Sztokholm zerwał umowę z wykonawcą Mevo 2.0. Co z rowerem publicznym w metropolii?

- Nasza umowa jest skonstruowana inaczej od sztokholmskiej. Nie pozwolimy na uruchomienie systemu i oddanie go do użytku, dopóki wszystko nie będzie funkcjonowało prawidłowo - tak Obszar Metropolitalny komentuje informację o zerwaniu współpracy Miasta Sztokholm z City Bike Global, wykonawcą systemu roweru publicznego Mevo 2.0.
19.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
czerwone rowery w magazynie
Rowery Mevo 2.0 w gdańskim magazynie
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Kłopoty w Sztokholmie, kłopoty w metropolii

Przypomnijmy: duet City Bike Global - operator systemu roweru publicznego i producent rowerów - firma Vaimoo łączy metropolitalny rower publiczny Mevo 2.0 z systemem od roku funkcjonującym w Sztokholmie. 

W stolicy Szwecji po niespełna roku działania miało miejsce kilka przypadków pęknięcia ram w rowerach Vaimoo - tego samego typu, które przewidziano u nas.

Wdrażanie systemu na Pomorzu zawieszono do czasu wyjaśnienia sytuacji w Sztokholmie, który na początku maja zamknął możliwość korzystania z ze swojego roweru publicznego.  

Ostatecznie, 19 maja, stolica Szwecji zerwała współpracę z operatorem.  

Wadliwe rowery. Czy Mevo 2.0 ruszy w tym roku? Tak, ale na pewno już po wakacjach

“Mevo ruszy, gdy rowery będą bezpieczne”

Obszar Metropolitalny, który odpowiada za realizację systemu w Gdańsku i 15 gminach metropolii, tak komentuje sytuację słowami swojej rzeczniczki Katarzyny Kołodziejskiej:

Nie dopuścimy, żeby te same rowery, które były w Sztokholmie, wyjechały na ulice Obszaru Metropolitalnego. Nasza umowa jest skonstruowana inaczej od sztokholmskiej.

Analizujemy kilka rozwiązań i ostateczną decyzję przedstawimy w ciągu kilku dni. Nie pozwolimy na uruchomienie systemu i oddanie go do użytku, dopóki wszystko nie będzie funkcjonowało prawidłowo. 

Ważne też, że w przeciwieństwie do Sztokholmu, Operator Mevo nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia do momentu uruchomienia systemu. Wkrótce przedstawimy ostateczne rozwiązanie, które pozwoli uruchomić bezpieczny system roweru metropolitalnego.

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku