• Start
  • Wiadomości
  • Czekamy na odbicie! Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 100 tys. pasażerów w I kwartale 2021 r.

Czekamy na odbicie! Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 100 tys. pasażerów w I kwartale 2021 r.

W ciągu trzech miesięcy 2021 w Porcie Lotniczym Gdańsk zanotował 105 095 podróżujących (spadek o 88,2% vs. I kw. 2020) i 3 314 operacji lotniczych (spadek o 64,4%). O ponad 16% wzrosła ilość obsługiwanych towarów i poczty. - Mam nadzieję, że szczepionki będą panaceum na odblokowanie całej Europy, w tym Polski - komentuje wyniki Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
16.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku, w 2021 r. ruch pasażerski na gdańskim lotnisku spadł o 88,2%
W stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku, w 2021 r. ruch pasażerski na gdańskim lotnisku spadł o 88,2%
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Po pierwszym kwartale 2021 liczba pasażerów znacząco różni się od wyniku, jaki Port miał w I kwartale 2020. Jednak w styczniu i lutym ub. roku ruch był zupełnie normalny, pierwsze symptomy koronawirusa pojawiły się na początku marca, a 14 marca regularny ruch pasażerski został całkowicie wstrzymany. W pierwszym kwartale 2021 roku loty co prawda mogły się odbywać, ale podróże do poszczególnych krajów wiążą się z wieloma różnymi ograniczeniami.

- Wyniki za pierwszy kwartał 2021 nie są najlepsze, lecz tego się należało spodziewać przy obserwowanym poziomie ruchu. Odprawiamy tylko 10% pasażerów, których powinniśmy odprawiać, gdyby nie COVID. Dalej czekamy na wznowienie ruchu lotniczego. Mam nadzieję, że szczepionki będą panaceum na odblokowanie całej Europy, w tym Polski. Są pierwsze pozytywne sygnały, że być może wakacje będą lepsze. Jeżeli w okresie letnim będziemy mogli podróżować swobodnie, to będziemy na prostej do wychodzenia z kryzysu, to będzie ten moment, od którego będzie tylko lepiej – mówi Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Władze Portu Lotniczego Gdańsk liczą na to, że ruch pasażerski wzrośnie wraz z większą liczbą osób zaszczepionych
Władze Portu Lotniczego Gdańsk liczą na to, że ruch pasażerski wzrośnie wraz z większą liczbą osób zaszczepionych
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl
 

Port Lotniczy Gdańsk w I kwartale 2021 roku osiągnął wzrost w operacjach cargo. Odprawił 2 097 ton towarów, to jest więcej o 16,2% w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Cargo stanowi 1,5% przychodów gdańskiego lotniska.

loty


Za trzy miesiące tego roku Port Lotniczy zanotował 12 221 000 złotych straty. Ma to bezpośredni związek ze zmniejszeniem liczby operacji lotniczych i obsłużonych pasażerów.

Liczyliśmy, że sytuacja pandemiczna będzie się poprawiać i w tym roku wypracujemy zyski. Po trzech miesiącach mamy straty. Jeżeli ta sytuacja będzie trwać, to będziemy musieli pożyczyć więcej pieniędzy z banku – przyznał Tomasz Kloskowski.

W Porcie Lotniczym Gdańsk w związku z pandemią wprowadzono surowe rygory sanitarne
W Porcie Lotniczym Gdańsk w związku z pandemią wprowadzono surowe rygory sanitarne
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Kondycja finansowa nie ma bezpośredniego wpływu na inwestycje realizowane w porcie. Na ukończeniu jest budowa biurowca Alpha w ramach Airport City Gdańsk. Natomiast przy rozbudowie terminalu pasażerskiego trwają ostatnie prace zewnętrzne, a następnie będą realizowane roboty wykończeniowe. Port Lotniczy Gdańsk.


Port Lotniczy ma w siatce na ten sezon letni 82 połączenia z Gdańska do 21 państw (w tym Polski), na 69 lotnisk, realizowane przez 10 przewoźników. Linie lotnicze co kilka dni komunikują uruchomienie latem nowych lotów. Prezes Tomasz Kloskowski przyznaje, że lotnisko prowadzi intensywne i interesujące rozmowy z przewoźnikami o nowych kierunkach.


Siatka lotów w 2021 r.:


Aarhus, Alicante, Barcelona-Reus, Belfast, Billund, Birmingham, Bristol, Chania/Kreta, Dublin, Edynburg, Goteborg, Hamburg, Kopenhaga, Kijów-Boryspol, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Malta, Manchester, Mediolan-Bergamo, Newcastle, Odessa, Oslo-Torp, Pafos, Piza, Santorini, Sztokholm-Skavsta, Vaxjo, Wrocław, Zadar; Ryanair;
Aberdeen, Alesund, Baracelona El-Prat, Bergen, Billund, Bodo, Burgas, Charków, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Heraklion/Kreta, Goteborg, Edynburg, Eindhoven, Hamburg, Haugesung, Kolonia-Bonn, Kijów-Żulany, Kristiansand, Kutaisi, Larnaka, Liverpool, Londyn-Gatwick, Londyn-Luton, Lwów, Malmo, Mediolan-Bergamo, Molde, Mykonos, Odessa, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais, Rejkiawik-Keflavik, Santorini, Split, Stavanger, Skelleftea, Sztokholm-Skavsta, Tromso, Trondheim, Turku; Wizz Air;
Kraków, Warszawa LOT;
Amsterdam KLM; Kopenhaga SAS; Frankfurt, Monachium Lufthansa, Kijów-Boryspol SkyU, Dusseldorf Eurowings, SWISS Zurych, Finnair Helsinki


Szczegółowe dane o pasażerach w 2021:

- styczeń 43 654, spadek o 88,3% w porównaniu do stycznia 2020
- luty 26 477, spadek o 92,8% w porównaniu do lutego 2020
- marzec 34 964, spadek o 75,9% w porównaniu do lutego 2020

Pełne sprawozdanie: Port Lotniczy Gdańsk_ I kw. 2021 r. (988.52 KB)

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy