• Start
  • Wiadomości
  • Debata „Gdańszczanki w rodzinie. Kulturowe uwarunkowania życia rodzinnego i ich zmiany”

Być gdańszczanką w rodzinie - jak zmienia się życie rodzinne i co to znaczy dla współczesnej kobiety

We wtorek, 21 czerwca, w Oliwskim Ratuszu Kultury odbyła się debata pod nazwą „Gdańszczanki w rodzinie. Kulturowe uwarunkowania życia rodzinnego i ich zmiany”. Organizatorzy spotkania pochylili się nad zagadnieniem zderzenia globalnych przemian życia rodzinnego ze zjawiskami specyficznymi dla Pomorza i Gdańska. To już druga debata z cyklu, w tekście zamieściliśmy również zapis pierwszej - charakteryzującej aktywności gdańszczanek. 
21.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czołówka baneru promującego debatę „Gdańszczanki w rodzinie. Kulturowe uwarunkowania życia rodzinnego i ich zmiany”
Czołówka baneru promującego debatę „Gdańszczanki w rodzinie. Kulturowe uwarunkowania życia rodzinnego i ich zmiany”
Instytut Kaszubski, Pomorskie Centrum Badań nad Kulturą

Gdańszczanki w rodzinie - jakie padają pytania?

Jak zmieniają się modele życia rodzinnego w naszym regionie? W jakich cechach życia rodzinnego przejawia się specyfika kulturowa mieszkanek i mieszkańców Gdańska i Pomorza? Na ile specyfika gdańszczanek i gdańszczan, w tym istnienie rodzin marynarskich, czy doświadczenie tworzenia w Gdańsku oddolnych inicjatyw edukacyjnych, pozwalają lepiej odpowiedzieć na wyzwania szybko zachodzących przemian społecznych? Co można zrobić, żeby wesprzeć gdańszczanki w radzeniu sobie z wyzwaniami w życiu rodzinnym? O tym dyskutują uczestniczki spotkania.

Manifa Trójmiasto przeszła po raz 18. Kobiety przeciw agresji na Ukrainie, za prawem do aborcji w Polsce

Kto uczestniczy w debacie?

Uczestniczkami i uczestnikami debaty inicjującej dyskusję nad charakterystyką aktywności gdańszczanek w życiu rodzinnym były:

  • Katarzyna Wajs, założycielka portalu „Żona marynarza” 
  • Agnieszka Biłda, założycielka Hombandy
  • Beata Nawrocka, b. Naczelniczka Wydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni, koordynator projektu „Gdynia Rodzinna”
  • Debatę moderowali: dr Magdalena Żadkowska i dr Radosław Kossakowski z Instytutu Socjologii UG

Uczestniczki zastanawiały się także nad specyfiką oddolnej aktywności obywatelskiej w obszarze życia rodzinnego w odniesieniu do własnych doświadczeń biograficznych.

- To właśnie w indywidualnym doświadczeniu aktywistek znajduje się klucz do zrozumienia znaczenia aktywizmu z perspektywy indywidualnej. Tego, czy wspólnotę obywatelską można traktować jako grupę wsparcia, ale także tego gdzie leży granica własnego w nią zaangażowania? To też kwestia włączenia się partnerów i ojców w aktywizm związanych z nimi kobiet? - mówi dr Magdalena Żadkowska z Instytutu Socjologii UG, moderatorka debaty.

Gdańsk ustanawia nagrodę dla kobiety naukowca. Jej patronką została Elżbieta Koopman, żona Jana Heweliusza

To już druga debata - tutaj zobaczysz pierwszą

Spotkanie dotyczące rodziny stanowi drugą z czterech debat poświęconych charakterystyce aktywności społecznej gdańszczanek, jakie odbędą się w kolejnych miesiącach w Oliwskim Ratuszu Kultury. Równolegle odbywać się będą również debaty poświęcone aktywności mieszkanek Pomorza w różnych miejscowościach Województwa Pomorskiego. 

Zobacz zapis pierwszej debaty, poświęconej charakterystyce aktywności gdańszczanek, wyłaniającej się z przeprowadzonych badań socjologicznych: 

Rodziny wobec trudnych decyzji naszych czasów

- Nasz region jest miejscem, gdzie tak jak i w innych miejscach Polski, mamy do czynienia ze zmieniającymi się dynamicznie modelami życia rodzinnego - podkreśla dr Magdalena Żadkowska z Instytutu Socjologii UG, moderatorka debaty. - Obserwujemy wzrost liczby rodzin monoparentalnych, związków na odległość, par bez dzieci, rodzin rekonstruowanych, tęczowych i transnarodowych. Na to wszystko nakładają się zmiany systemowe i procesy społeczne, które obarczają rodziców podejmowaniem trudnych decyzji dotyczących wyborów związanych z edukacją dzieci, migracją czy pełnieniem różnorodnych ról opiekuńczych. Wobec tego na szczególną uwagę zasługuje specyficzne doświadczenia gdańszczanek i gdańszczan: funkcjonowania żyjących „na dwie zmiany” rodzin marynarskich, ale też szerokie zaangażowanie w tworzenie oddolnych inicjatyw edukacyjnych. Na ile ten kontekst życia rodzinnego przygotowuje gdańszczanki lepiej na sprostanie wyzwaniom współczesności? 

Debata o przemocy domowej. Prof. Środa: - W Polsce kobieta jest obywatelką trzeciej kategorii

Organizatorzy i partnerzy debaty „Gdańszczanki w rodzinie"

  • Organizator: Instytut Kaszubski, Pomorskie Centrum Badań nad Kulturą
  • Partner: Oliwski Ratusz Kultury
  • Patronat medialny: „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”, gdansk.pl 
  • Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord