• Start
  • Wiadomości
  • Cykl Miastoprojekcje powraca do IKM. Dwa filmy i dwie dyskusje

Cykl Miastoprojekcje w IKM. Dwa filmy i dwie dyskusje - o dźwiękach i zwierzętach w mieście

Miastoprojekcje to pokazy filmowe i dyskusje o mieście i jego różnorodnych, nie tylko architektonicznych czy urbanistycznych, aspektach. Najbliższe spotkania odbędą się 7 grudnia (w środę) - po filmie “Cały ten dźwięk” Filip Szałasek porozmawia z Antonim Michnikiem, a 14 grudnia - po projekcji filmu „Stambuł bez smyczy”, dyskusję z prof. Maciejem Trojanem poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz. Wstęp wolny.
06.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta z długimi ciemnymi włosami idzie ulicą miasta, ma przewieszony przez ramię magnetofon szpulowy, a w ręku mikrofon.
Na zdjęciu wokalistka, performerka i kompozytorka Laurie Amat.
fot. kadr z film "Cały ten dźwięk”

Marcin Dymiter o związkach pejzażu z dźwiękiem i hałasu z architekturą

Co słyszysz codziennie? Wiesz, jak dźwięk i hałas wpływa na Ciebie i Twoje otoczenie? W środę, 7 grudnia, Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40) zaprasza na film, który nie tylko opowiada o dźwięku, ale inspiruje do podjęcia zmian na lepsze w życiu codziennym, również na większą – miejską skalę. Po pokazie filmu „Cały ten dźwięk” z gościem, ekspertem i pasjonatem dźwięku – Antonim Michnikiem, porozmawia Filip Szałasek. 

Kolejne spotkanie w ramach Miastoprojekcji odbędzie 14 grudnia i dotyczyć będzie zwierząt domowych, które w miastach na całym świecie są codziennością. Wstępem do rozmowy będzie poruszający film dokumentalny opowiadany z perspektywy wyjątkowych mieszkańców Stambułu – psów mieszkających na ulicach miasta. To film o symbiozie gatunków, ale i pełnym sprzeczności świecie ludzi widzianym oczami czworonogów. Spotkanie z prof. Maciejem Trojanem poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz.

Czy muzyka to sztuka czy nauka, jak uważa pewien naukowiec, który przekłada dźwięki na matematyczne wzory - to temat również poruszany w filmie „Oh, it Hertz”
Czy muzyka to sztuka czy nauka, jak uważa pewien naukowiec, który przekłada dźwięki na matematyczne wzory - to temat również poruszany w filmie „Oh, it Hertz”
fot. kadr z film "Cały ten dźwięk”

O czym jest film „Cały ten dźwięk”? 

Środa, 7 grudnia, godz. 18, „Cały ten dźwięk” („Oh, it Hertz”), reż. Gunnar Hall Jensen, Norwegia, 2020, 88 minut

Każdy muzyk odbiera dźwięki w pogłębiony sposób, ale wokalistka, performerka i kompozytorka Laurie Amat traktuje otaczające nas odgłosy z wyjątkowym namaszczeniem. Jej pasja zaprowadziła ją aż do… sal koncertowych w III Rzeszy. Odkryła, że to naziści ustawili powszechnie obowiązujący dziś poziom strojenia na 440 Hz. Ponoć przy takiej częstotliwości odbiorcy odczuwają niepokój, robią się agresywni i łatwiej nimi manipulować. 

W filmie Gunnara Halla Jensena („Gunnar szuka Boga”) poznajemy też perkusistkę, która pomimo utraty słuchu gra na ukochanym instrumencie. Odwiedzamy naukowca rozpisującego dźwięki na matematyczne wzory - według niego muzyka to przede wszystkim nauka, a nie sztuka. Przekraczamy próg szpitala, gdzie projektantka dźwięku zwraca uwagę na to, jak istotne jest dbanie o higienę słuchową pacjentów. Niestety jej zalecenia są nagminnie ignorowane. 

„Cały ten dźwięk” otwiera widzom oczy (a może raczej uszy) na tę istotną sferę życia. Czy po jego obejrzeniu będziemy bardziej czujni? Film jest niezwykle dopracowany zarówno pod względem dźwiękowym, jak i wizualnym, a bohaterowie i ich zadziwiające historie odsłaniają nowy, fascynujący świat, który znajduje się tuż obok nas.

Po spotkaniu odbędzie się rozmowa z Antonim Michnikiem, poprowadzi ją Filip Szałasek.

Kim jest Antoni Michnik? 

Antoni Michnik jest doktorantem w Instytucie Sztuki PAN, absolwentem Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, historykiem kultury, performerem i kuratorem. Członek założyciel researchersko - performatywnej Grupy ETC. Od jesieni 2013 w redakcji magazynu „Glissando”. Współredaktor książek „Fluxus w trzech aktach. Narracje – estetyki – geografie Grupy ETC” (Wyd. Krytyki Politycznej, 2014) oraz „Poza Rejestrem. Rozmowy o muzyce i prawie autorskim” (Fundacja Nowoczesna Polska, 2015).

Filip Szałasek to literaturoznawca, krytyk muzyczny i dźwiękowy. Autor książek „Jak pisać o muzyce” (2015) i „Nagrania terenowe” (2018). Jeden z czołowych aktywistów dźwiękowych w Polsce wg raportu Central European Network for Sonic Ecologies (CENSE Almanac 2021).

Film „Stambuł bez smyczy”. Kto nie lubi historii opowiadanych z punktu widzenia czworonogów? Tym razem bezdomne psy oprowadzają nas po Stambule
Film „Stambuł bez smyczy”. Kto nie lubi historii opowiadanych z punktu widzenia czworonogów? Tym razem bezdomne psy oprowadzają nas po Stambule
fot. kadr z filmu „Stambuł bez smyczy”

O czym jest film „Stambuł bez smyczy”?

Środa, 14 grudnia, godz. 18, „Stambuł bez smyczy” („Stray”), reż. Elizabeth Lo, 2020, USA, 70 min.

Kto nie lubi historii opowiadanych z punktu widzenia czworonogów? Tym razem bezdomne psy oprowadzają nas po Stambule – gigantycznej metropolii, w której żyje ich bardzo wiele a przetrwanie każdego dnia wymaga walki. Choć trzeba przyznać, że ludzcy mieszkańcy stolicy Turcji są raczej sympatycznie nastawieni do bezpańskich zwierzaków. Poznajemy trzech bohaterów. Zaciekle broniący swojej niezależności Zeytin oprowadza nas po mieście nocą, opiekuńczy Nazar łatwo nawiązuje kontakty z ludźmi, zaś szczeniaczek Kartal znajduje schronienie w ramionach bezdomnego nastolatka wdychającego klej. Poruszający i świetnie zrealizowany film Elizabeth Lo otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Międzynarodowego podczas ostatniej edycji festiwalu Hot Docs w Toronto. Film otrzymał I Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia na 18. Millennium Docs Against Gravity.

Po filmie odbędzie się rozmowa z prof. Maciejem Trojanem.

Kim jest profesor Maciej Trojan?

To psycholog, który jako pierwszy w Polsce prowadzi badania z etologii poznawczej psów [etologia to dziedzina zoologii zajmująca się szeroko pojętymi badaniami zachowań zwierząt]. Prof. Trojan od 1993 roku jest związany z Zakładem Psychologii Zwierząt, Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, początkowo jako student, potem jako doktorant (1996), a od roku 2000 jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Podtrzymując tradycję Zakładu o ponad 40-letniej historii prowadzi badania w zakresie psychologii porównawczej. Prowadzi prace zarówno laboratoryjne, jak i terenowe. Jest autorem ponad 30 publikacji o zasięgu krajowym i zagranicznym. Prowadzi eksperymenty z udziałem zwierząt laboratoryjnych, psów, kotów, zwierząt w naturalnym środowisku, a także naczelnych, w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. 

Rozmowę poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz, animatorka kultury i specjalistka od public relations, z wykształcenia polonistka i filmoznawczyni, sekretarz redakcji rocznika „Przezrocze”, doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim, która współpracuje z Muzeum Narodowym w Gdańsku, Akademickim Centrum Kultury Alternator, Europejskim Centrum Solidarności, Centrum Kultury w Gdyni i Against Gravity.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór