• Start
  • Wiadomości
  • Co to jest blind tennis? Międzynarodowa konferencja w Hevelianum

Co to jest blind tennis? Dowiemy się podczas międzynarodowej konferencji w Hevelianum

Czy można grać w tenisa ziemnego nie widząc ani piłeczki, ani siatki czy nawet rywala? Blind tennis to gra dla osób niewidomych i niedowidzących. W środę, 7 września, w Hevelianum w Gdańsku odbędzie się pierwsza na świecie konferencja dotycząca rozwoju tej dyscypliny sportu, a dzień później na kortach na kortach Sopot Tenis Klub rozpocznie się turniej blind tennisa z udziałem 72 zawodników z kilku krajów. 
06.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Gdańsku odbędzie się pierwsza na świecie konferencja z udziałem ekspertów dotycząca tenisa dla osób niewidomych i niedowidzących, a w Sopocie zaplanowano turniej, w którym weźmie udział 15 zawodników i zawodniczek z Polski 
Fot. materiał organizatora

Jaki jest program konferencji o dyscyplinie blind tennis?

Podczas konferencji pt. „Experience & Future. Blind Tennis Conference”, która odbędzie się w środę, 7 września, w sali HAXO Hevelianum, w godz. 16 - 20, uczestnicy dowiedzą się na czym polega blind tennis i w jaki sposób wpływa na rozwój każdego sportowca oraz jak ta dziedzina sportu rozwija się w Polsce i na całym świecie. 
 
W drugiej części seminarium, zatytułowanej „Miasta otwarte na różnorodność”, uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jakie propozycje dla osób z niepełnosprawnościami oferują Gdańsk i Sopot. Dzień zakończy się mini warsztatami z blind tennis. Chętni, którzy nie mieli jeszcze po temu okazji, będą mogli spróbować zagrać, korzystając z opasek na oczy i symulatorów różnych wad wzroku.

Klub Kibiców Niepełnosprawnych Lechii Gdańsk zainaugurował swoją działalność

Gośćmi wydarzenia będą: Maurice Gleeson - prezes IBTA (ang. International Blind Tennis Associaton, międzynarodowy związek tenisa dla niewidomych - przyp. red.), Martin Etheridge - kierownik działu technicznego IBTA, Chris Kaplan - sekretarz IBTA, Lucy Simper - specjalistka ds. rozwoju sportu w Metro Blind Sport, Eduardo Raffetto - założyciel Argentyńskiego Związku Tenisowego dla Niewidomych, Babs Weiberg - blindtenisistka z Irlandii, Aleksandra Ryndak i Paweł Chobot - trenerzy blind tennis w Polsce oraz Robert Zarzecki - prezes Fundacji Widzimy Inaczej z Warszawy oraz pomysłodawca całego wydarzenia.
 
Konferencja na temat blind tennisa będzie preludium do turnieju PLAY ON Friendly Blind Tennis Tournament II, który odbędzie się w dniach 8-11 września na kortach Sopot Tenis Klub (ul. Floriana Ceynowy 5).

Międzynarodowy turniej na kortach w Sopocie

W zawodach weźmie udział 72 zawodników z Polski (15 osób), Niemiec, Litwy, Irlandii, Anglii, Hiszpanii, Włoch oraz Meksyku. 
 
Tenisiści startować będą w trzech kategoriach – B1 (dla osób zupełnie niewidomych), B2 (dla osób bardzo słabowidzących) i B3 (dla graczy słabowidzących), w grupach kobiet i mężczyzn. 
 
Turniej będzie również okazją do spotkania się pasjonatów blind tennis, trenerów, zawodników, organizatorów treningów oraz kibiców z różnych krajów, którzy będą mogli wymienić się doświadczeniami i zaplanować wspólne działania.

Sport bez barier - mistrzyni judo Adriana Dadci z sukcesem trenuje z niepełnosprawnymi dziećmi

Na oba wydarzenia Fundacja Widzimy Inaczej zaprasza wszystkich zainteresowanych sportem i aktywnym życiem. Wstęp jest wolny.
 
Ponadto, zarówno rozgrywki, jak i konferencja będą także transmitowane online (link zostanie udostępniony najpóźniej w dniu rozpoczęcia zawodów na stronie internetowej fundacji oraz na Facebooku w opisie wydarzenia).
 
Finałowe mecze komentować będzie Tomasz Tomaszewski.
 
Konferencja „Experience & Future. Blind Tennis Conference” i turniej PLAY ON Friendly Blind Tennis Tournament II, organizowane są przez Fundację Widzimy Inaczej oraz Gdańską Fundację Rozwoju Gospodarczego.
 
Wydarzenie zostało objęte patronatem Polskiego Związku Tenisowego oraz prezydentów Gdańska i Sopotu Aleksandry Dulkiewicz i Jacka Karnowskiego.

Ile osób gra w Polsce w blind tennisa?

W naszym kraju blind tennis dopiero raczkuje, ale i tak nie brakuje osób, które chcą spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu. 
 
- W Polsce blind tennis uprawia ok. 120-130 graczy w 14 miastach - informuje Robert Zarzecki, prezes Fundacji Widzimy Inaczej. 

Jakie są zasady gry?

W blind tennisa gra się rakietami juniorskimi. Co istotne, zmienione są wymiary placu gry. Zawodnicy w kategorii B1 grają na korcie węższym o ok. 2 metry i krótszym ok. 6 metrów w porównaniu do tradycyjnego. Dla B2 i pozostałych kategorii szerokość kortu jest niezmieniona, a długość jest zmniejszona o ok. 3 metry.
 
Piłka do blind tennisa jest większa i wykonana z gąbki. Co ważne, w jej środku znajduje się kapsułka plastikowa ze śrutem, która wydaje dźwięk podobny do grzechotki. 
 
W kategorii B1 i B2 piłka może się odbić od podłoża trzy razy, a w kategorii B3 dwa razy
 
Liczenie punktów jest identyczne, jak w tradycyjnym tenisie. 
 
Pierwsza edycja PLAY ON Friendly Blind Tennis Tournament odbyła się w ubiegłym roku we Wrocławiu. 
 
 

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole