Sztokholm zerwał umowę z wykonawcą Mevo 2.0. Co z rowerem publicznym w metropolii?

- Nasza umowa jest skonstruowana inaczej od sztokholmskiej. Nie pozwolimy na uruchomienie systemu i oddanie go do użytku, dopóki wszystko nie będzie funkcjonowało prawidłowo - tak Obszar Metropolitalny komentuje informację o zerwaniu współpracy Miasta Sztokholm z City Bike Global, wykonawcą systemu roweru publicznego Mevo 2.0.
19.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
czerwone rowery w magazynie
Rowery Mevo 2.0 w gdańskim magazynie
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Kłopoty w Sztokholmie, kłopoty w metropolii

Przypomnijmy: duet City Bike Global - operator systemu roweru publicznego i producent rowerów - firma Vaimoo łączy metropolitalny rower publiczny Mevo 2.0 z systemem od roku funkcjonującym w Sztokholmie. 

W stolicy Szwecji po niespełna roku działania miało miejsce kilka przypadków pęknięcia ram w rowerach Vaimoo - tego samego typu, które przewidziano u nas.

Wdrażanie systemu na Pomorzu zawieszono do czasu wyjaśnienia sytuacji w Sztokholmie, który na początku maja zamknął możliwość korzystania z ze swojego roweru publicznego.  

Ostatecznie, 19 maja, stolica Szwecji zerwała współpracę z operatorem.  

Wadliwe rowery. Czy Mevo 2.0 ruszy w tym roku? Tak, ale na pewno już po wakacjach

“Mevo ruszy, gdy rowery będą bezpieczne”

Obszar Metropolitalny, który odpowiada za realizację systemu w Gdańsku i 15 gminach metropolii, tak komentuje sytuację słowami swojej rzeczniczki Katarzyny Kołodziejskiej:

Nie dopuścimy, żeby te same rowery, które były w Sztokholmie, wyjechały na ulice Obszaru Metropolitalnego. Nasza umowa jest skonstruowana inaczej od sztokholmskiej.

Analizujemy kilka rozwiązań i ostateczną decyzję przedstawimy w ciągu kilku dni. Nie pozwolimy na uruchomienie systemu i oddanie go do użytku, dopóki wszystko nie będzie funkcjonowało prawidłowo. 

Ważne też, że w przeciwieństwie do Sztokholmu, Operator Mevo nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia do momentu uruchomienia systemu. Wkrótce przedstawimy ostateczne rozwiązanie, które pozwoli uruchomić bezpieczny system roweru metropolitalnego.