Nocne Podglądanie Wszechświata w Hevelianum. Noc spadających gwiazd już dziś

Wspólne spoglądanie w niebo to część obchodów 10. edycji konkursu astrofotograficznego AstroCamera. Nocne Podglądanie Wszechświata, jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń na Górze Gradowej, rozpocznie się w piątek, 12 sierpnia o godz. 20. Warto wziąć ze sobą sprzęt obserwacyjny, koc i spray na komary.
( 12.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Taki widok rozpościera się z okolic Hevelianum na gdańskie Główne Miasto o poranku. A jaki widok ma
Takie niebo możemy obserwować z terenów Hevelianum o poranku. A jaki widok będzie jutro w nocy?
fot. Wojtek Jakubowski/fotokombinat/KFP

"AstroCamera. Niebo w obiektywie" - wystawa najlepszych zdjęć nocnego nieba w Hevelianum

W tym roku Hevelianum świętuje 10 edycję międzynarodowego konkursu astrofotograficznego AstroCamera. Z tej okazji odbywają się rozmaite atrakcje związane z obserwacją Wszechświata. W program obchodów włączono także Nocne Podglądanie Wszechświata, czyli jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń na Górze Gradowej.

- Perseidy, które również są nazywane łzami św. Wawrzyńca można podziwiać na naszym niebie co roku od lipca do września - tłumaczy Magdalena Maszewska, astronomka Hevelianum i koordynatorka merytoryczna wydarzenia. - Apogeum tego wspaniałego zjawiska przypada na połowę sierpnia. Z myślą o miłośnikach i miłośniczkach obserwacji nocnego nieba oraz wszystkiego, co wyjątkowe we Wszechświecie, przygotowaliśmy kolejną edycję wydarzenia „Nocne Podglądanie Wszechświata”.

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jego orbita przecina się każdego roku z ziemską pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia, więc można je obserwować też wcześniej, ale maksimum roju - i wtedy mówimy o „deszczu” Perseidów - obserwujemy pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle.

Jakie atrakcje czekają nas w Hevelianum?

Już od godz. 20 na Górze Gradowej na dorosłych i dzieci czekać będą astrowarsztaty, pokazy w mobilnym planetarium czy wystawa astrofotografii „AstroCamera. Niebo w obiektywie”. Podczas wspólnych nocnych obserwacji nieba, będzie można wsłuchać się w gwiezdne opowieści astronomów, poznać niesamowite historie związane z astrofotografią i posłuchać koncertu inspirowanego dźwiękami kosmosu w wykonaniu zespołu Voices of the Cosmos. Wydarzenie zwieńczone będzie artystycznym pokazem Fireshow Fantasy pod rozgwieżdżonym niebem w wykonaniu artystów teatru tancerzy ognia Arta Foc.

Hevelianum zaprasza 12 sierpnia na Nocne Podglądanie Wszechświata
Hevelianum zaprasza 12 sierpnia na Nocne Podglądanie Wszechświata
mat. Hevelianum

W jaki sposób możemy jeszcze oglądać niebo?

- To jednak nie wszystko, zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej, gdzie przy pomocy interaktywnej mapy nieba można oglądać odległe zakątki Drogi Mlecznej czy podziwiać fotografie nagrodzone w konkursie AstroCamera, a już niebawem pojawi się tam wyjątkowy Poradnik astrofotograficzny - zaprasza Magdalena Więcek-Olszewska, astronomka Hevelianum.

Obserwacje nieba będą odbywać się na Niskim Czole Kurkowym i na Wysokim Skrzydle Kurkowym od godz. 22.00. Aby miło i wygodnie spędzić ten wieczór, warto zabrać własny sprzęt obserwacyjny, koc i spray na komary.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Hevelianum.