• Start
  • Wiadomości
  • Chełm. Pomnik - kotwica przy Morskiej Szkole Podstawowej. Uhonorowano wyczyn Aleksandra Doby

Chełm. Pomnik - kotwica przy Morskiej Szkole Podstawowej. Uhonorowano wyczyn Aleksandra Doby

W kameralnym gronie, z udziałem uczniów i nauczycieli szkoły, uroczyście odsłonięto symboliczny pomnik upamiętniający najbardziej spektakularny wyczyn Aleksandra Doby, czyli samotny rejs kajakiem przez Ocean Atlantycki, z Afryki do Ameryki Południowej. W postawienie pomnika zaangażowały się osoby związane ze szkolną społecznością.
02.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kamil Gajewski, dyrektor Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku, w ciągu dwóch tygodni od pomysłu postawił pomnik-kotwicę na terenie szkoły
Kamil Gajewski, dyrektor Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku, w ciągu dwóch tygodni od pomysłu postawił pomnik-kotwicę na terenie szkoły
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Przed kilkoma dniami, 25 października, minęły dwa lata od kiedy Aleksander Doba, polski podróżnik i kajakarz, został patronem Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku.

- Nazwa szkoły, jak i patron, zobowiązują. W mediach pojawiła się niedawno informacja o tym, że minęła 4. rocznica najdłuższej wyprawy oceanicznej Aleksandra Doby. Pomyślałem, że dobrze byłoby upamiętnić to niebanalne wydarzenie. Zastanawiałem się, jaki rodzaj pomnika postawić w tej sytuacji. Kotwica była naturalnym wyborem - przyznaje Kamil Gajewski, dyrektor Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku. - Rozpuściłem wici. Zadzwoniłem do Żeglugi Gdańskiej i poprosiłem, by poszukali kotwicy w swoich magazynach.

 

 

Zaangażowanie lokalnej społeczności

Jednak zanim odpowiedzieli pracownicy Żeglugi, zareagowała jedna z pracownic sekretariatu szkoły. Przyznała, że jej tata trzyma w garażu kotwicę, którą znalazł przed laty. Przywiozła ją następnego dnia. Jej stan, jak i wymiary (około 1 metr wysokości), wydały się wręcz idealne na przyszkolny pomnik.

Następnym krokiem dyrektora Gajewskiego było... udanie się na spacer do pobliskiego Jaru Wilanowskiego, gdzie wypatrzył okazały kamień - również idealny do wykonania przyszkolnego pomnika. Przy pomocy szkolnego konserwatora, i wózka, kamień trafił na teren szkoły.

Następnie wykonano prace stabilizujące i przygotowawcze pod montaż kotwicy na kamieniu.

- Nie mieliśmy spawarki, więc poprosiłem o pomoc zaprzyjaźnionego rodzica jednego z uczniów, który ma warsztat samochodowy. Ten przyjechał ze swoim pracownikiem, który zespawał kotwicę z kamieniem. Pomnik był więc gotowy. Następnie udałem się do pobliskiej firmy reklamowej, która w ciągu godziny wydrukowała tabliczkę informacyjną - opowiada dyrektor Kamil Gajewski.

Pomnik stanął przed głównym wejściem do szkoły, widać go także idąc pobliskim chodnikiem.

 

Odsłonięcie pomnika na terenie Morskiej Szkoły Podstawowej było uroczyste, ale kameralne
Odsłonięcie pomnika na terenie Morskiej Szkoły Podstawowej było uroczyste, ale kameralne
Fot. Kamil Gajewski

 

Kameralna uroczystość

Ze względów bezpieczeństwa, w związku z panującą epidemią, odsłonięcie pomnika odbyło się w kameralnym gronie z udziałem kilkuosobowej grupy uczniów tej szkoły, ich opiekunów oraz dyrektora szkoły. Patron szkoły, Aleksander Doba, został z kolei o tym fakcie poinformowany.

- Z panem Aleksandrem mamy stały kontakt, także facebookowy. Od razu przysłał podziękowania - przyznaje dyrektor Morskiej Szkoły Podstawowej.

 

 

Patron obowiązkowy

Morska Szkoła Podstawowa uczestniczy w wojewódzkim Programie Edukacji Morskiej, w ramach którego organizowane są cykliczne, różnorodne zajęcia związane z tematyką morską (ze względu na epidemię, są obecnie zawieszone). Sam Aleksander Doba, dopóki nie wybuchła pandemia, odwiedzał gdańską szkołę regularnie. Okazuje się bowiem, że do naszego miasta przyjeżdża dość często.

- Kiedy nas odwiedzał, to oczywiście organizowaliśmy spotkania z nim i uczniami. Zapraszaliśmy go także na różne szkolne uroczystości, w tym rozpoczęcie roku szkolnego czy Dzień Patrona, który przypada 9 września (dzień urodzin polskiego kajakarza) - mówi Kamil Gajewski.

 

Tak, z bliska, prezentuje się pomnik poświęcony wyczynowi kajakarza Aleksandra Doby
Tak, z bliska, prezentuje się pomnik poświęcony wyczynowi kajakarza Aleksandra Doby
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Dyrektor MSP zdradza, że na terenie szkoły w najbliższych miesiącach pojawi się jeszcze jeden pomnik: popiersie przedstawiające Janusza Korczaka.

- Na uroczystość jego odsłonięcia planujemy zaprosić m.in. Marka Michalaka, byłego Rzecznika Praw Dziecka. Kto wykona pomnik? Najprawdopodobniej studenci Akademii Sztuk Pięknych w ramach pracy dyplomowej - przyznaje.