• Start
  • Wiadomości
  • “Co się wydarzyło na pogrzebie prezydenta”. Przypominamy wyjątkowy film małżeństwa z Poznania

“Co się wydarzyło na pogrzebie prezydenta”. Przypominamy wyjątkowy film małżeństwa z Poznania

Mieszkają w Poznaniu, dwa lata temu przygotowywali film o panelach obywatelskich w Gdańsku - mieli spotkać się z prezydentem Pawłem Adamowiczem, by porozmawiać o tej pionierskiej inicjatywie. Zamiast tego przyjechali na pogrzeb, zrobili przejmujący film o mieście w żałobie i poprosili, by nasz portal pokazał efekty ich pracy. Ponownie z wdzięcznością prezentujemy ten film, w drugą rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.
14.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Poznańflaga2
Kadr z filmu "Pożegnanie prezydenta"
Malwina i Dawid Cyprowscy

 

Malwina i Dawid Cyprowscy prowadzą w Poznaniu własną firmę. Byli tak poruszeni zbrodnią dokonaną na prezydencie Pawle Adamowiczu, że na pogrzeb pojechali do Gdańska - podobnie jak tysiące osób z różnych regionów i miast kraju. Cyprowscy wzięli ze sobą kamerę, po powrocie do domu zmontowali film, który zatytułowali "Pożegnanie Prezydenta".

Malwina Cyprowska mówiła wtedy naszemu portalowi: - Razem z mężem założyliśmy kanał KARMA na YouTube, jest to projekt non-profit, i docelowo ma on być o społecznej odpowiedzialności. Bardzo zainteresował nas temat paneli obywatelskich, jesteśmy w kontakcie z Marcinem Gerwinem (organizator paneli z ramienia Miasta Gdańska - red.), aby zrobić o nich film. Projekt był na wczesnym etapie, ale mieliśmy nadzieję, że przy realizacji poznamy również prezydenta Adamowicza. Z tych powodów ta tragedia bardzo nas poruszyła - zginął akurat prezydent, który był pionierem nowych form demokracji. Dlatego przyjechaliśmy do Gdańska zrobić taki nasz własny, osobisty mini dokument. Przynajmniej tyle mogliśmy zrobić, aby ludzie go dobrze zapamiętali.