• Start
  • Wiadomości
  • Czy Tolkien, autor “Władcy Pierścieni” i “Hobbita”, miał gdańskie korzenie?

Czy Tolkien, autor “Władcy Pierścieni” i “Hobbita”, miał gdańskie korzenie?

Sam Tolkien pisał o swojej krwi, że “pochodzi ona z Saksonii i Polski”. Teraz polski badacz Tolkiena twierdzi, że przodkowie wybitnego pisarza pochodzili z Gdańska!
( 27.12.2016 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Chatka hobbita. Ta akurat stoi na terenie parku Hobbiton w Nowej Zelandii, gdzie Peter Jackson stworzył wioskę hobbitów, kręcąc Władcę Pierścieni

Pierwszy napisał o tym Ryszard „Galadhorn” Derdziński, wielbiciel twórczości JRR Tolkiena, autor bloga Tolknięty, redaktor tolkienowskiego serwisu Elendilion.

Derdziński od lat bada drzewo genealogiczne angielskiego autora. Jego zdaniem rodzina Tolkienów miała przybyć do Londynu na początku XIX wieku właśnie z Gdańska. 

Portal Elendilion podaje: “Krewnym J.R.R. Tolkiena, który urodził się jeszcze w Gdańsku był Daniel Gottlieb Tolkien (ur. 1747, Gdańsk - zm. 1813, Londyn), brat Johna Benjamina Tolkiena (1753-1819), który był prapradziadkiem Profesora Tolkiena (być może i on urodził się w Gdańsku).”

Przodkowie JRR Tolkiena - zdaniem polskiego fana - mieli jeszcze w 1817 roku być właścicielami antykwariatu na Dolnym Mieście w Gdańsku, przy ulicy Scharmachergasse. Księgi adresowe z tego roku mają mówić, że przy tejże ulicy mieszkali Tolkienowie.

Mało tego: Derdziński uważa, że Tolkienowie do Gdańska trafili z mazurskiej wsi Tołkiny, co miałoby tłumaczyć pochodzenie ich nazwiska!

Sam JRR Tolkien w swojej książce “Potwory i krytycy” wspomina: “Nie jestem Niemcem, choć moje nazwisko jest niemieckie (…), po dwustu latach „krew” pochodząca z Saksonii i Polski jest prawdopodobnie pomijalnym składnikiem fizycznym”.


John Ronald Reuel (JRR) Tolkien urodził się w 1892 roku w państwie Orania (dziś część RPA) w Afryce. W 1895 trafił z rodziną do Anglii. Studiował łacinę, grekę i językoznawstwo porównawcze na Oksfordzie. Później został wykładowcą tegoż uniwersytetu, ucząc i badając język staroangielski. Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku Tolkien zaczął pisać pierwsze opowiadania i powieści fantastyczne, tworzyć mitologię i geografię Śródziemia. Zasłynął na całym świecie jako autor “Hobbita” i “Władcy Pierścieni” oraz wydanego pośmiertnie dzieła “Silmarillion”.