• Start
  • Wiadomości
  • Czat z prezydent Gdańska. Mniej wpływów do miejskiej kasy w dobie pandemii 

Czat z prezydent Gdańska. Mniej wpływów do miejskiej kasy w dobie pandemii 

We wtorek 12 maja 2020 r., prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz spotkała się na profilu FB z mieszkańcami i sympatykami Gdańska. Odpowiadała na pytania dotyczące funkcjonowania miasta m.in. o pracy urzędu, otwarciu przedszkoli i szkół, kwestiach wyborczych. Poprosiła też o radę, czy ma podjąć wyzwanie i zaśpiewać w popularnej ogólnopolskiej akcji #hot16challenge - zbiórce dla pracowników ochrony zdrowia.
( 12.05.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dobradulkieiwcz800

To kolejne internetowe spotkanie prezydent Aleksandry Dulkiewicz z gdańszczankami i gdańszczanami i sympatykami Gdańska z Polski i zagranicy. Ta forma w czasach pandemii koronawirusa ta forma kontaktów z mieszkańcami sprawdza się bardzo dobrze

gdansk.pl

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz rozpoczęła spotkanie z internautami od przedstawienia aktualnych statystyk związanych z wirusem COVID-19. 

Od początku pandemii:

  • 190 - osób zachorowało w Gdańsku
  • 77 - osoby wyzdrowiały
  • 49 - przebywa w szpitalach 
  • 56 - przebywa w izolacji domowej
  • 8 - mieszkańców Gdańska zmarło  
  • 800 - osób przebywa na kwarantannie

Pierwsze pytanie, na które odpowiedziała prezydent Dulkiewicz, dotyczyło pracy Urzędu Miejskiego, a konkretnie możliwości wyrobienia sobie dowodu osobistego 

- Urząd działa, wszystkie sprawy są załatwiane, ale nadal w większości zdalnie - wyjaśniła pani prezydent. - Nie wiemy, kiedy będzie można przyjść osobiście do urzędu. Dziś te wizyty, czy po odbiór dowodu czy w innych sprawach, odbywają się z zachowaniem niezbędnych zasad ostrożności. Mimo wiosny, rozluźnienia widocznego na ulicach, otwarcia galerii, choroba nie minęła!. Dlatego cały czas zachowujemy ostrożność, większość rzeczy załatwia się indywidualnie z klientem, przypominam że coraz więcej rzeczy można załatwić internetowo 

Prezydent przypomniała też o muralu dedykowanym służbom medycznym, który powstał  na przęśle wiaduktu nad ulicą Siennicką w Gdańsku. Mural powstał w ciągu kilku dni a jego otwarcie zaplanowano na wtorek 12 maja, Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. 

- Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy ten zawód: ciężki, niedoceniany wykonują - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Jeśli macie w domu pielęgniarkę, pielęgniarza, położną - podziękujcie im. 

 

W Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej Gdańsk dziękuje bohaterom. Mural dla medyków już gotowy

 

Pani prezydent poprosiła też swoich słuchaczy o radę, czy ma podjąć wyzwanie i zaśpiewać w popularnej ogólnopolskiej akcji #hot16challenge - zbiórce dla pracowników ochrony zdrowia.

- Mam dylemat, zostałam nominowana przez Przemysława Staronia, nauczyciela roku - mówiła prezydent Dulkiewicz. - Akcja słuszna, potrzebna na rzecz służb medycznych, ale mam wątpliwości po występie prezydenta Andrzeja Dudy. 

 

 

Joanna Szczepańska zapytała o basen ogólnodostępny w dzielnicy Piecki Migowo. W odpowiedzi usłyszała że taki basen istnieje przy szkole nr 2 przy ulicy Marusarzówny.

- Przygotowujemy się do jego modernizacji, nie planujemy budowy drugiej pływalni na Morenie - wyjaśniła Aleksandra Dulkiewicz. - Powstały w ostatnich czasach baseny w Kokoszkach, na Osowej, Stogach, Oruni, kończymy modernizację pływalni przy Zespole Szkół Energetycznych przy ulicy Reja, te wszytskie baseny w godzinach popołudniowych są ogólnodostępne. Mam nadzieję, że pani Joanna znajdzie coś dla siebie.  

Internauci ponownie pytali też o otwarcie żłobków i przedszkoli. Tego rodzaju opieka dotyczy 22 tysięcy dzieci w Gdańsku, w mieście działa 60 przedszkoli publicznych, ponad 100 niepublicznych, a w 70 szkołach są klasy zerowe. Miasto planuje otworzyć te placówki 18 maja 2020 roku. 

 

Otwarcie gdańskich żłobków i przedszkoli. Piotr Kowalczuk: "Nie wcześniej niż 18 maja"

 

- Chcemy już wolności i mniejszych ograniczeń naszych swobód, ale choroba cały czas jest - podkreśliła prezydent Dulkiewicz. - Przygotowujemy się do bezpiecznego otwarcia przedszkoli, bo zdrowie i życie naszych dzieci, a co za tym idzie naszych rodzin, jest naszym priorytetem. Od służb wojewody otrzymaliśmy środki do dezynfekcji, pozostałych wskazywanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego środków ochrony indywidualnej nie mamy, staramy się zorganizować je sami. 

 

dobrymuralllll
Podczas czatu prezydent przypomniała o muralu dedykowanym służbom medycznym, który powstał  na przęśle wiaduktu nad ulicą Siennicką w Gdańsku, a który we wtorek 12 maja w Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej został "otwarty" 
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Prezydent Gdańska poinformowała też internautów o drastycznym obniżeniu wpływów do miejskiej kasy w dobie pandemii. 

- W stosunku do ubiegłego roku, w samym kwietniu spadek wpływów zarówno z podatków od osób fizycznych, jak i od osób prawnych wyniósł ponad 80 mln - tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz. -  Często jak operujemy na tak dużych liczbach, nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić na jakie działania te kwoty się przekładają. Za 80 mln moglibyśmy zbudować 15 przedszkoli modułowych lub kupić 10 nowoczesnych tramwajów, 80 mln to czterokrotność jednorocznego budżetu obywatelskiego albo koszt wybudowania pięciu nowych basenów. 

 

Miasto straciło ponad 81 mln zł z podatków - zamraża bieżące wydatki, przesuwa inwestycje 

 

Pani prezydent podkreśliła, że w rozmowach z rządem przedstawiciele samorządów starają się zmienić system ich finansowania samorządów, żeby samorządy miały z czego finansować np. komunikację miejską, wywóz śmieci itp. 

- Od września czekają nas podwyżki dla nauczycieli, które im się należą, ale już dziś wiemy, że z budżetu państwa dostaniemy jedną czwartą na ich pokrycie, to oznacza że w budżecie miasta pieniadze będziemy musieli przesunąć z innych działań - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.  


Na koniec spotkania, w którym uczestniczyło ponad czterystu internautów, prezydent Gdańska powiedziała, że wielu mieszkańców pytają, co będzie z Jarmarkiem św. Dominika. 

- Chcielibyśmy, żeby jarmark się odbył, choć pewnie w zmienionej formule - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Współpracujemy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi, które przygotowują jarmark. Dziś zabronione są zgromadzenia, czekamy na wytyczne.