Prawie 500 żeglarzy w Krynicy Morskiej. Cztery zwycięstwa gdańszczan na otwarcie sezonu

W dniach 19-21 maja w Krynicy Morskiej odbyły się regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, które tradycyjnie otwierają sezon żeglarski w Polsce. Na Zalewie Wiślanym o medale i punkty kwalifikacyjne do regat rangi mistrzostw świata i Europy walczyli przedstawiciele klas nieolimpijskich. Nie zabrakło triumfów zawodniczek i zawodników gdańskich klubów.
22.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwie dziewczyny na łódce z żaglem
Ewa Lewandowska i Julia Żmudzińska zwyciężyły w klasie 29er
fot. PZŻ

Dobra pogoda do pływania

Przez całe regaty w Krynicy Morskiej było słonecznie, a wiatr wiał z siłą od kilku do kilkunastu węzłów. W większości klas udało się przeprowadzić większość zaplanowanych wyścigów. Faworyci nie zawiedli. 

Najbardziej zacięta rywalizacja

W windsurfingowej klasie iQFoil mężczyzn do lat 19 trwała najbardziej zacięta rywalizacja o zwycięstwo ze wszystkich klas. Praktycznie deska w deskę ścigali się Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski) i Maciej Pietrzak (Sopocki Klub Żeglarski). Po rozegraniu siedmiu wyścigów obaj uzbierali taką samą liczbę punktów, obaj mieli też na swoim koncie po dwa wygrane wyścigi, a o zwycięstwie Lewińskiego zadecydowała większa liczba drugich miejsc. 

- To były trudne regaty, bo jednak dla klas z foilami było trochę za mało wiatru. Na szczęście udało się rozegrać przynajmniej siedem wyścigów. Rywalizacja o zwycięstwo do ostatnich metrów dostarcza sporych emocji. Cieszę się, że wygrałem tę wojnę nerwów, choć żeglowało się ciężko. Krynica Morska nie jest łatwym akwenem, jest tu dość płytko, specyficzna fala i spory prąd - mówił po zawodach Igor Lewiński. 

Inne trzy gdańskie zwycięstwa i jedno drugie miejsce

W klasie 29er wygrały Ewa Lewandowska i Julia Żmudzińska (AZS AWFiS Gdańsk), które wyprzedziły męską załogę August Sobczak i Krzysztof Królik (Chojnicki Klub Żeglarski). 

Wyraźne zwycięstwa odnieśli: Oskar Duzowski (Gdański Klub Żeglarski) w klasie Techno 293 (4.0) oraz Jakub Falkowski (Gdański Klub Żeglarski) w klasie Techno 293 Open

W klasie ILCA 6 ton rywalizacji nadawali Filip Olszewski (MKS Dwójka Warszawa) i Filip Jarosiewicz (AZS AWFiS Gdańsk). Obaj wygrali po cztery wyścigi, ale ostatecznie o dwa punkty lepszy okazał się ten pierwszy. 


Wyniki regat

 

TV

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona na Górze Gradowej