Każdy mieszkaniec Gdańska będzie mógł zarejestrować się poprzez stronę internetową dedykowaną akcji i zamówić 0,5 tony lub tonę kompostu. Za kompost zapłaci symboliczną złotówkę, a dowóz otrzyma bezpłatnie. Akcja rozpoczyna się od 11 kwietnia, kiedy to ruszają zapisy za pośrednictwem wspomnianej strony. Zbieranie zapisów trwa do 22 kwietnia. Drugim etapem będzie dostarczanie zamówionego kompostu pod wskazany adres. Rozwożenie kompostu rozpocznie się 9 i potrwa do 27 maja. Za transport odpowiadać będą Gdańskie Usługi Komunalne. Rejestrując się należy pamiętać, że adres dostawy musi znajdować się w granicach administracyjnych Gdańska.
- Zapraszamy gdańszczan do skorzystania z Czarnego Złota. To akcja, która nie tylko związana się z wiosną i pracami ogrodowymi. Jest to dla nas przede wszystkim akcja edukacyjna. Pokazuje, że segregowanie odpadów ma sens i każdy z nas może czerpać z niego wymierne korzyści - mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. - Dzięki temu, że mieszkańcy coraz lepiej segregują odpady i oddzielają frakcję bio, którą my w ich imieniu w sposób przemysłowy kompostujemy, otrzymujemy dobry produkt z recyklingu organicznego. Na tym polega siła idei gospodarki obiegu zamkniętego, na której skupiamy się w strategii rozwoju Zakładu Utylizacyjnego
Sukces akcji „Czarne złoto ogrodników” - mieszkańcy zamówili 1700 ton kompostu
Kto może skorzystać z akcji
Oferta dotyczy mieszkańców Gdańska, którzy dokonują opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie danej nieruchomości.
Aby zabezpieczyć bezpłatny dowóz kompostu do 300 gospodarstw domowych, na stronie istnieje dzienny limit przyjmowania zgłoszeń wynoszący 30. Następnie rejestracja zostanie zablokowana, a o północy kolejnego dnia rozpocznie się nowy cykl przyjmowania 30 adresów.
Produkt będzie dostarczany od 9 do 27 maja pod adresy wskazane w zamówieniach. Po kompost można również przyjechać do Zakładu osobiście i korzystając z własnego transportu zakupić 1 tonę za symboliczną złotówkę. Taka cena będzie obowiązywała od 9 do końca maja i oferowana jest mieszkańcom Gdańska.
Recykling organiczny - "mokre" odpady wracają na trawniki jako kompost. Jak to działa w Gdańsku?
Jak dostarczany będzie kompost
Za transport zamówionego kompostu odpowiadać będą Gdańskie Usługi Komunalne. Zamówić można w dwóch opcjach: 500 kg, lub 1 tonę środka zarejestrowanego pod nazwą SK-9. Kompost dostarczony zostanie w workach typu big-bag i wysypany w uzgodnionym miejscu. Worki do przewozu kompostu nie będą zostawiane w miejscu transportu.
Przed skorzystaniem z promocji, należy dokładnie zapoznać się z dwoma regulaminami zakupu oraz transportu, a także z certyfikatem, w którym określono możliwości zastosowania polepszacza gleby SK-9 i podano jego skład.
- Wiemy jak ważna dla mieszkańców jest możliwość transportu, którą oferujemy podczas akcji “Czarne złoto ogrodników”. Wielu z nich nie może indywidualnie przyjechać do zakładu po kompost, dlatego w tym roku po raz kolejny 300 gospodarstw domowych skorzysta z bezpłatnego transportu - podkreśla Bartosz Piotrusiewicz, prezes spółki Gdańskie Usługi Komunalne, która rozwiezie zamówiony podczas akcji kompost. - Należy pamiętać, że do wszystkich, którzy złożą zamówienie w kwietniu przez formularz na stronie, dostarczymy wskazaną ilość tzw. kompostu w maju, po wcześniejszym poinformowaniu o terminie dostarczenia. Ważną informacją jest, że w tym roku nie będziemy już wjeżdżać w alejki działkowe i jeżeli mieszkańcy chcą zamówić kompost na potrzeby swojej działki tzw. ROD, powinni mieć na uwadze, że zostanie on dostarczony przed bramę główną.
RedukujeMY zapachy z Szadółek - Zakład Utylizacyjny ogłasza program REDU
SK-9 - nowa jakość kompostu
W tym roku nowością jest sam produkt, ponieważ zgodnie z najnowszą decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (G-1128/22) zakład oferuje w promocyjnej cenie produkt SK-9, czyli środek poprawiający właściwości gleby, którego skład jest nieco inny, a możliwości wykorzystania zostały zwiększone o możliwość uprawy roślin polowych czy sadowniczych.
- 15 marca otrzymaliśmy pozytywną decyzję ministerstwa na wprowadzenie do obrotu organicznego polepszacza gleby SK-9. Otwiera to szereg możliwości dla osób uprawiających rośliny polowe, sady, warzywa czy rośliny ozdobne - tłumaczy Michał Dzioba.
Środek „SK-9” wzbogaca glebę w składniki pokarmowe, poprawia właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleb.
Środek może być stosowany w uprawie polowej roślin rolniczych, sadowniczych, warzywnych i ozdobnych, a także na trawniki i do rekultywacji gleb zdegradowanych. Kompost może być stosowany do poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wszystkich rodzajów gleb, m.in. w uprawie roślin ozdobnych i trawników, jako komponent dla upraw roślin doniczkowych czy balkonowo-tarasowych, a także w rekultywacji terenów zdegradowanych. Szczególnie polecany jest dla gleb o niskiej zawartości próchnicy.
Uwaga! Produkt może zawierać śladowe ilości drobnego szkła i folii. Zalecane jest używanie rękawiczek ochronnych przy jego stosowaniu. Przy wykorzystaniu zgodnym z przeznaczeniem oraz instrukcją jest bezpieczny dla środowiska. Kompost spełnia wszystkie przewidziane prawem normy i wymogi jakościowe.
A jeśli ktoś nie zdąży się zarejestrować?
Z myślą o tych, którym nie uda się zarejestrować poprzez formularz zgłoszeniowy, Zakład Utylizacyjny przygotował dodatkową promocję. Gdańszczanie mają możliwość zakupić kompost SK-9 w cenie 1 zł za tonę. Promocja będzie obowiązywała od 9 do końca maja lub do wyczerpania zapasów.
Złożenie zamówienia jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu akcji i regulaminu transportu, dostępnych na stronie internetowej akcji. Czarne złoto ogrodników to oferta łączoną dwóch spółek miejskich: Zakładu Utylizacyjnego i Gdańskich Usług Komunalnych.