu wpłaciliśmy 58 mld. Innymi słowy, jesteśmy 123 mld euro na plusie.


Zdaje się jednak się, że polski euroentuzjazm ma bardzo płytkie podstawy. Po niespełna osiemnastu latach przynależności Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego i prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń zapraszają na podsumowanie naszej obecności w strukturach unii.

GOŚCIE:
prof. Tomasz Grzegorz Grosse - socjolog, politolog, historyk, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego
dr Janusz Jankowiak - ekonomista, były redaktor naczelny „Gazety Bankowej”
dr Janusz Lewandowski - eurodeputowany; wiceprzewodniczący Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego; były komisarz UE ds. budżetu i programowania

WIDOWNIĘ REPREZENTUJĄ:
Julia Borzeszkowska - studentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego
Szymon Tasiemski - student Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego

MODERATOR: prof. Dariusz Filar - ekonomista, Uniwersytet Gdański, były członek Rady Polityki Pieniężnej

TERMIN: 25 stycznia 2022 r., godz. 18.00

Debatę można śledzić w internecie. Transmisja dostępna będzie na stronach: ecs.gda.pl, gdansk.pl, fb.com/ecsgdansk