• Start
  • Wiadomości
  • Czym jest cyfryzacja miast, czy w urzędach zagości sztuczna inteligencja? Start Infoshare 2022

Czym jest cyfryzacja miast, czy w urzędach zagości sztuczna inteligencja? Start Infoshare 2022

Ok. 7 tys. osób uczestniczy w rozpoczętej w czwartek, 6 października, w Gdańsku, 16. edycji konferencji Infoshare, adresowanej do branży IT i marketingu. Poświęcona nowym technologiom impreza gości ponad 100 wystawców i 150 ekspertów. - Sektor publiczny to świetne pole bitewne dla startupów - przekonywał w pierwszym dniu Infoshare 2022 jeden z prelegentów, podejmując temat cyfryzacji miast. Konferencja potrwa do piątku, 7 października. 
06.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Allister Frost, pionier transformacji cyfrowej, mówił o pięciu krokach do sukcesu w świecie zmiany, był pierwszym mówcą na głównej scenie Infoshare 2022
Allister Frost, pionier transformacji cyfrowej, mówił o pięciu krokach do sukcesu w świecie zmiany, był pierwszym mówcą na głównej scenie Infoshare 2022
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wątek ukraiński podczas Infoshare

Konferencja Infoshare uznawana jest za największą konferencję technologiczną w Europie środkowo-wschodniej
 
- Program naszej dwudniowej konferencji jest pełen wydarzeń, ale chciałbym zwrócić uwagę na kilka z nich, których nie można przegapić. Będzie można chociażby wysłuchać kilku przemówień dotyczących Tech4Good i wojny w Ukrainie. To bardzo ważne dla nas, ponieważ chcemy promować technologie, które uczynią świat lepszym do życia, ale także chcemy wesprzeć naszych ukraińskich braci w walce z rosyjską agresją - mówił podczas otwarcia imprezy Grzegorz Borowski, prezes zarządu Fundacji Infoshare. 
 
O kondycji ukraińskich startupów i biznesu w trakcie wojny z Rosją opowiedzą m.in. Andrii Degeler z TNW, Sasha Garcia Gavrylyuk z Growth Factory oraz Dmitry Vartanian z SID Venture Partners.

W jaki sposób cyfryzować miasta?

W pierwszym dniu Infoshare 2022 poruszony został m.in. temat cyfryzacji miast. 
 
Mówił o tym Jakub Ubych, który jest radnym miasta Gdyni od 2018 r., a od 2021 r. pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta Gdynia. Przed obowiązkami samorządowca przez 15 lat pracował w sektorze IT.  
 
- Miasta to olbrzymi potencjał dla branży technologicznej, aby zdobywać nowych klientów. Ponieważ, nie mówimy tutaj o “złotym strzale” pod tytułem jedno, drugie miasto. Dobry produkt ma w tym momencie tysiące odbiorców. I to nie są tysiące odbiorców jako mieszkańcy, ale tysiące miast i miasteczek, które za dobrym produktem pójdą, bo tego oczekują - przekonywał gdyński samorządowiec.

Infoshare 2021 powraca stacjonarnie. To już 15. rok technologicznej konferencji w Gdańsku

Przyznał jednocześnie, że branża IT mogłaby więcej zaoferować samorządom.
 
- Produkty z branży IT zamykają się bardzo często w tym, że odpowiadają na potrzeby “tu i teraz”. Czyli, gdy zmieniają się jakieś przepisy, to jakaś spółka, zazwyczaj duża - niewiele jest bowiem małych firm software, które pojawiają się z innowacyjnymi pomysłami - przychodzi i reaguje na bieżące potrzeby, zamiast zaproponować coś, co może być krokiem milowym do przodu -  ocenił Jakub Ubych. 

Urzędy najlepszym miejscem na testowanie pomysłów technologicznych 

Jego zdaniem, sektor IT wciąż nie rozumie sektora publicznego i odwrotnie: sektor publiczny nie rozumie IT. 
 
- Cyfryzacja miast to nie jest szukanie łatwych i szybkich pieniędzy. To jest podjęcie ryzyka, trochę jak w startupach i pomyślenia o tym, gdzie chcielibyśmy jako mieszkańcy rozwijać obszary naszych miast za pięć lat. Właśnie w sektorze publicznym są największe połacie do tego, żeby próbować nowe rozwiązania technologiczne. Sektor publiczny to jest świetne pole bitewne dla startupów - podkreślił wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. 

Co ciekawego w programie Infoshare?

Podczas tegorocznej edycji Infoshare specjaliści z Polski i zagranicy omawiać będą m.in. zagadnienia dotyczące najnowszych rozwiązań w biznesie, Web3, Tech4Good, a także trendów programistycznych i marketingowych. 
 
Wśród prelegentów są m.in. Natalia Hatalska – szefowa i założycielka infuture.institute, jedna z najbardziej wpływowych kobiet według Financial Times oraz Allister Frost, pionier cyfrowej transformacji, pierwszy szef strategii marketingu cyfrowego w firmie Microsoft. 
 
W uroczystości otwarcia imprezy uczestniczyli, od lewej: Alan Aleksandrowicz, prezes zarządu spółki miejskiej Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego oraz Grzegorz Borowski, szef fundacji organizującej od wielu lat Infoshare
W uroczystości otwarcia imprezy uczestniczyli, od lewej: Alan Aleksandrowicz, prezes zarządu spółki miejskiej Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego oraz Grzegorz Borowski, szef fundacji organizującej od wielu lat Infoshare
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Podczas Infoshare 2022 swoją wiedzą z zakresu metaverse i jego wykorzystania w biznesie podzielą się eksperci z branży. 
 
Metaverse, w języku polskim określany też jako metawersum lub metaświat, to koncepcja obejmująca współistnienie wielu wirtualnych światów 3D, w których funkcjonuje człowiek. W metaverse żywych ludzi zastępują ich awatary. Podczas Infoshare 2022 QuHarrison Terry przybliży słuchaczom przemianę metaversu z fikcji literackiej w rzeczywistość, a Wiktoria Wójcik (inStreamly) opowie o tym, dlaczego metaverse jest bliżej niż myślimy i dlaczego ta cyfrowa transformacja dotyczy nas wszystkich.

Konkurs na najlepszy startup

Podobnie, jak w poprzednich latach, konferencji Infoshare towarzyszy Startup Contest. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 466 startupów z 62 krajów, z czego do półfinału jury wytypowało 20. Kto wygra tegoroczny Startup Contest okaże się w piątek, 7 października, w ostatnim dniu konferencji.

Zajrzeliśmy do laboratoriów Intel Technology Poland. Jakie badania są tu realizowane?

Zwycięski startup otrzyma 20 tysięcy euro w gotówce. Zdobywca drugiego miejsca - 7 tys. euro, a trzeciego – 3 tys. euro. Fundatorem  jest prezydent miasta Gdańska.

Miejsce konferencji i metoda nabycia wejściówek

Infoshare 2022 odbywa się w Centrum Wystawienniczym AmberExpo, przy ul. Żaglowej 11. Wstęp na konferencję Infoshare zapewniają bilety dostępne na stronie organizatora, w tym darmowy Basic Pass, uprawniający do udziału w części wydarzeń. Jest on dostępny po wcześniejszej rejestracji.

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami