• Start
  • Wiadomości
  • Coroczny manifest cyklistów na ulicach - XXII Wielki Przejazd Rowerowy FOTO

Coroczny manifest cyklistów na ulicach - XXII Wielki Przejazd Rowerowy za nami FOTO

Nawet kilkanaście tysięcy rowerzystów z Trójmiasta i metropolii mogło wziąć udział w XXII Wielkim Przejeździe Rowerowym, który odbył się 10 czerwca 2018 r. Rekordowa była także wysoka temperatura panująca podczas tegorocznej edycji wydarzenia - organizatorzy rozdali 3 tys. butelek z wodą.
( Publikacja: 10.06.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
XXII Wielki Przejazd Rowerowy. Rower łączy pokolenia i to jest piękne
XXII Wielki Przejazd Rowerowy. Rower łączy pokolenia i to jest piękne
Krzysztof Mystkowski/KFP

Scenariusz był - można już chyba powiedzieć - tradycyjny. Rowerzyści, którzy spotkali się ok. godz. 14 podczas finału XXII Wielkiego Przejazdu Rowerowego na Sopockich Błoniach, wyruszyli z czterech kierunków. W Gdańsku rozpoczęli swoją trasę pod Stadionem Energa skąd, przez Tunel pod Martwą Wisłą i Przeróbkę dotarli do Śródmieścia. Tutaj połączyli się z peletonem zbierającym cyklistów jadących na Przejazd z Tczewa i okolicznych miejscowości oraz z peletonem rowerzystów z okolic Kartuz i Żukowa.

W Sopocie dołączył do nich jeszcze peleton północny (Wejherowo, Reda, Rumia, Gdynia) i właśnie tam zgodnie z tradycją odbył się wielki finał imprezy, w tym m.in. losowanie tysięcy gadżetów od sponsorów w loterii szprychowej i rozstrzygnięcie odbywającej się w ramach WPR rywalizacji Firmowy Przejazd Rowerowy. Wygrała go firma LPP, której drużyna była najliczniejsza i przejechała najwięcej kilometrów w ramach trasy wydarzenia.

- Tegoroczne zaangażowanie rowerzystów przeszło nasze wszelkie oczekiwania, napewno w Przejeździe udział wzięło więcej ludzi niż rok temu, dobre kilkanaście tysięcy osób. Widać to było po liczbie uczestników, którzy meldowali się na punktach zbiórek na trasie. W poszczególnych lokalizacjach było ich nawet o 30 proc. więcej, niż w roku ubiegłym - raportuje Roger Jackowski z Rowerowej Metropolii, która jest jednym z organizatorów WPR. - Także po zapełnieniu Błoni w Sopocie było widać, że znów jest nas więcej niż rok temu, choć jednocześnie wiem, że z uwagi na wyjątkowy upał, wiele osób zdecydowało się tym razem przejechać tylko część trasy.

W trakcie wydarzenia doszło do dwóch niegroźnych wypadków, w jednym ucierpiał rolkarz, w drugim rowerzysta. W obu przypadkach interweniowały służby medyczne, skończyło się na rozciętej skórze.