• Start
  • Wiadomości
  • Czy pracownik już dyktuje warunki? Tłumy na Metropolitalnych Targach Pracy

Czy pracownik już dyktuje warunki? Tłumy na Metropolitalnych Targach Pracy

Metropolitalne Targi Pracy Pomorza zorganizowane zostały już po raz szósty. Stoiska usytuowane na terenie Amber Expo w Gdańsku odwiedziły tysiące osób.
02.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Metropolitalne Targi Pomorza w Amber Expo 2017 r.

Organizatorzy - Gdański Urząd Pracy i Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku - spodziewali się na targach nawet 10 tys. gości. W tej edycji szczególne zaproszenie skierowano do młodzieży. Na terenie targów zlokalizowano aż 7 różnych stref, w których można było zapoznać się nie tylko z ofertami pracy, ale też zdobyć podstawowe wiadomości związane z rekrutacją czy założeniem firmy. Była też strefa dedykowana cudzoziemcom, była tzw. Strefa Gamifikacji, w całości poświęcona nowoczesnym technologiom. Targom towarzyszyły też debaty i warsztaty, a transmisje na żywo pojawiały się na stronie gdansk.pl.

Czytaj też: Dane GUS: stopa bezrobocia spadła w Gdańsku w ciągu roku z 4 do 3,6 procent

- Obserwujemy, jak rynek pracodawcy zmienia się w rynek pracownika. Mamy dużo ofert od firm i niż demograficzny, tak będzie przez kilkanaście lat - mówi  Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. Czy to oznacza, że potrzebni nam są pracownicy z zagranicy? Wg. danych GUP w ubiegłym roku w Gdańsku pracowało 30 tys. Ukraińców. Podobnie jest w innych miastach polskich (we Wrocławiu - 70 tys.).

Obejrzyj pełny zapis rozmowy z dyrektorem Gdańskiego Urzędu Pracy oraz z Anną Hildebrandy-Mrozek z Instytutu Talentów Flash Point:

O ile w aglomeracji trójmiejskiej stopa bezrobocia jest bardzo niska (Gdańsk - 3,6%, Gdynia - 3,9%, Sopot - 2,9%), o tyle w innych powiatach jest nieco gorzej (pow. gdański - 5,7%, pow. kartuski - 4,7%, pow. tczewski - 8,2%). Najtrudniejsza sytuacja jest w pow. nowodworskim - 17,4% i pow. człuchowskim -  16,4%.

Stopa bezrobocia w woj. pomorskim w styczniu 2017 r.

- Im bliżej aglomeracji, tym - jak wiadomo - łatwiej o pracę - mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. W Człuchowie i Nowym Dworze Gdańskim mniej jest firm, a zatrudnienie ma chrakter sezonowy. Jednak, co ciekawe, właśnie w tych powiatach dynamika spadku bezrobocia jest teraz największa - dodaje pani dyrektor. 

Obejrzyj całą rozmowę z przedstawicielkami Wojewódzkiego Urzędu Pracy na temat targów i poradnictwa zawodowego:

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę