• Start
  • Wiadomości
  • Możesz zamienić mieszkanie komunalne - dzięki aplikacji na gdansk.pl

Chcesz zamienić mieszkanie komunalne? Skorzystaj z aplikacji na naszym portalu

Narzekasz na zbyt wysoki czynsz? A może Twoje mieszkanie jest za małe lub za daleko od zakładu pracy? Urząd Miejski w Gdańsku przygotował aplikację ułatwiającą pośredniczenie w dokonywaniu zamiany mieszkań. Aplikacja jest bezpłatna, łatwa w obsłudze i dostępna również dla osób spoza Gdańska, gdy co najmniej jeden z zamienianych lokali wchodzi w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gdańska. Sprawdź, jak działa.
13.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wnętrze klatki schodowej - widok z góry na białe drewniane schody
Bezpłatną aplikację, dzięki której mieszkańcy mogą w łatwy sposób przeglądać aktualne oferty zamiany mieszkań lub dodać zgłoszenie swojego lokalu, znajdziesz na gdansk.pl. Na zdj. TBS ul. Kurza
fot. Grzegorz Mering/gdansk.pl

Nowi mieszkańcy domu przy ul. Piotrkowskiej. 30 mieszkań zbudowanych w TBS Motława

Zakończyły się prace nad aplikacją, dzięki której mieszkańcy mogą w łatwy sposób przeglądać aktualne oferty zamiany mieszkań lub dodać zgłoszenie swojego lokalu. Nowa platforma dostępna jest na stronie gdansk.pl, a korzystanie z niej jest całkowicie bezpłatne. Aplikacja jest sprawdzona pod względem dostępności cyfrowej, stąd jej nieco surowa grafika.

Rewitalizacja Oruni, Śródmieścia, Nowego Portu. Czego mieszkańcy potrzebują w dzielnicy?

Kto może korzystać z sytemu?

Wielopłaszczyznowy system zamiany lokali skierowany jest do najemców mieszkań komunalnych. Dotyczy też najemców lokali niebędących w zasobie gminnym, pod warunkiem, że nie stanowią one własności osób fizycznych. 

Skorzystać może też właściciel mieszkania, jeżeli tylko nie ma praw do innych lokali, a to które posiada nie jest obciążone hipoteką. System uwzględnia też osoby, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

 

Platforma do zamiany mieszkań - ZOBACZ TUTAJ 

 

Jakie informacje oferuje aplikacja?

Po wejściu na główną stronę aplikacji, wyświetlają się oferty mieszkań na zamianę. Przeglądając listę mamy dostęp do podstawowych informacji na temat dostępnych lokali, natomiast po kliknięciu w wybraną ofertę pojawiają się szczegółowe dane dotyczące tej propozycji. 

Oprócz informacji podstawowych dotyczących: adresu, powierzchni, liczby pokoi, instalacji czy rodzaju ogrzewania, wyświetlają się również informacje dotyczące: tytułu prawnego lokalu oraz oczekiwań, co do lokalu zamiennego. 

Każdą z ofert możemy zapisać w formacie PDF i wydrukować, co ułatwia zbieranie tych, które nas interesują.

Jak dodać swoją ofertę?

Ofertę można dodać online lub osobiście.

ONLINE: Po kliknięciu zakładki “Dodaj ofertę” pojawia się formularz zgłoszeniowy. Aby nasza oferta mogła zostać opublikowana na stronie, konieczne jest jego dokładne wypełnienie. Na tej podstronie znajdziemy też szczegółowe informacje, jakie dokumenty należy dołączyć do naszego zgłoszenia. 

Wypełniony formularz wraz z załącznikami zostanie przesłany do Referatu Lokalowego Wydziału Gospodarki Komunalnej, a oferta, po weryfikacji, zostanie opublikowana na stronie internetowej w zakładce „Aktualne oferty”.

OSOBIŚCIE: Lokal do zamiany można również zgłosić osobiście w Referacie Lokalowym WGK przy ul. Partyzantów 74 budynek B.

Widzimy z wnętrza mieszkania okno i drzwi balkonowe z brązowymi ramami. Za oknem rozpościera się zimowy pejzaż - trawnik pokryty śniegiem i bezlistne młode drzewa
Na zdj. widok z okna domu przy ul. Kurzej
fot. Grzegorz Mering/gdansk.pl

Jak dokonać zamiany?

Dokonanie zamiany pomiędzy domówionymi kontrahentami może nastąpić wyłącznie po złożeniu stosownych wniosków w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku Referat Lokalowy ul. Partyzantów 74 budynek B, po uprzednim umówieniu się
z pracownikiem Referatu i uzyskaniu zgody na wzajemną zamianę mieszkań.

Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj

Dodatkowe, ale ważne informacje

Na stronie znajdziemy też zakładki „Zasady zamiany” oraz „Mapa z ofertami”. Po kliknięciu tej pierwszej mamy dostęp do wielu praktycznych informacji dotyczących procedur związanych z zamianą lokali. Z kolei mapa z ofertami to narzędzie, dzięki któremu w łatwy sposób odnajdziemy poszczególne propozycje naniesione na interaktywny plan Gdańska.

Korzyści z zamiany mieszkań

Zamiana pozwala na dostosowanie standardu lokalu oraz wysokości opłat za jego używanie do potrzeb mieszkaniowych, oraz możliwości najemcy. Dzięki temu rozwiązaniu najemcy zajmujący dotychczas zbyt duże lokale mają możliwość ubiegania się o dodatek mieszkaniowy. Dla wielu zamiana może być sposobem na zamieszkanie w nowym budynku, co w niektórych przypadkach wiąże się z pilną potrzebą przeprowadzenia się do obiektu pozbawionego barier architektonicznych. System umożliwia też zamianę z najemcą lokalu z innego miasta. Dlatego aktualne oferty powinny też przeglądać osoby, które planują zamieszkać poza Gdańskiem.

Złożona oferta jest ważna przez rok od daty opublikowania, po tym czasie zostanie automatycznie usunięta.

oprac. AU