• Start
  • Wiadomości
  • Czat z prezydent Gdańska: 230 dzieci urodzonych dzięki miejskiemu programowi in vitro

Czat z prezydent Gdańska: 230 dzieci urodzonych dzięki miejskiemu programowi in vitro

We wtorek, 2 czerwca, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz tradycyjnie spotkała się z internautami na czacie. Rozmawiano m.in. o rocznicy wyborów 4 czerwca, czwartkowej wizycie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w Gdańsku i o zakończeniu roku szkolnego.
( 02.06.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
tschad

 

Na początku wirtualnego spotkania Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że w Dzień Dziecka otwarto nowy dom dla dzieci na Chełmie, w którym już wkrótce zamieszka 14 młodych gdańszczanek i gdańszczan. - Mam nadzieję, że znajdą tam ciepło, którego nie mieli w swoim środowisku - komentowała prezydent.

Z kolei 2 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień In Vitro, a w ramach gdańskiego programu rozrodczości na świat przyszło już 230 małych obywateli i obywatelek. 

- To duża radość i bardzo ważny program społeczny. Tylko w tym roku w ramach programu było już 46 urodzeń - dodała Aleksandra Dulkiewicz.

Następnie prezydent odpowiadała na nadesłane przez internautów pytania. Oto niektóre z nich:

 

  • Kiedy zostaną otwarte boiska przyszkolne dla osób spoza szkoły?

- To nie takie proste, od 21 maja stopniowo otwieramy orliki, a od 1 czerwca stopniowo otwierane będą dla osób z zewnątrz także boiska przyszkolne. Decyzję podejmą administrujący nimi dyrektorzy. Zamknięte obiekty sportowe będą stopniowo udostępniane od 19 czerwca stopniowo otwierane

 

  • Kiedy Urząd Miejski w Gdańsku będzie otwarty dla mieszkańców?

- Urzędy nie zostały zamknięte podczas epidemii. Aktualnie otwarte są wszystkie sale obsługi mieszkańców i tam załatwiane są sprawy. Proszę dla ułatwienia rejestrować wcześniej wizytę telefonicznie lub przez internet. Online urząd otwarty jest przez cały czas, coraz więcej procedur można załatwić nie wychodząc z domu.

 

  • Czy w czwartek (4 czerwca) Gdańsk odwiedzi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski? - Wszystko na to wskazuje. Chcemy wspólnie przypomnieć tego dnia w Gdańsku o rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce, które odbyły się 4 czerwca, 31 lat temu, a przede wszystkim o tym, że staliśmy się wówczas obywatelami i obywatelkami. Ludźmi, dla których karta wyborcza ma moc, może zmieniać świat. Około godziny 16.30 będziemy razem przy Dworze Artusa, ale proszę Was bardzo kochani - uważajcie na siebie i zachowujcie dystans 2 metrów, jeśli nie - załóżcie maseczki. Spotkanie  będzie także transmitowane na profilach Fb Rafała Trzaskowskiego i moim.

Czat z prezydent Dulkiewicz: - Wywieście flagi Gdańska na święto samorządów

Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała do mieszkańców: - Wywieście biało - czerwone flagi 4 czerwca, ja wywieszę flagę Polski na najwyższym maszcie w Gdańsku, na Górze Gradowej o godz. 14. Będzie to flaga symboliczna, uszyta podczas ubiegłorocznego święta wolności i solidarności w strefie społecznej przy Europejskim Centrum Solidarności. Szyliśmy tę flagę razem, wszyscy którzy chcieli brali w tej akcji udział.

  • Jak to jest, że odmawia się osobistych interwencji u pani prezydent, bo wirus, a następnego dnia wręcza pani klucze do wyremontowanego mieszkania?

- Wręczyłam klucze jednej rodzinie z piękną i trudną historią, w bezpieczny sposób. Jeśli będzie już bezpiecznie, moje rozmowy bezpośrednie z mieszkańcami wrócą. Dziś załatwiamy wszystkie sprawy w salach obsługi mieszkańców.

 

Czy będzie zakończenie roku w gdańskich szkołach, można je przecież zorganizować w plenerze?

- Nie rozmawialiśmy jeszcze z dyrektorami szkół o zakończeniu roku szkolnego, nie wiem, jak będzie. Wiele będzie zależało od kreatywności dyrektorów. Moja 12-letnia córka też bardzo tęskni za rówieśnikami. To bardzo trudne dla młodych ludzi, ale trzeba działać rozważnie. 

Prezydent zapewniła, że odpowiedzi na pytania, których nie zdążyła udzielić w trakcie czatu, będą udzielone w komentarzach pod pod czatem.

 

ZOBACZ ZAPIS CZATU

 

Czat z prezydent Gdańska. Mniej wpływów do miejskiej kasy w dobie pandemii

 

Prezydent przypomniała także o uruchomionej w zeszły tygodniu akcji wsparcia ofiar przemocy “Zostań w domu bez przemocy”: - Jeśli komuś dzieje się krzywda, albo sami jesteście ofiarami jakiejkolwiek przemocy, dzwońcie proszę pod ten całodobowy numer. Uzyskacie pomoc, nie bądźcie obojętni wobec krzywdy, to jest najgorsze.

Spotkanie zakończyło się dobrą wieścią dla rowerzystów: 2 czerwca Miasto ogłosiło postępowanie na budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Świbnieńskiej i Akwenowej na Wyspie Sobieszewskiej.