• Start
  • Wiadomości
  • Czat z prezydent Dulkiewicz: - Wywieście flagi Gdańska na święto samorządów 

Czat z prezydent Dulkiewicz: - Wywieście flagi Gdańska na święto samorządów 

We wtorek, 26 maja, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz spotkała się na swoim profilu FB z mieszkańcami i sympatykami Gdańska. Mówiła m.in. o 30 rocznicy powstania samorządów w Polsce i świętowaniu tego wydarzenia w Gdańsku i walce samorządów z rządem o wsparcie finansowe.  
( 26.05.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dulkiew27majadobra
- Tak naprawdę to reforma samorządowa zmieniła Polskę - mówiła podczas spotkania na swoim profilu FB Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska 
Fot. gdansk.pl

 

Czat z prezydent Dulkiewicz: - Wszyscy w DPS Polanki są zdrowi

 

Prezydent Dulkiewicz rozpoczęła spotkanie od przypomnienia, że 27 maja 1990 roku, czyli 30 lat temu, odbyły się w Polsce wolne, demokratyczne wybory do rad gmin. 

- Gminy, miasteczka i miasta uzyskały swoją samorządność - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Samorządność dla mnie oznacza, że bierzemy sprawy w swoje ręce: razem się dogadujemy, szukamy kompromisu, znajdujemy finansowanie różnych pomysłów, które ulepszają nasze życie od infrastruktury po budowę tkanki społecznej. Jutrzejsze święto samorządu jest świętem każdej i każdego z nas. Wtedy, 30 lat temu, mieszkańcy Polski wzięli odpowiedzialność w swoje ręce, przestał decydować sekretarz partii. Apeluję do mieszkańców - pamiętajcie o naszym świecie, jeśli macie - wywieście flagi Gdańska, flagi polskie. Tak naprawdę to reforma samorządowa zmieniła Polskę.

 

 

Czat z prezydent Gdańska. Mniej wpływów do miejskiej kasy w dobie pandemii

 

Aleksandra Dulkiewicz przypomniała też, że w środę, 27 maja o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie w Radzie Miasta Gdańska, podczas którego zaprezentowana zostanie publikacja „Gdańsk wczoraj i dziś”, a radny Grzegorz Grzelak wygłosi wykład. 

Prezydent Gdańska nawiązała też do wtorkowego spotkania z premier Jadwigą Emilewicz w Warszawie, na które do Warszawy przyjechali przedstawiciele Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich - z Trójmiasta Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. 

- Konsekwentnie apelujemy o stworzenie prawdziwej tarczy antykryzysowej dla samorządów - mówiła prezydent Dulkiewicz. -  Żebyśmy mogli poradzić sobie z kryzysem, którego doświadczamy, konieczne jest chociażby poluzowanie zasad finansowych w perspektywie pięciu lat oraz wyrównanie subwencji oświatowych.

 

Prezydent przedstawiła dane statystyczne dotyczące pandemii koronawirusa od początku pandemii w Gdańsku:

  • 196 zainfekowane osoby
  • 40 aktualnie chorych, z czego 19 osób przebywa w szpitalach
  • 147 osób wyzdrowiało
  • 9 ofiar śmiertelnych

 

Aleksandra Dulkiewicz zaprosiła też mieszkańców na świętowanie w najbliższy weekend rocznicy nadania przywilejów kazimierzowskich Gdańskowi.   

- Zachęcam serdecznie, aby w sposób bezpieczny, używając zdrowego rozsądku, odwiedzić lokalne kawiarnie i restauracje, przywracając do życia nasze miasto - zachęcała prezydent Gdańska. - Paragon z gdańskich barów czy restauracji będzie biletem wstępu do kina samochodowego, które w najbliższy weekend zacznie działać na Placu Zebrań Ludowych.