• Start
  • Wiadomości
  • Koniec kwarantanny i bez maseczek sanitarnych od dziś - także w autobusach i tramwajach

Koniec kwarantanny i bez maseczek sanitarnych od dziś - także w autobusach i tramwajach

Od poniedziałku, 28 marca, nie ma obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych (poza placówkami leczniczymi). Zniesiona też zostaje obowiązkowa kwarantanna. Taka jest decyzja rządu, którą w czwartek, 24 marca, zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Ma to związek ze spadkiem liczby zakażeń, choć zdaniem ekspertów pandemia nas jeszcze nie opuszcza i warto zachować rozwagę, najlepiej nosząc maseczkę z własnej woli - jeszcze przez cztery tygodnie. Jesienią spodziewana jest nowa fala zachorowań.
27.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Adam Niedzielski, minister zdrowia
Adam Niedzielski, minister zdrowia, znosi obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, ale jednocześnie zachęca - podobnie jak epidemiolodzy - żeby każdy na własną rękę stosował maseczkę tam, gdzie zamkniętym pomieszczeniu gromadzi się wiele osób, na przykład w tramwajach, autobusach i pociągach 
źródło: Facebook/ministerstwo zdrowia


Zniesienie obowiązku noszenia maseczek dotyczy takich miejsc, w których nakaz maseczek jeszcze obowiązywał np. w komunikacji miejskiej czy galeriach handlowych. Usta i nos trzeba będzie zasłaniać jedynie w podmiotach leczniczych (np. w przychodni, szpitalu, poradni).

Minister powiedział, że decyzja ta poprzedzona była analizą statystyk zachorowań. 23 marca zaobserwowano, że średnia liczba dziennych zakażeń spadła poniżej 10 tysięcy. Powrót dzieci do szkół i napływ uchodźców - jak zaznaczył minister - nie zmieniły tendencji spadkowej. Coraz mniej jest też zleceń lekarskich. Ministerstwo rekomenduje jednak cały czas noszenie maseczek w miejscach, gdzie nie można zachować dystansu społecznego. Chodzi m.in. o transport zbiorowy.

Adam Niedzielski poinformował również, że od 28 marca zniesiona zostaje kwarantanna dla osób przyjeżdżających z zagranicy i izolacja domowa dla chorych i współdomowników. Pacjenci identyfikowani jako zakażeni, będą musieli się izolować w domu, jednak nie będzie tym już zarządzał sanepid.


plansza


- Cały czas wykonujemy dużą liczbę testów. Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach, mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w 5 fali, mieliśmy maksymalnie 20 tys. hospitalizacji. Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy - mówił Adam Niedzielski. - Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń.

Minister wskazał, że zarówno sytuacja międzynarodowa, jak prognozy są pozytywne - do końca kwietnia ma nastąpić redukcja zakażeń i hospitalizacji. Nie widać też zwiększonej liczby hospitalizacji. Adam Niedzielski przywołał tu przykład Wielkiej Brytanii czy Niemiec, które notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń.

Optymistyczne są też - zdaniem resortu - prognozy dotyczące zachorowań, choć wciąż niewiadomą jest czas jesienny.

- Zespół ds. prognozowania epidemii prognozuje liczbę zakażeń i zgonów. Uwzględniając wszystkie zmiennie, takie jak powrót dzieci do szkół, ale także napływ uchodźców wojennych, u których poziom uodpornienia sięga nawet 80%., nie powinny powodować zdecydowanie większej liczby zakażeń. Upowszechnia się podwariant wirusa Omicron. W Polsce ten subwariant dominuje i wynosi aż 70% - powiedział Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

 

W dniu ogłoszenia nowych decyzji w całym kraju zanotowano 8 994 (w tym 942 ponownych) przypadków zakażeń, na Pomorzu 676, a w Gdańsku 226. W Polsce zmarło z powodu pandemii 146 osób. W szpitalach przebywa obecni 6206 pacjentów z COVID-19, w tym 363 chorych podłączonych do respiratorów. W Polsce liczba zakażonych od początku pandemii wynosi 5 924 876, a zmarło w związku z Covid-19 114 626.